مقالات تخصصی تندیس

دشمن ریه

دشمن ریه

ریه ها یکی از مهم ترین اندام ها در بدن انسان هستند، آن ها مسئول رساندن اکسیژن به خون و حذف دی اکسید کربن از بدن می باشند. متاسفانه ریه ها می توانند مستعد ابتلا به بیماری های مختلفی باشند. که سلامت و زندگی فرد را به طور جدی تهدید می کند. برای جلوگیری از بروز مشکل در سلامت ریه ها، و مراقبت از آن ها از دشمن ریه ها دوری کنید.

دشمن ریه ها کدام اند؟

امروزه بسیاری از موارد می توانند دشمن ریه و باعث آسیب به ریه ها محسوب شوند. که در پایین به آن ها اشاره شده است.

سیگار کشیدن

زندگی کل بدن انسان و هر یک از سلول های آن به وجود اکسیژن بستگی دارد. و تنها عضو بدن ما که قادر به دریافت آن است ریه ها هستند. با این حال، یک دشمن اصلی در نابودی ریه ها نیکوتین یا سیگار می باشد،  کارشناسان هشدار می دهند که هوای آلوده در اگزوز خودروها، گازهای گلخانه ای نیروگاه های حرارتی و کارخانه ها بسیار مضرتر از دود سیگار هستند. اما این باید گفت. «سیگار در میان عواملی که به ریه های ما آسیب می زنند قطعاً رتبه اول را در دشمن ریه ها دارد. غلظت مواد مضری که فرد هنگام کشیدن سیگار دریافت می کند. به طور غیرقابل مقایسه ای بیشتر از استنشاق هوا در نزدیکی بزرگراه های شلوغ است. تصور کنید، کشیدن یک پاکت سیگار در روز یعنی تقریباً زندگی مداوم در مجاورت لوله اگزوز خودرو است.

دشمن ریه

سیگار دشمن ریه

اضافه وزن

با وجود چربی بیش از حد در بدن، ریه‌ها در حالت هیپوونتیلاسیون (تهویه بیش از حد) کار می‌کنند، آن ها آهسته‌تر و بدتر از دیگر افراد نفس می‌کشند. به همین دلیل، اکسیژن کمتری وارد خون می شود، وضعیت خون رسانی به همه اندام ها و بافت های بدن بدتر می شود. و از آنجایی که خون حاوی سلول های محافظ (ایمنی) است، با کمبود خون کافی، ایمنی بدن به طور کلی کاهش می یابد. علاوه بر این، با اضافه وزن، سلول های چربی خود موادی ترشح می کنند که منجر به التهاب می شود.

دشمن ریه

اضافه وزن دشمن ریه

مصرف الکل

با مصرف بیش از حد محصولات الکلی، اپیتلیوم مژک دار(بافت پوششی ریه) ریه ها از بین می رود. یعنی سلول هایی که حاوی گل مژه هستند. این مژک ها، به طور معمول، مخاطی را که همراه با ناخالصی های نامطلوب در اندام های تنفسی جمع می شود، می کوبند و دفع می کنند. اگر اپیتلیوم آسیب ببیند، عملکرد محافظتی آن دچار اختلال می شود، مخاط از بین می رود، میکروب ها بلافاصله شروع به تجمع و توسعه در آن می کنند.

دشمن ریه

الکل دشمن ریه

هوای آلوده

در حال حاضر در شهرهای بزرگ تعداد زیادی شرکت صنعتی وجود ندارد. بسیاری از کارخانه ها در خارج شهر قرار دارند، اما به دلیل ترافیک بسیار فشرده ای که در سطح شهر وجود دارد. مقدار زیادی مواد مضر از اگزوز خودروها به هوا منتقل می شود. این عامل اصلی آلودگی هواست. در ریه های ما ، مواد خطرناکی که در حین استنشاق به دست می آیند. وارد جریان خون می شود و در سراسر بدن حمل می شوند. مطالعات بین‌المللی نشان می‌دهد که هر چه فرد آلودگی بیشتری استنشاق کند، خطر ابتلا به فشار خون و حمله قلبی بیشتر می‌شود.

دشمن ریه

هوای آلوده دشمن ریه

کم تحرکی، یا سبک زندگی کم تحرک

با کمبود حرکت، حجم ریه ها کاهش می یابد، آن ها آهسته تر و بدتر نفس می کشند. درست مانند زمانی که اضافه وزن دارند.

دشمن ریه

سبک زندگی کم تحرک باعث آسیب به ریه ها می شود.

عود ها

عودهای محبوب در حال حاضر دشمن ریه های ما هستند. دودی که در هنگام سوختن.عود منتشر می شود. از دود تنباکو خطرناک تر و متراکم تر است، به راحتی به داخل آلوئول ها (کیسه هوایی کوچکی در ریه ها) نشسته و می چسبد. استنشاق آن نه تنها می تواند گلو و حنجره را تحریک کند و باعث سردردهای شدید شود، بلکه عامل شروع بیماری انسدادی ریه باشد که به اندازه سرطان خطرناک است.

دشمن ریه

از عود ها کمتر استفاده کنید.

ویروس و باکتری ها

ویروس هایی مانند کرونا یا آنفولانزا که تاثیر بسیار مخربی برای راه های تنفسی و ریه ها دارند. از دشمنان جدی ریه ها به حساب می آیند. که حتی می توانند باعث مرگ شوند.

دشمن ریه

کرونا یکی از ویروس های خطرناک در برابر ریه می باشد.

مواد شوینده و اسید ها

تأثیر محصولات پاک کننده.بر روی ریه ها برابر است با کشیدن.مداوم ۴ تا ۵ نخ سیگار در روز، که این میزان می تواند.به انواع نادر سرطان ریه نیز منجر شود.

این مواد های  شویند مضر به صورت مواد پاک کننده که در تمام مدت فعالیت پاک کننده عمل می کنند. و در نتیجه باعث ایجاد تغییرات تجمعی در راه های هوایی می شوند.

دشمن ریه

مواد شوینده دشمن ریه بانوان خانه دار است.

چگونه دشمن ریه را شکست دهیم؟

یکی از راه هایی که می توان، از ریه ها در برابر موارد مضر محافظت کرد، این است.که بدانیم برای تقویت ریه چه بخوریم، زیرا با مصرف خوراکی های مفید می توان، میزان آسیب پذیری ریه ها را کاهش داد.

کلام آخر

سلامتی مهم ترین دارایی انسان است. پس بهتر است با دانش درباره دشمن ریه ها که عضو حیاتی بدن است. از عواملی که به آن ها آسیب میزند خودداری کنید. ما در تندیس می توانیم بهترین متخصص ریه را به شما معرفی کنیم. در صورت نیاز با اجاره دستگاه های کمک تنفسی در کنارتان باشیم. از طریق شماره های موجود در سایت با ما در ارتباط باشید. در اینستاگرام ما را دنبال کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
بازگشت به لیست