مقالات و مطالب آموزشی

آلودگی هوا

آلودگی هوا

آیا می دانید آلودگی هوا چگونه می تواند بر سلامتی شما تأثیر بگذارد؟ سالانه میلیون ها نفر در دنیا به دلیل آلودگی هوا و کمبود اکسیژن جان خود را از دست می دهند. از آنجا که ما همیشه نفس می کشیم، نمی توانیم از ورود آلودگی به بدن خود جلوگیری کنیم.

آلودگی هوا

عوامل آلودگی هوا و تاثیر آلودگی بر سلامت

غلظت مونوکسید کربن در هوا بسیار خطرناک است. اول از همه، به هموگلوبین متصل می شود، بنابراین از انتقال طبیعی اکسیژن در خون جلوگیری می کند، که می تواند باعث بیماری قلبی، سیستم گردش خون یا مشکلاتی در سیستم عصبی شود. اکسید نیتریک نیز مضر است که باعث کاهش ایمنی، آسیب به ریه، تحریک چشم و مجاری تنفسی می شود. در موارد شدید، غلظت بالای این ترکیب می تواند باعث سرطان شود.
دی اکسید گوگرد می تواند باعث برونکواسپاسم و آسیب به ریه ها شود. حتی غلظت کمی از آن باعث بدتر شدن سیستم تنفسی می شود که به نوبه خود باعث ایجاد آسم می شود. علاوه بر این، دی اکسید گوگرد ظرفیت حمل اکسیژن خون را کاهش می دهد.
فلزات سنگین از جمله کادمیوم، جیوه و سرب از دیگر آلاینده هایی هستند که از انواع آلودگی هوا است و برای سلامتی خطرناک هستند و در صورت تجمع در بدن می توانند منجر به مرگ شوند. کادمیوم بر کلیه ها، استخوان ها و ریه ها تأثیر منفی می گذارد. ممکن است باعث درد عضلات و مفاصل و تنگی نفس شود. سرب به سیستم گوارشی و عصبی آسیب می رساند. عملکرد مغز را مختل می کند، می تواند باعث هماچوری ( وجود خون در ادرار) شود. تجمع بیش از حد جیوه در بدن حافظه، بینایی، گفتار و عملکردهای حرکتی را مختل می کند. می تواند به کلیه ها آسیب برساند و باعث مشکلات باروری شود.

ازن موجود در هوا نیز بر سلامت ما تأثیر منفی می گذارد. سیستم تنفسی را تحریک می کند و در بیماری های برونش  و ریه ها موجب بروز پیشرفت بیماری شود. همچنین باعث بروز آسم، آمفیزم و التهاب اندام های تنفسی می شود.

اثرات آلودگی هوا

  • کمبود اکسیژن خون و مشکلات تنفسی
  • سوزش چشم، بینی و گلو،
  • سردرد،
  • اختلالات سیستم عصبی،
  • آسم و سایر بیماری های ریوی از جمله سرطان
  • بیماری قلب و عروقی،
  • بیماری های کبد، طحال، سیستم گردش خون،
  • مشکلات سیستم تولید مثل

بیشتر بدانید:

نحوه انتخاب تجهیزات پزشکی برای اکسیژن درمانی

توانبخشی تنفسی

چگونه از سیستم ایمنی خود مراقبت کنیم؟

آلودگی هوا چیست؟

در هوای آلوده هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای ، از جمله بنزو، وجود دارد که بسیار خطرناک هستند. این ماده بسیار سمی در بدن تجمع می یابد و عمدتاً از طریق ریه ها به بدن نفوذ می کند و در طول مسیر با سایر غبارها ترکیب می شود. بنزو به کبد، غدد فوق کلیوی، سیستم تنفسی و گردش خون آسیب می رساند. همچنین تأثیر منفی بر باروری دارد. تحقیقاتی ثابت کرده است که، غلظت بالای این ترکیب در دوره جنینی می تواند باعث بیماری های تنفسی در نوزادان شود و ضریب هوشی را در کودکان بزرگتر کاهش دهد.
آخرین گروه از ترکیباتی که تأثیر منفی خاصی بر سلامت ما دارند، گرد و غبار هستند. گرد و غبار خطر ابتلا به بیماری های تنفسی را افزایش می دهد. باعث خس خس سینه، آسم و حملات سرفه می شود. همچنین تأثیر غیرمستقیم روی قلب و مغز دارد. به التهاب عروق خونی، تصلب شرایین و حتی سرطان کمک می کند. سازمان بهداشت جهانی هشدار می دهد که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرد و غبار عمر را کوتاه می کند.

 چه کسانی بیشتر در معرض آلودگی هوا هستند؟

آلودگی و فقر اکسیژن به ویژه برای کودکان، زنان و سالمندان خطرناک است و می توانند ایمنی را از قبل تولد و در دوره جنینی ضعیف کند. تعیین اینکه چگونه آلودگی هوا می تواند بر سلامت تأثیر منفی بگذارد یک موضوع کاملاً پیچیده است، زیرا به عوامل زیادی مانند سن، شرایط آب و هوایی، غلظت و مدت تأثیر آن، و ایمنی فردی بدن بستگی دارد.

آیا می توانید از خود در برابر آن ها محافظت کنید؟

متأسفانه، آلودگی هوا با منشاء طبیعی (یعنی آنهایی که در نتیجه فوران های آتشفشانی، آتش سوزی جنگل ها، طوفان ها، طوفان های شن یا تجزیه مواد آلی ایجاد می شوند) و آلودگی های انسانی (ناشی از فعالیت های انسانی، گازها و گرد و غبار) بسیار برای سلامتی خطرناک است، زیرا هنگام تنفس وارد بدن می شوند. دفاع در برابر آنها دشوار است، بنابراین باید از سلامتی خود مراقبت کنید و از مکان هایی که غلظت بالایی از مواد مضر وجود دارد اجتناب کنید. که در بیشتر مواقع باعث تعطیلی کلان شهرها مانند تهران می شود. در صورت نیاز فقط از منزل خارج شوید خصوصا افراد مسن و کودکان و خانم های باردار.

در مجموعه تندیس آنلاین می توانید از خدمات اجاره تجهیزات پزشکی و کمک تنفسی مانند اجاره دستگاه اکسیژن ساز استفاده نمائید. تا در بهبود مشکلات تنفسی و ریوی به شما کمک کند. در اینستاگرام تندیس ما را بیشتر بشناسید.

Rate this post
بازگشت به لیست