مقالات مربوط به اکسیژن ساز, مقالات و مطالب آموزشی

توانبخشی تنفسی

توانبخشی تنفسی

هدف از توانبخشی تنفسی عادی سازی مکانیسم تنفس، از بین بردن نارسایی تنفسی، جلوگیری از ایجاد فیبروز ریه و جلوگیری از ایجاد چسبندگی در ریه ها، بهبود ترشح خلط و عملکرد تخلیه برونش ها

( ساکشن ریه در منزل )، بازگرداندن وضعیت عملکردی است. سیستم های تنفسی، قلبی عروقی و عصبی مرکزی، و همچنین بدن سازگار با افزایش فعالیت بدنی بعدی.

سوالات احتمالی شما درباره توانبخشی تنفسی

چگونه ظرفیت ریه را افزایش دهیم؟

برای افزایش ظرفیت ریه، تمرینات اینتروال، دویدن، دوچرخه سواری، شنا، تایم تریل و همچنین تمرینات فشرده در ارتفاعات نیز توصیه می شود. در خانه نیز می توانید با طناب زدن ورزش کنید.

۱/۵ - (۱ امتیاز)

چطور بهتر تنفس بکشم؟

از طریق بینی نفس بکشید، بینی یک فیلتر طبیعی است. هوای استنشاقی را گرم کرده، باکتری ها را مرطوب و ضد عفونی می کند.

۱/۵ - (۱ امتیاز)

توانبخشی ریوی چگونه انجام می شود؟

فیزیوتراپی تنفسی شامل انجام تمرینات تنفسی انتخاب شده و تمرین عضلات دستگاه تنفسی یا با استفاده از دستگاه های کمک تنفسی مانند دستگاه اکسیژن ساز است. که با هدف بهبود وضعیت جسمی و روحی بیمار در هر مرحله از بیماری انجام می شود.

۱/۵ - (۱ امتیاز)

چگونه تنفس خود را تنظیم کنیم؟

از طریق بینی نفس بکشید، از طریق دهان بازدم کنید. در حین دم، ناحیه شکم خود را به بیرون فشار دهید (با استفاده از عضلات شکم و دیافراگم)، هوا را به قسمت پایینی ریه های خود فشار دهید. نفس خود را نگه دارید و تا پنج بشمارید. سپس به آرامی نفس خود را بیرون دهید و شانه ها، تنه و شکم خود را آزاد کنید.

۱/۵ - (۱ امتیاز)

توانبخشی ریه

برنامه توانبخشی تنفسی برای هر بیمار به صورت جداگانه با در نظر گرفتن شدت پنومونی و میزان آسیب ریه براساس نوع بیماری مشخص می شود.

توانبخشی ریه یک برنامه پزشکی نظارت شده است. و به افرادی که بیماری های ریوی دارند کمک می کند بهتر زندگی کنند. اگر بیماری ریوی مانند بیماری انسداد مزمن ریه (COPD) دارید، ممکن است به توانبخشی ریوی نیاز داشته باشید. در طول برنامه تمرینات و تکنیک های تنفسی را یاد خواهید گرفت.
در حالی که توانبخشی ریوی اغلب در بیمارستان یا کلینیک انجام می شود، استراتژی های جایگزین شامل مراقبت در منزل هم وجود دارد. شما می توانید با تجویز پزشک معالج یا مشاور تنفسی از دستگاه های کمک تنفسی را در منزل اجاره کنید و استفاده نمائید.
قبل از شروع توانبخشی ریوی در چارچوب مراقبت های پزشکی، ارزیابی اولیه نیازهای بیمار انجام می شود. این ارزیابی ها در بیمارستان ها یا مراکز درمانی انجام می شود که شامل موارد زیر است:

چه کسانی به توانبخشی ریوی نیاز دارند؟

پزشک شما ممکن است بازتوانی ریوی را برای کمک به تنفس راحت‌تر و بهبود کیفیت زندگی برای برخی بیماری‌های ریوی مانند COPD، آسم، فشار خون ریوی و فیبروز ریه توصیه کند. همچنین می تواند زندگی روزمره را برای افرادی که اسکولیوز یا سایر مشکلات سلامتی دارند. که بر عملکرد ریه ها تأثیر می گذارد، بهبود بخشد.

پزشک شما همچنین ممکن است توانبخشی ریه را قبل و بعد از جراحی برای پیوند ریه یا سرطان ریه توصیه کند.

مزایای آن چیست؟

توانبخشی تنفسی می تواند به شما کمک کند تا قدرت جسمانی پیدا کنید، علائم اضطراب یا افسردگی را کاهش دهید، کار، گردش ها یا فعالیت های اجتماعی را که از آنها لذت می برید آسان تر انجام دهید. و فعالیت های معمول خود را بهتر مدیریت کنید.

