مقالات مربوط به اکسیژن ساز, مقالات و مطالب آموزشی

COPD

COPD
۵
(۶)

مشکلات تنفسی به طور قابل توجهی بر راحتی بیمار تأثیر می گذارد و می تواند تهدیدی جدی برای زندگی او باشد. یکی از شرایطی که تنفس را دشوار می کند COPD است.که منشا اصلی آن باکتری است.

بیماری COPD مخفف چیست؟

Chronic obstructive pulmonary disease به معنی بیماری انسدادی مزمن ریه ها است.

روش تشخیص بیماری

از طریق دستگاه اسپیرومتر انجام می شود و این دستگاهی است که میزان دمی و بازدم را اندازه گیری می کند.

بهتر است قبل از انجام آزمایش موارد زیر را لحاظ کنید:

 • شب قبل از آزمایش زود بخوابید تا کمبود خواب تاثیر منفی در پاسج آزمایش نگذارد.
 • قبل از آزمایش، هیچ ورزش یا فعالیت سنگینی انجام ندهید. تا انرژی شما برای انجام آزمایش تحلیل نرود.
 • چند ساعت قبل از آزمایش هرگز سیگار نکشید. زیرا ممکن است بر جواب آزمایش شما تاثیرگذار باشد.
COPD

بیماری انسدادی ریه

عوارض بیماری COPD

 • فرد در هنگام فعالیت دچار تنگی نفس می‌شود.
 • برروی قفسه سینه احساس سنگینی و فشار می‌کند.
 • در هنگام نفس کشیدن خس‌خس می‌کند.
 • در سینه خلط جمع می شود.
 • فرد انرژی لازم برای انجام فعالیت‌های مختلف را ندارد.
 • به عفونت‌های تنفسی دچار می‌شود.
 • در هنگام پیشرفت بیماری، شخص دچار کاهش وزن شدید می شود.
 • سرفه می‌کند. این سرفه‌ها و در پایان خلط‌های رنگی تولید می‌شوند.

تفاوت آسم و  COPD

آسم راه هوایی بیمار را ملتهب می سازد اما در COPD کیسه های هوایی ریه حالت ارتجاعی به خود می گیرند و کار انتقال اکسیژن به ریه را سخت خواهند کرد.

اهداف درمان در آسم کاهش التهاب اما در COPD کاهش علائم است.

علائم COPD

COPD یا بیماری مزمن انسدادی ریه منجر به تغییرات غیرقابل برگشت در ریه ها و کاهش جریان هوا از طریق راه های هوایی می شود. سیگار عاملی است که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. دود تنباکو مانند استنشاق هوای آلوده می تواند باعث التهاب برونش ها و تخریب پیشرونده پارانشیم ریه شود. درمان COPD با هدف کاهش علائم بیماری و اطمینان از راحتی زندگی بیمار است. سرفه مزمن، تنگی نفس، عدم تحمل ورزش و خستگی به طور قابل توجهی بر عملکرد روزانه بیمار تأثیر می گذارد. در مراحل پیشرفته بیماری، نارسایی تنفسی و مرگ ممکن است رخ دهد.

اکسیژن در COPD یک عنصر بسیار مهم درمان است. علاوه بر تمرینات تنفسی و توانبخشی، بیمار باید از اشباع مناسب اطمینان حاصل کند تا منجر به هیپوکسی بدن نشود. زمانی که به زیر ۹۰ درصد برسد، تهدیدی جدی برای زندگی بیمار است. اکسیژن درمانی از چنین وضعیتی جلوگیری می کند و آنچه مهم است، می توان آن را هم در بیمارستان و هم در منزل انجام داد. تجهیزات پزشکی مدرن، مانند دستگاه های اکسیژن ساز، امکان درمان موثر بیمار در خانه را فراهم می کند.( البته تحت نظارت پزشک).

COPD

COPD

درمان بیماری COPD چیست؟

این یک بیماری قابل پیشرفت است. درمان های مختلف برای آن پیشنهاد می شود:

 • داروهای شل کننده عضلات
 • آنتی بیوتیک ها
 • قطع مصرف دخانیات
 • اکسیژن درمانی

اکسیژن درمانی یک بخش اساسی در درمان مبتلایان به بیماری های انسدادی ریه بوده و هرزمان که میزان اشباع اکسیژن خون شریانی به کمتر از ۹۰% برسد ضرورت دارد. درمان آن در مراحل بعدی نیاز به استفاده از دستگاهی مانند اکسیژن ساز دارد. چگونه می توان از این نوع تجهیزات برای درمان در منزل استفاده کرد و کدام مدل از متمرکز کننده را انتخاب کرد؟ تندیس آنلاین در این مورد مشاوره کامل را در اختیار شما قرار خواهد داد.

ویژگی بیماران COPD

این بیماری مزمن، شایعترین دلیل مرگ و میر و معلولیت ناشی از بیماریهای ریوی می باشد. بیماری مزمن انسدادی ریه گروه بیماری ‌های همراه باانسداد مزمن جریان هوا به داخل یا خارج ریه را شامل می شود. انسداد راه‌ های هوایی نوعی تنگی در لوله های هوایی است که در برابر عبور اکسیژن مقاومت می کند.

طول عمر بیماران COPD

این یک بیماری مزمن ریوی است که با گذشت زمان بدتر می شود. متاسفانه هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. با این حال، درمان هایی وجود دارد که می تواند به کاهش سرعت علائم آن کمک کند. بنابراین، این درمان ها می تواند کیفیت زندگی بیماران را بهبود بخشد.

امید به زندگی بیماران COPD بسیار متفاوت است زیرا عوامل مختلفی در آن دخیل هستند. به عنوان مثال، برخی از عوامل عبارتند از علائم فردی شما، سن شما، سلامتی و میزان پیشرفت بیماری. یکی دیگر از عوامل مهم این است که آیا در طول زندگی خود سیگار کشیده اید یا نه، و اگر اینطور است، برای چه مدت این کار را کرده اید.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۶

بازگشت به لیست