مقالات مربوط به اکسیژن ساز

دستگاه اکسیژن ساز

دستگاه اکسیژن ساز

ما در هوایی نفس می کشیم که ۲۱ درصد آن را اکسیژن تشکیل داده است. ما همیشه درحال استفاده از اکسیژن هستیم؛ ولی از اهمیت و تاثیری که آن بر زندگی ما دارد غافلیم. درست زمانی متوجه اهمیت آن می شویم که تنفسمان دچار مشکل شود و یا تغییری در آن رخ بدهد. امروزه اکسیژن از مهم ترین و پرکاربرد ترین گاز طبی در مراکز درمانی به حساب آمده و در بخش های مختلف مراکز درمانی از جمله: اتاق عمل، بستری، ریکاوری، مراقبت های ویژه و… مورد استفاده قرار می گیرد. اکسیژن مورد نیاز بیماران در این مراکز از طریق کپسول اکسیژن و یا دستگاه اکسیژن ساز تولید می گردد و در اختیار آنان قرار می گیرد.

دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

همه ما دیده ایم که افراد دارای مشکل تنفسی و ریوی، مثل آسم، شیمیایی و… که ریه آن ها آسیب دیده و تنفس برای آن ها مشکل است از دستگاه هایی استفاده می‌ کنند که تشکیل شده از یک ماسک و کپسولی که شامل گاز اکسیژن می باشد. یکی دیگر از دستگاه هایی که برای کمک به این افراد و حتی بیماران در مراکز درمانی ایجاد شده، دستگاه اکسیژن ساز است. این دستگاه برقی بوده و برای کار کردن به برق و یا باطری نیاز دارد. دستگاه با متراکم کردن هوای داخل اتاق، نیتروژن موجود را رفع کرده و اکسیژن تولید می کند. میزان تولید اکسیژن تولید شده توسط این دستگاه حدوداً ذبالای ۹۵ درصد است.

در ادامه

البته میزان درصد اکسیژن تولیدی توسط این دستگاه بستگی به نوع آن دارد. برای مثال: میزان تولید اکسیژنی که توسط دستگاهی که با باطری کار می کند نسبت به دستگاه اکسیژن ساز برقی کمتر بوده و  توانایی خالص سازی کمتری دارد. میزان ساعات استفاده از این دستگاه را پزشکان متخصص تعیین می کنند. نکته مهمی که وجود دارد این است که، بعد از تشخیص پزشک برای استفاده از این دستگاه، بیمار باید بلافاصله از آن استفاده کند. زیرا زمانی که اکسیژن موجود در هوا کمتر از ۱۰ درصد شود مغز دچار تورم می شود و اگر کمتر از ۶ درصد شود با خطر مرگ همراه است؛ پس استفاده از این دستگاه برای افراد دارای مشکل تنفسی بسیار مهم است.

دستگاه اکسیژن ساز

دستگاه اکسیژن ساز مبله

انواع اکسیژن ساز

دستگاه اکسیژن ساز دارای انواع مختلفی می باشد که می توانید با توجه به نیاز خود آن ها را تهیه کنید. ما در ادامه چند نمونه از آن ها را برای شما شرح می دهیم:

 • اکسیژن پرتابل:

  امروزه با پیشرفت فناوری، شرکت ها برای راحتی کار مردم در استفاده از دستگاه اکسیژن ساز، تغییراتی در آن ایجاد کرده اند که این امکان را برای بیمارانی که از آن استفاده می کنند داده که آنرا را با خود به همه جا ببرند. حتی این دستگاه ها داری فندک‌ مخصوص ماشین بوده که می توان برای مسافرت با ماشین نیز از آن استفاده کرد.

 • دستگاه اکسیژن ساز

  دستگاه اکسیژن ساز پرتابل

   اکسیژن ساز مبله

  مبله ایستاده: این دستگاه قابل حمل نمی باشد و برای مصرف در خانه در اختیار افراد قرار می گیرد. به خاطر همین به آن دستگاه اکسیژن ساز خانگی نیز می گویند. این دستگاه به برق شهری وصل شده و از این طریق شروع به تولید اکسیژن می کند. وزن این دستگاه ۱۴ تا ۲۸ کیلوگرم بوده و دارای چند چرخ می باشد که برای جا به جایی از اتاقی به اتاق دیگر مناسب است.

 • دستگاه اکسیژن ساز

  دستگاه اکسیژن ساز مبله

  کدام بهتر است، اکسیژن ساز یا کپسول اکسیژن؟

  کپسول اکسیژن برای تولید اکسیژن باید شارژ شود؛ یعنی باید آن را بعد از خالی‌شدن پر کرد. اما دستگاه اکسیژن ساز برای کار کردن به برق نیاز دارد و تا زمانی که به برق متصل باشد به فعالیت خود ادامه می دهد. حتی نمونه های قابل حمل این دستگاه امکان استفاده از آن را در همه جا برای افراد فراهم کرده است؛ به همین دلیل استفاده از این دستگاه خیلی بهتر از کپسول اکسیژن می باشد.

مزایا استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

 • این دستگاه اکسیژن را خالص کرده و در اختیار افراد قرار می دهد.
 • گردش خون را آسان تر و بهتر می کند.
 • ارزان و قابل دسترس است.
 • محدودیت سنی ندارد و قابل استفاده برای تمام سنین می باشد.

معایب استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

 • مصرف برق است دستگاه بسیار زیاد است.
 • سر و صدای زیادی دارد.
 • دستگاه های کوچکتر قابلیت خالص کردن اکسیژن به طور کامل را ندارند. حداقل دستگاه های اکسیژن ساز باید دارای ۵ لیتر گنجایش باشند.

 

دستگاه اکسیژن ساز

اکسیژن ساز برای تمامی سنین

جمع بندی

همه موجودات برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارند، این عنصر بسیار مهم و حیاتی بوده به طوری که بدون وجود آن زندگی غیر ممکن می شود. متأسفانه عده ای از افراد از مشکلات تنفسی رنج می برند جهت حل مشکل آنان دستگاه هایی طراحی شده که به بهبود  آنها کمک می کند. دستگاه اکسیژن ساز یکی از این دستگاه ها می باشد که با خالص کردن اکسیژن به تنفس بهتر کمک می کند.

خدمات درمانی و تجهیزات پزشکی تندیس آنلاین با کادری مجرب آماده خدمت رسانی ۲۴ ساعته به شما عزیزان می‌باشد.

جهت هماهنگی در زمینه تجهیزات پزشکی مانند اکسیژن ساز و… یا خدمات پزشکی و درمانی با شماره های ۰۹۱۲۸۹۴۲۱۴۳ و ۲۲۶۱۵۰۵۳-۰۲۱  و ۰۹۰۲۵۵۸۸۸۰۶  و ۳۳۷۴۲۲۳۱-۰۲۱ تماس حاصل نمایید .

در اینستاگرام ما را دنبال کنید.

 

 

Rate this post
بازگشت به لیست