مقالات مربوط به اکسیژن ساز, مقالات و مطالب آموزشی

تنگی نفس عصبی

تنگی نفس عصبی

اضطراب می تواند باعث تنگی نفس عصبی به دلیل تغییر در ضربان قلب شود. داروها، تکنیک‌های تنفسی و تمرین‌های تمرکز حواس وجود دارند که می‌توانند کمک کنند.

علت تنگی نفس عصبی چیست؟

به علت عوامل روانشناختی، استرس، نگرانی و سایر عوامل فیزیکی به وجود بیاید. در این حالت، شما در نفس کشیدن دچار عدم راحتی، تنگی نفس و حتی اضطراب می شوید.

۳.۷/۵ - (۹ امتیاز)

در تنگی نفس عصبی چه علائمی وجود دارد؟

کاهش یا افزایش تعداد تنفس، احساس سفتی در قفسه سینه، کبود یا سیاه شدن صورت، احساس کمبود هوا و احساس هوای “گیر” در نای و گلو، سرفه عصبی و خمیازه عصبی باشد.

۳.۷/۵ - (۹ امتیاز)

آیا می توانم تنگی نفس را در خانه درمان کنم؟

بهتر است برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک می‌تواند با به کار گیری روش‌های تشخیصی مورد نیاز، علت تنگی نفس عصبی را تشخیص دهد و برنامه درمانی مناسب را برای شما تعیین کند.

۳.۷/۵ - (۹ امتیاز)

آیا تنگی نفس عصبی قابل درمان است؟

بله، تنگی نفس عصبی قابل درمان است. از جمله روش‌های درمانی ممکن برای مدیریت تنگی نفس عصبی می‌توان به تکنیک‌های تنفس عمیق، مدیریت استرس، روش‌های مدیتیشن، یوگا و همچنین استفاده از دستگاه های کمک تنفسی مانند اکسیژن ساز اشاره کرد.

۳.۷/۵ - (۹ امتیاز)

تنگی نفس عصبی

انواع مختلفی از تنگی نفس وجود دارد. تنگی نفس در نوزادان و کودکان نوعی از آن است. احساس تنگی نفس یا سایر مشکلات تنفسی می تواند ترسناک باشد. اما این یک علامت رایج اضطراب است. بسیاری از مردم نگران هستند که علائمی که بر تنفس آنها تأثیر می گذارد باید ناشی از یک مشکل فیزیکی باشد. در واقع، سلامت روان شما به طرق مختلف بر سلامت جسمانی شما تأثیر می گذارد.

در حالی که اضطراب می تواند باعث تنگی نفس و سایر علائم فیزیکی شود، مهم است که بدانید که تجربه تنگی نفس به دلایل دیگر نیز ممکن است باعث ایجاد اضطراب شود.

علائم تنگی نفس عصبی

اضطراب پاسخ طبیعی بدن شما به ترس است. این به عنوان پاسخ جنگ یا گریز شناخته می شود. بدن شما به روش‌های فیزیکی و ذهنی به منبع قابل اعتماد واکنش نشان می‌دهد تا شما را برای مبارزه یا فرار از یک موقعیت تهدیدآمیز آماده کند.

تنگی نفس یکی از این پاسخ هاست. ممکن است احساس کنید که نمی توانید نفس بکشید، در قفسه سینه خود احساس فشار می کنید، یا احساس خفگی می کنید یا گرسنه هوا هستید. این مورد می تواند از عوارض علت تنگی نفس در شب نیز باشد.

مطالعات نشان داده است که منبع معتبر ارتباط قوی بین اضطراب و علائم تنفسی از جمله تنگی نفس وجود دارد. این ها علت های مختلفی دارند. اینکه بیمار از یک شکل تنفسی رنج می برد و با سرفه از خواب بیدار می شود و یا گاهی هم مشکلات آپنه خواب می تواند باعث تنگی نفس شود و استرس و نگرانی فرد را افزایش دهد.

