مقالات مربوط به تجهیزات پزشکی, مقالات و مطالب آموزشی

بیماری های تنفسی

بیماری های تنفسی

مشکلات تنفسی یک مشکل رایج در کشورهای مختلف است. برخی از افراد از نظر ژنتیکی احتمال دارد به بیماری های تنفسی مبتلا شوند، اما محل کار یا قرار گرفتن در معرض محیطی می تواند نقش مهمی ایفا کند. یک چیز مسلم است، سیگار کشیدن شایع ترین علت بیماری های تنفسی است.

انواع بیماری های تنفسی

 • آسم
 • بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)
 • برونشیت مزمن
 • فشار خون ریوی
 • آمفیزم
 • سرطان ریه
 • فیبروز کیستیک / برونشکتازی
 • ذات الریه
 • پلورال افیوژن
 • بیماری اضافی – COVID-19
 • تنگی نفس عصبی

 

آسم

آسم به عنوان یکی از بیماری های شایع و مزمن تنفسی تعریف می شود که به دلیل التهاب مجاری تنفسی باعث مشکل در تنفس می شود. علائم آسم شامل سرفه خشک، خس خس سینه، تنگی قفسه سینه و تنگی نفس است.

معمولا آسم از دوران کودکی شروع می شود و تا بزرگسالی پیشرفت می کند. با این حال، برخی از افراد در دهه ۶۰، ۷۰ و ۸۰ سالگی ممکن است به آسم بزرگسالی مبتلا شوند.

بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)

بیماری انسدادی مزمن ریه یک اصطلاح کلی است که شامل چندین بیماری تنفسی می شود که باعث تنگی نفس یا ناتوانی در بازدم طبیعی می شود. افراد معمولاً علائمی از جمله تنگی نفس را تجربه می‌کنند و معمولاً با سرفه خلط (مخاط از ریه‌ها) به‌ویژه صبح‌ها. تشخیص COPD ممکن است برای برخی افراد دشوار باشد، زیرا علائم اغلب با روند پیری تدریجی و زوال بدن اشتباه گرفته می شود. در واقع، COPD می تواند در طی چندین سال بدون هیچ نشانه ای از تنگی نفس ایجاد شود. این بیماری به طور کلی با سیگار کشیدن مرتبط است. به ندرت افراد مبتلا به COPD را می بینیم که در معرض نوعی سیگار قرار نگرفته باشند. افراد می توانند سطوح متفاوتی از COPD را تجربه کنند. در شدیدترین حالت، می‌تواند باعث ایجاد مشکل در انجام فعالیت‌های روزانه شود.

برونشیت مزمن

برونشیت مزمن نوعی COPD است که با سرفه مزمن بر آن تاکید می شود. معمولا افراد با سرفه خلط (مخاط از ریه ها) به خصوص در صبح. از آنجایی که برونشیت مزمن نوعی COPD است، درمان آن نیز به همین صورت انجام می شود

بیماری های تنفسی

بیماری های تنفسی

آمفیزم

آمفیزم یک بیماری جدی تنفسی است و شکل دیگری از COPD است. شایع ترین علت سیگار کشیدن است. کسانی که از آمفیزم رنج می برند در بازدم هوا از ریه های خود مشکل دارند. دود سیگار به کیسه های هوایی در ریه ها آسیب می رساند تا جایی که دیگر نمی توانند خود را ترمیم کنند. این نوع از بیماری های سیستم تنفسی اغلب منجر به نارسایی تنفسی و نیاز به اکسیژن اضافی برای رفع نیازهای تنفسی می شود. آمفیزم در طول سال ها به آرامی تکامل می یابد و هیچ درمانی وجود ندارد. با این حال، کسانی که سیگار را ترک می‌کنند، احتمالاً پیشرفت بیماری را کاهش می دهند.

 

سرطان ریه

از بیماری های ریوی خطرناک است که، با توانایی ایجاد در هر قسمت از ریه، تشخیص این سرطان دشوار است. اغلب، سرطان در قسمت اصلی ریه ها در نزدیکی کیسه های هوایی ایجاد می شود.

شایع ترین عامل خطر سرطان ریه، دود سیگار است. سایر عوامل خطر عبارتند از قرار گرفتن در معرض رادون، قرار گرفتن در معرض محل کار، از جمله دود آزبست و گازوئیل، دود دست دوم، آلودگی هوا و قرار گرفتن در معرض تشعشع ناشی از سی تی اسکن مکرر قفسه سینه.

