مقالات تخصصی تندیس

علت تنگی نفس در شب

علت تنگی نفس در شب چیست؟

احساس ناآرامی در شب ممکن است ویژگی ها و دلایل مختلفی داشته باشد. ممکن است مسبب تنگی نفس شبانه، مشکلات تنفسی باشد، این می تواند شما را به مراجعه به پزشک ترغیب کند. زیرا معمولا علت تنگی نفس در شب، بیماری های مختلف از جمله بیماری های قلبی یا تنفسی هستند.

علت تنگی نفس در شب چیست؟

اینکه حس کنید با کمبود هوا مواجه شده اید، تنگی نفس نامیده می شود. افرادی که در شب دچار اختلالات تنفسی می شوند اغلب با احساس تپش قلب یا تنفس سریع همراه هستند، به خصوص زمانی که تنگی نفس منجر به بیدار شدن ناگهانی و حتی پریدن از رختخواب شود. علائم اغلب با درد قفسه سینه و احساس کمبود جریان هوا همراه است و تنفس عمیق به مشکل بزرگی برای بیماران تبدیل می شود.

بیماری هایی نیز باعث نفس تنگی شبانه می شوند.

آپنه انسدادی خواب

آپنه خواب زمانی رخ می دهد که راه های هوایی به دلیل شل شدن بیش از حد کام (پشت دهان) باریک می شوند. این ماهیچه ها مسئول عملکرد صحیح سیستم تنفسی هستند. شایع ترین علامت آپنه خواب خروپف در هنگام خواب است که با قطع موقت تنفس قطع می شود و در نتیجه فرد خوابیده به طور ناگهانی از خواب بیدار می شود. سایر علائم آپنه خواب عبارتند از خواب آلودگی بیش از حد در طول روز، خشکی دهان پس از بیدار شدن از خواب، تنگی نفس در خواب شبانه، تحریک پذیری یا تعریق و نیاز به ادرار مکرر در شب.

این بیماری با اجاره دستگاه بای پپ و سی پپ قابل کنترل و بهبودی است.

آپنه خواب ممکن است چندین ده بار در هر ساعت رخ دهد و تنفس فرد چندین ثانیع قطع شود. فرد مشکوک به آپنه خواب نیاز به ویزیت فوری پزشک دارد، زیرا این وضعیت ممکن است منجر به دیابت، فشار خون بالا، حمله قلبی و حتی هیپوکسی مغزی یا مرگ شود. بنابراین، لازم است با پزشک مشورت کنید.

بیماری های مزمن ریه

بیماری‌های مزمن تنفسی نیز می‌توانند باعث حمله ناشی از تنگی نفس در شب شوند. چنین بیماری هایی از جمله موارد زیر است:

 • بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)
 • آسم، فیبروز ریوی
 • ذات الریه
 • گرفتگی بینی
 • آمفیزم
 • برونشیت مکرر که منجر به بیماری‌های جدی‌تر می‌شود.

بیماری انسداد ریه

در بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)، تنگی نفس اغلب در حالت استراحت رخ می دهد. این بیماری با افزایش سن بیمار ایجاد می شود و با تنگی نفس همراه است. عوامل موثر در ایجاد COPD شامل سیگار کشیدن و سایر بیماری هایی است که مجرای برونش را باریک می کند. اگر این بیماری درمان نشود، منجر به نارسایی شدید ریه شده و سپس هیپوکسی مغزی رخ می دهد.

copd از علت های تنگی نفس شبانه

تنگی نفس به دلیل استرس و اضطراب

ممکن است تنگی نفس ناشی از اعصاب باشد که در موقعیت های استرس زا و زمانی که به عصبی هستید ظاهر شود. بیماران از درد قفسه سینه همراه با احساس سوزش در ناحیه قلب و مشکلات تنفسی شکایت دارند. مصرف بیش از حد داروهای مسکن نیز می تواند یکی از علت های تنگی نفس در شب باشد.

پنوموتوراکس

پلور غشایی است که سطح خارجی ریه را می پوشاند. معمولاً مقدار کمی مایع بین آن با قفسه سینه وجود دارد که به ریه اجازه می دهد، در طول تنفس حرکت کند. اگر راه هوایی آسیب ببیند، هوا وارد حفره پلور می شود و ریه نمی تواند به درستی کار کند که این عامل منجر به  تنگی نفس شبانه می شود. در پنوموتوراکس پیشرفته، ریه ممکن است کاملاً از کار بیفتد. پنوموتوراکس معمولاً در افراد لاغر و اغلب پس از ضربه به قفسه سینه رخ می دهد، اما گاهی خود به خود نیز رخ می دهد.

انحنای ستون فقرات

دستگاه تنفسی و ستون فقرات در کنار هم و با هم در ارتباط هستند. تنگی نفس در شب ممکن است ناشی، از اسکولیوز (انحنای غیر طبیعی ستون فقرات) باشد، انحنای جانبی ستون فقرات، که اغلب منجر به عواقب ناخوشایند ناشی از تغییر شکل در قفسه سینه می شود. نفس کشیدن را مخصوصا در شب دچار مشکل می کند و یکی از علت های تنگی نفس در شب است.