تنگی نفس عصبی

علائم تنگی نفس عصبی

علائم دیگر تنگی نفس ناشی از اعصاب

  • در تنگی نفس عصبی، تنفس سریعتر (هیپرونتیلاسیون) است.
  • تنگی قفسه سینه
  • تنگی نفس یا احساس خفگی
  • احساس می کنید توده ای در گلو دارید
  • تنش عضلانی
  • تپش قلب (احساس ضربان قلب قوی تر و سریع تر)
  • احساس ضعف، سرگیجه یا بی ثباتی
  • حالت تهوع یا ناراحتی معده
  • چاقی و تنگی نفس نیز با هم در ارتباط مستقیم هستند. و در هنگام استرس این مسئله افزایش می یابد.
  • بی قراری، تحریک پذیری یا احساس بی قراری

بهتر است هنگام بروز این علائم به پزشک مراجعه کنید.

علت تنگی نفس ناشی از اضطراب چیست؟

تنگی نفس عصبی و سایر علائم فیزیکی در واکنش جنگ یا گریز برای محافظت از شما رخ می دهد. با اضطراب، ممکن است برای زندگی خود دویدن نداشته باشید. اما بدن شما همچنان به منبع مورد اعتماد پاسخ می دهد که انگار شما هستید.

شما سفت شدن قفسه سینه، تنگی نفس و تنفس سریع‌تر را تجربه می‌کنید زیرا بدن شما در تلاش است تا اکسیژن بیشتری را به ماهیچه‌های شما برساند و شما را برای دویدن آماده کند. ضربان قلب شما افزایش می یابد و ممکن است احساس گرما کنید زیرا خون بیشتری به عضلات شما پمپ می شود و شما را برای مبارزه آماده می کند.

همه این علائم پاسخ های طبیعی بدن هستند که برای نجات جان شما طراحی شده اند.

مطالب پیشنهادی:

انواع وسایل اکسیژن تراپی

چگونه از تنگی نفس ناشی از اضطراب خلاص شویم

هنگامی که دچار تنگی نفس عصبی ناشی از یک حمله اضطرابی می شوید، ممکن است غیرقابل تصور به نظر برسد که تنفس شما چیزی است که باید روی آن تمرکز کنید.

اما با تمرکز بر تنفس خود، می توانید آن را تحت کنترل داشته باشید و مقدار مناسبی از اکسیژن را وارد ریه های خود کنید.

تنگی نفس عصبی

تنگی نفس عصبی ناشی از اضطراب

کارشناسان تمرین تنفس دیافراگمی را توصیه می کنند.

این یک نوع تکنیک تنفسی است که از دیافراگم شما استفاده می کند. گاهی توصیه می شود از دستگاه اکسیژن ساز استفاده کنید.

وقتی دچار تنگی نفس عصبی می شوید، عموماً از دهان یا قفسه سینه نفس می کشید. اما تنفس دیافراگمی می تواند:

سرعت تنفس شما را کاهش دهد، کاهش تقاضای اکسیژن، از تلاش و انرژی کمتری برای نفس کشیدن استفاده خواهد کرد.

در اینجا نحوه تمرین تنفس دیافراگمی آمده است:

به راحتی روی یک صندلی بنشینید یا روی یک سطح صاف مانند تخت خود دراز بکشید و سر خود را تکیه دهید.

یک دست خود را روی قفسه سینه و دست دیگر را زیر قفسه سینه قرار دهید. این به شما این امکان را می دهد که هنگام تنفس دیافراگم خود را بهتر احساس کنید. به آرامی از طریق بینی نفس بکشید تا شکم در برابر دست شما حرکت کند.

برای کاهش تنگی نفس عصبی عضلات شکم خود را سفت کنید. بگذارید هنگام بازدم از طریق بینی یا دهان (بسته به اینکه چه چیزی برای شما راحت تر است) آنها به سمت داخل بیفتند.

به تنفس عمیق به داخل و خارج ادامه دهید و احساس کنید شکم خود را به داخل و خارج می کند. این کار را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در روز انجام دهید.