در طول توانبخشی ریوی چه اتفاقی می افتد؟

برای کمک به طراحی برنامه توانبخشی ریوی، تیم مراقبت های بهداشتی شما ممکن است.یکی از آزمایش های زیر را انجام دهد:

تست استرس ورزش برای اندازه گیری سطح اکسیژن، فشار خون و ضربان قلب در حین ورزش
چکاب های تنفسی برای بررسی میزان عملکرد ریه های شما
تست پیاده روی شش دقیقه ای برای اندازه گیری مسافتی که می توانید در شش دقیقه پیاده روی کنید
ممکن است در بیمارستان یا کلینیک توانبخشی ریه درمان را آغاز کنید، یا ممکن است فیزیوتراپی یا تمرینات تنفسی را در خانه انجام دهید. همچنین می‌توانید از مانیتور پزشکی استفاده نمائید.

برنامه توانبخشی ریوی شما ممکن است شامل آموزش های زیر باشد:

تکنیک های تنفس

ممکن است تکنیک‌های خاصی مانند تنفس یوگا را بیاموزید. با این تکنیک ها می توانید تنفس خود را بهتر کنترل کنید و از احساس تنگی نفس بخصوص زمانی که از نظر بدنی فعال هستید یا تحت استرس هستید، اجتناب کنید. همچنین در توانبخشی تنفسی، راه هایی برای کمک به پاکسازی ریه از مخاط می آموزید. اگر سیگار می کشید، تیم مشاوره ممکن است.بتواند به شما کمک کند سیگار را ترک کنید.
می توانید یاد بگیرید که چگونه انرژی خود را حفظ کنید و با یافتن راه های ساده تر برای انجام کارهای روزانه از احساس تنگی نفس جلوگیری کنید.

مشاوره روانشناسی

افرادی که بیماری مزمن ریوی (طولانی مدت) دارند ممکن است افسردگی، اضطراب و سایر مشکلات عاطفی را نیز تجربه کنند. حمایت فردی یا گروهی می تواند آموزش مدیریت استرس را ارائه دهد.

آموزش ورزش

هدف تمرین ورزشی تقویت کمر، بازوها و پاها و همچنین عضلاتی است که برای تنفس از آنها استفاده می کنید. آموزش همچنین می تواند به شما در ایجاد استقامت و انعطاف پذیری کمک کند و انجام کارهای روزمره و چیزهایی را که از آن لذت می برید آسان تر می کند.

تیم مراقبت های بهداشتی ممکن است استفاده از دارو را برای باز کردن راه های هوایی توصیه کنند، یا ممکن است توصیه کنند که اکسیژن درمانی منظم خود را در طول فعالیت بدنی تنظیم کنید. با اجاره دستگاه اکسیژن ساز و دیگر تجهیزات پزشکی ریه مانند(ساکشن ریه در منزل) درمان و ترمیم بافت های ریه شما سریع تر رخ می دهد.

مشاوره تغذیه

شما یاد خواهید گرفت که چه غذاهایی بخورید و چگونه وعده های غذایی را برای مدیریت وضعیت خود آماده کنید. مشاوره تغذیه می تواند به شما کمک کند که مواد مغذی مناسب را در مقادیر مناسب دریافت کنید. یک متخصص تغذیه همچنین ممکن است. یک برنامه کاهش وزن یا مکمل های غذایی یا داروهایی را برای کمک به عضله سازی توصیه کند.

برنامه توانبخشی ریوی چقدر طول می کشد؟

معمولاً توانبخشی تنفسی مجموعه ای از ۲ یا ۳ جلسه در هفته است که چندین هفته یا چند ماه طول می کشد. اما با استفاده از وسایل کمک درمانی در منزل مانند اجاره دستگاه اکسیژن ساز، بهبودی سریعتر اتفاق می افتد.

عوارض

پس از توانبخشی ریوی، هیچ عارضه ای وجود ندارد، به استثنای مواردی که ممکن است پس از فعالیت بدنی و ورزش رخ دهد.

سخن پایانی:

شما می توانید با مشاوره جهت توانبخشی تنفسی و اجاره دستگاه های تنفسی و کمک درمانی مورد نیاز خود از تندیس آنلاین به بهبودی سریعتر دست یابید. با ما از طریق شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و یا اینستاگرام تندیس آنلاین را دنبال کنید.

مقالات مرتبط:

نحوه انتخاب تجهیزات پزشکی برای اکسیژن درمانی

مشکل تنفسی در نوزادان چگونه است؟

۱/۵ - (۱ امتیاز)
بازگشت به لیست