 

 

فیبروز کیستیک / برونشکتازی

فیبروز کیستیک از بیماری های ژنتیکی تنفسی است که توسط یک ژن معیوب ایجاد می‌شود که مخاط ضخیم و چسبناکی ایجاد می‌کند که لوله‌ها و راه‌های عبور را مسدود می‌کند. علائم فیبروز کیستیک شامل پوست شور مزه، سرفه مزمن، عفونت های مکرر ریه و نرخ رشد ضعیف در کودکان است. دکتر مایر می گوید افرادی که فیبروز کیستیک دارند نیز دچار برونشکتازی خواهند شد.

ذات الریه

از انواع بیماری های ریوی است، که در اثر عفونت در کیسه های هوایی در ریه ها ایجاد می شود. عفونت ها می توانند باکتریایی، ویروسی یا قارچی باشند. اکثر افراد می توانند ظرف یک تا سه هفته بهبود یابند، اما برای افراد خاص، ذات الریه می تواند بسیار جدی و حتی تهدید کننده زندگی باشد.

از علائم این بیماری تنفسی شامل سرفه، تب، لرز و تنگی نفس می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد.

پلورال افیوژن

پلورال افیوژن مجموعه ای از مایع بین ریه و دیواره قفسه سینه در چیزی است که فضای پلور نامیده می شود. این مایع می تواند به دلایل مختلفی از جمله ذات الریه، سرطان یا نارسایی احتقانی قلب جمع شود. معمولاً بیماران علائم افزایش ناراحتی قفسه سینه و تنگی نفس را مشاهده می کنند. دکتر مایر می‌گوید کسانی که این تشخیص را دارند معمولاً تحت یک روش برای برداشتن مایع قرار می‌گیرند که به ریه اجازه می‌دهد دوباره منبسط شود و به بیمار امکان تنفس بهتر می‌دهد. سپس، مایع مورد آزمایش قرار می گیرد تا مشخص شود چه چیزی باعث آن شده است و یک برنامه درمانی تشکیل می شود.

 

COVID-19

این نوع ویروس جزء خطرناکترین بیماری تنفسی است که، انسان‌ها و حیوانات را آلوده می‌کند. این ویروس عمدتاً بین افراد در فاصله کم، از یکدیگر از طریق قطرات منتشر می‌شود که هنگام سرفه، عطسه یا صحبت کردن فرد آلوده منتشر می‌شود. . علائم اولیه سرفه، تنگی نفس و تب با میانگین زمان بهبودی بین یک تا دو هفته است.

اقدامات پیشگیرانه برای بیماری های تنفسی

برای جلوگیری از بیماری های سیستم تنفسی این است که سیگار را ترک کنید و ترجیحاً هرگز شروع نکنید. غلبه بر مصرف دخانیات بسیار دشوار است.

سیگار کشیدن باعث ایجاد یا بدتر شدن هر بیماری تنفسی می شود.

این شامل دوری افراد بیمار از مکان هایی با گرد و غبار زیاد یا مواد شیمیایی نیز می شود.

سعی کنید وزن مناسبی داشته باشید، خواب کافی بسیار لازم است، استرس را کاهش دهید، فعالیت زیادی داشته باشید و یک رژیم غذایی متعادل را لحاظ کنید.

درمان بیماری های تنفسی

داروهای شیمیایی

برونکودیلاتورها که اینها پرمصرف ترین داروهای استنشاقی هستند.

آلبوترول یک گشادکننده برونش است.

داروهای SABA که برای تسکین کوتاه مدت برونکواسپاسم و تنگی نفس که اغلب با آسم و COPD همراه است استفاده می شود.

آنتی بیوتیک ها که برای بیماری های تنفسی که منشا ویروسی دارند تجویز می شود.

توانبخشی تنفسی

می توان جهت بهبود و درمان بیماری های تنفسی با تجویز پزشک معالج از دستگاه های کمک تنفسی و کمک درمانی استفاده کرد.

نمونه هایی از دستگاه های کمک تنفسی

 • دستگاه اکسیژن ساز
 • کپسول اکسیژن
 • دستگاه بای پپ
 • دستگاه سی پپ
 • ونتیلاتور
 • پالس اکسیمتر
 • ساکشن حلط گلو
سخن پایانی:

جهت مشاوره برای انتخاب مناسب دستگاه برای بیماری های تنفسی و اجاره دستگاه کمک تنفسی مانند اجاره اکسیژن ساز در منزل و دیگر تجهیزات تنفسی با ما تماس حاصل نمائید.

اینستاگرام تندیس آنلاین را دنبال کنید.

بیشتر بدانید:

تاثیر هیپوکسی بر دیسک کمر

Rate this post
بازگشت به لیست