نکته مهم:

احتمال کمی دارد که هنگام تنفس از طریق بینی خود دچار تنگی نفس یا هیپرونتیلاسیون  ( تنفس با سرعتی بیش از حد طبیعی در هنگام استراحت) شوید. همچنین زمانی که برای اولین بار این تمرین تنفسی را شروع می کنید، ممکن است خسته شوید اما با تمرین بیشتر، این تکنیک تنفس خودکار و آسان خواهد شد.

هرچه بیشتر بتوانید احساسات فیزیکی را در دوره‌های تنگی نفس عصبی کاهش دهید، بیشتر می‌توانید از ذهن منطقی خود برای ارزیابی آنچه در حال وقوع است استفاده کنید.

می توانید این تکنیک های کاهش اضطراب را امتحان کنید:

تکنیک های زمین

یکی از انواع تکنیک های شامل فشردن ماهیچه ها و رهاسازی آهسته آنهاست. کاملاً روی تمرین ها تمرکز کنید.

حواس پرتی

چیزی را بیابید که ذهن شما را از هراس منحرف کند و به شما کمک کند آرام شوید. سعی کنید چیزهای اطراف خود را توصیف کنید تا تمرکز خود را روی چیز دیگری حفظ کنید.

مطالب مرتبط:

ماسک نبولایزر چیست؟

تنگی نفس عصبی و خمیازه

زمانی که فرد دچار تنگی نفس ناشی از استرس و اضطراب می شود، مغز احساس کمبود اکسیژن می کند، بنابراین از این عمل بری دریافت اکسیژن از اطراف و خنک شدن استفاده می کند، همچنین خمیازه یکی از نشانه های اختلالات روانی و افسردگی می باشد.

تنگی نفس عصبی چه مدت طول می کشد؟

همانطور که می دانید، بروز تنگی نفس عصبی ناشی از حملات روحی و روانی، می باشد. این وضعیت احساس کمبود هوا یا تنگی نفس، ممکن است تا ۳۰ دقیقه و یا حتی بیشتر طول بکشد، مدت آن بسته به شدت تنش وارد شده به فرد متغیر می باشد.

برای تنگی نفس عصبی چه بخورید؟

برای تنگی نفس عصبی، از نفس عمیق برای ریلکس کردن و آرام کردن  خود استفاده کنید. اگر این کار به شما کمکی نکرد، می‌توانید از یک داروی آرامبخش و یا داروی آسم یا داروی کورتیکواستروئید استفاده کنید. البته اگر تنگی نفس شدید و به طور ناگهانی به وجود می‌آید، فورا به اورژانس و یا پزشک خود مراجعه کنید.

در صورت تنگی نفس عصبی، حتما با یک متخصص به منظور پیشگیری و درمان بهتر این عوارض با مشورت کنیم. این شرایط معمولاً با داروهای تثبیت کننده و آرامبخش و بهبود تنفس در صورت نیاز درمان می‌شوند.

همچنین می‌توانید با استفاده از تکنیک‌های استرچینگ یا کشیدن نفس و یا تکنیک‌های تنفسی برای بهبود تنفس و کاهش تنگی نفس امتحان کنیم.

همچنین قرص برای تنگی تنفس عصبی، می‌توانید دارو‌های آرامبخش مثل بنزودیازپین (مانند دیازپام و کلونیزپام و آلپارازولام و…) یا ماده‌های خوراکی مثل چای دسر سیب و عرق نعنا یا چای بهارنارنج را امتحان کنید تا آرامش پیدا کنید.

شما می توانید در صورت تجویز پزشک برای استفاده از دستگاه های کمک تنفسی با ما تماس بگیرید و از خدمات اجاره دستگاه اکسیژن ساز و دیگر خدمات اجاره تجهیزات پزشکی استفاده کنید. در اینستاگرام ما را دنبال کنید.

۳.۷/۵ - (۹ امتیاز)
بازگشت به لیست