عوامل خارجی

تنگی نفس نیز ممکن است ناشی از عوامل غیر مرتبط با بیماری ریوی یا سایر موارد باشد. اختلالات تنفسی پس از درمان بدتر می شود، به عنوان مثال با داروهای خواب آور که عضلات را شل می کند و مراکز تنفسی را تحت فشار قرار می دهد.

با آلودگی هوا یا مسمومیت با مونوکسید کربن (گاز گرفتگی) تنگی نفس نیز ظاهر می شود که علائمی مانند سرگیجه، مشکلات بینایی و اختلال حافظه را به همراه دارد.

شایان ذکر است که تنگی نفس مداوم و ایست تنفسی ممکن است در اثر وجود جسم خارجی در مجاری تنفسی هم ایجاد شود. که در پی آن ماهیچه های تنفسی باریک می شوند و منجر به مشکلاتی در عملکرد ریه می شود.

مشکلات تنفسی در شب

خواب سالم اساس یک روز موفق، تمرکز و سلامتی است. خواب کافی خطر ابتلا به بیماری ها را کاهش می دهد و از عملکرد مغز و قلب حمایت می کند. اگر برای مدت طولانی با مشکلات تنفسی در شب دست و پنجه نرم می کنید، ابتدا باید به دنبال مشاوره یا متخصص باشید.

تست های تشخیصی برای رفع مشکلات تنفسی در خواب

با انجام آزمایشات توصیه شده توسط پزشک شما می توانید علت تنگی نفس در شب را در خود بررسی کنید و با پیروی از یشنهادات متخصص خواب آرامی داشته باشید.

پلی سومنوگرافی یا تست خواب

تست خواب به شما امکان می دهد مراحل جداگانه خواب و فرآیندهایی را که در بدن در حالت استراحت رخ می دهد را بررسی کنید. پلی سومنوگرافی ۴ فعالیت الکتریکی اساسی بدن را پوشش می دهد: EEG، ECG، EMG، EOG. در طول معاینه، پزشک فعالیت بیوالکتریکی مغز و حرکات چشم را ارزیابی می کند، سطح اکسیژن خون، فعالیت قلب، واکنش های فیزیولوژیکی بدن و همچنین الگوی تنفس را بررسی می کند. و غلظت CO2 در خون شریانی را می توان در طول معاینه اندازه گیری کرد. تست خواب یکی از اقداماتی است که در هنگام مشکوک بودن به COPD یا آپنه خواب انجام می شود.

تست پلی گراف

راه حل دیگر تست پلی گراف خواب است. با استفاده از یک دستگاه می توان مشکلات اساسی خواب را مشخص کرد. این آزمایش بسیار راحت است زیرا می توان آن را در خانه و بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان انجام داد. از پلی گراف برای تعیین اینکه آیا از آپنه انسدادی خواب رنج می برید یا خیر استفاده می شود.

تست خوابچگونه کیفیت خواب را افزایش دهیم؟

 • ۱۵ دقیقه قبل از رفتن به رختخواب اتاق خواب را تهویه کنید. مهم است که دمای اتاقی که در آن می خوابیم حدود ۱۸ درجه سانتیگراد باشد.
 • علاوه بر این، سعی کنید آخرین وعده غذایی خود را ۲ الی ۳ ساعت قبل از خواب شبانه میل کنید. اطمینان حاصل کنید که غذایی که می خورید به راحتی قابل هضم باشد.
 • محدود کردن مصرف کافئین و سیگار کشیدن باعث بهبود خواب شما می شود.
 • استفاده از تلفن یا تماشای تلویزیون را قبل از خواب کنار بگذارید.
 • مطمئن شوید که در طول روز ورزش حتی اندک انجام دهید. یک پیاده روی آرام ۳۰ دقیقه ای به اکسیژن رسانی به مغز و ترشح اندورفین کمک می کند که برای خواب مناسب ضروری است.
 • در یک زمان مشخص غذا بخورید، ساعات خاصی کارهای روزانه خود را انجام دهید و بخوابید.
 • تمرینات تنفسی بسیار مفید می باشند. پزشک به شما می گوید که کدام تمرین برای وضعیت سلامتی شما مناسب است و آن ها را درست قبل از خواب انجام دهید. این کار باعث می شود تا با آرامش به خواب بروید.
 • اکسیژن درمانی برای بیمارانی که به آن نیاز دارند.

کلام آخر

خواب یک فرآیند ضروری در زندگی ما است. یک خواب شبانه مناسب، رفاه، عملکرد فیزیکی بیشتر و آرامش ذهنی ما را تضمین می کند. با بررسی علت تنگی نفس در شب در خود را از  مشکلات جدی سلامتی در امان نگه دارید. در اینستاگرام ما را دنبال کنید.

Rate this post
بازگشت به لیست