تجهیزات پزشکی

تست خواب خانگی

تست خواب خانگی
۳.۷
(۳)

تست خواب خانگی چیست؟ پلی سومنوگرافی که به عنوان مطالعه خواب شناخته می شود، آزمایشی است که برای بررسی و تشخیص اختلالات خواب استفاده می شود. دستگاه تست خواب ، امواج مغزی، ضربان قلب، سطح اکسیژن خون و تنفس شما را در طول خواب ثبت می کند. حتی حرکات چشم و پا را اندازه می گیرد.

تست خواب خانگی

روند تست خواب می تواند در خانه زیر انجام شود. مانند تست های آپنه خواب خانگی که برای کمک به تشخیص آپنه انسدادی خواب استفاده می شود.  این آزمایش معمولاً در شب انجام می شود.

اگر در خانه مطالعه خواب انجام می دهید، انواع مختلفی از دستگاه ها وجود دارد که ممکن است مورد استفاده قرار گیرند. هر دستگاه از قابلیت های متفاوتی برخوردار است و از سنسورهای مختلفی استفاده می کند. تست‌های آپنه خواب خانگی معمولاً میزان تنفس و جریان هوا و همچنین میزان اکسیژن و ضربان قلب شما را ثبت می‌کنند. یک مدل نیز اطلاعاتی در مورد عروق خونی در اختیار شما قرار می دهد.

پلی سومنوگرافی مراحل و چرخه خواب شما را بررسی می کند. این می تواند تشخیص دهد که آیا الگوهای خواب شما مختل شده است یا نه و علل آن را بررسی کند.

در صورت مشکوک بودن روند چرخه خواب در این موارد، پزشک شما ممکن است یک مطالعه خواب را توصیه کند:

 • آپنه خواب یا سایر مشکلات تنفسی مرتبط با خواب. در این حالت تنفس در طول خواب به طور مکرر متوقف و شروع می شود.
 • اختلال حرکت دوره ای اندام. افراد مبتلا به این اختلال خواب هنگام خواب پاهای خود را خم و راست می کنند. این وضعیت گاهی با سندرم پای بیقرار مرتبط است.
 • نارکولپسی. افراد مبتلا به نارکولپسی در طول روز دچار خواب آلودگی شدید می شوند. آنها می توانند به طور ناگهانی به خواب بروند.
 • اختلال رفتاری خواب REM این اختلال خواب شامل نمایش رویاها در طول خواب است.
 • رفتارهای غیرعادی هنگام خواب این شامل راه رفتن، حرکت در اطراف یا حرکات موزون در طول خواب است.
 • بی خوابی طولانی مدت غیر قابل توضیح. افراد مبتلا به بی خوابی در به خواب رفتن یا خواب ماندن مشکل دارند.

تست خواب یک آزمایش غیرتهاجمی و بدون درد است. شایع ترین عارضه آن تحریک پذیری پوست است. این می تواند ناشی از چسب مورد استفاده برای اتصال سنسورهای تست به پوست شما باشد.

انجام آزمایش تست خواب خانگی چگونه است؟

در طول بعد از ظهر و عصر قبل از مطالعه خواب از نوشیدنی ها یا مواد غذایی حاوی الکل یا کافئین استفاده نکنید. الکل و کافئین می توانند الگوهای خواب شما را تغییر دهند. آنها ممکن است علائم برخی از اختلالات خواب را بدتر کنند. همچنین بعدازظهرها قبل از مطالعه خواب چرت نزنید.

ممکن است قبل از انجام تست خواب خواسته شود تا دوش بگیرید. اما قبل از آزمایش از لوسیون، ژل، ادکلن یا دیگر لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده نکنید. آنها می توانند با سنسورهای آزمایش که الکترود نامیده می شوند.تداخل ایجاد کنند.

آنچه در طی پلی سومنوگرافی در انتظار شما است.

اگر در یک مرکز خواب تست دارید، عصر می‌رسید و شب را می‌مانید. می توانید وسایلی را که برای برنامه خواب خود استفاده می کنید را به همراه داشته باشید. شما همچنین می توانید با لباس شب خود بخوابید.

اگر تست خواب خانگی انجام می دهید، برنامه منظم زمان خواب خود را دنبال کنید. حسگرها روی بدن شما قرار می گیرد و دستگاه را طبق دستورالعملی خاص روشن می شود. کارشناس از شما یک گزارش خواب دریافت می کند.

بعد از اینکه برای خواب آماده شدید، یکی از آنها تکنولوژیست ها حسگرها را قرار خواهند داد. آنها با استفاده از چسب ملایم مانند چسب یا نوار روی پوست سر، شقیقه ها، سینه و پاها اعمال می شوند. سنسورها با سیم به کامپیوتر متصل می شوند. یک گیره کوچک نیز روی انگشت یا گوش شما قرار می گیرد. این کار سطح اکسیژن خون شما را کنترل می کند.

خدمات مرتبط ما:

توانبخشی تنفسی

در حین خواب، تمامی رفلکس بدن شما مانند موارد زیر بررسی می شوند:

 • امواج مغزی
 • حرکات چشم
 • الگوی تنفس
 • ضربان قلب
 • سطح اکسیژن خون
 • حرکت اندام ها
 • وضعیت بدن
 • حرکت سینه و شکم
 • خروپف و صداهای دیگر.

تکنسین ها در طول شب شما را زیر نظر دارند.

استفاده ای بای پپ و سی پپ در تست خواب

در زمان تست خواب خانگی، تکنسین ممکن است از شما بخواهد از دستگاه سی پپ و یا بای پپ استفاده کنید.

فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) یکی از انواع دستگاه PAP است. دستگاه‌های CPAP جریان ثابتی از هوا را ارائه می‌کنند که راه‌های هوایی را هنگام خواب باز نگه می‌دارد.

برای برخی افراد، دستگاه‌های فشار مثبت راه هوایی دوسطحی (BPAP) ممکن است انتخاب راحت‌تری باشد. این دستگاه ها فشار بیشتری را در هنگام نفس کشیدن وارد می کنند و هنگام بازدم فشار کمتری را وارد می کنند.

سخن پایانی

اطلاعات جمع آوری شده در طول مطالعه خواب ابتدا توسط یک تکنسین پلی سومنوگرافی ارزیابی می شود. تکنسین از داده ها برای ترسیم مراحل و چرخه خواب شما استفاده می کند. سپس اطلاعات توسط ارائه دهنده مرکز خواب شما بررسی می شود.

اگر تست آپنه خواب در خانه انجام داده اید، متخصصین تندیس آنلاین اطلاعات جمع آوری شده در طول آزمایش را بررسی می کند. ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد تا نتایج خود را دریافت کنید.

شما می توانید در اینستاگرام هم ما را دنبال کنید. برای اجاره تجهیزات پزشکی با ما در ارتباط باشید

این مطلب مفید بود؟

۳.۷ / ۵. تعداد ۳

بازگشت به لیست