مقالات مربوط به تجهیزات پزشکی, مقالات و مطالب آموزشی

آپنه خواب

آپنه خواب
۵
(۲)

آپنه خواب تعلیق تنفس است. معمولا پس از کشیدن نفس عمیق سریع اتفاق میافتد. اگر تمام ثانیه های حملات را در شب جمع کنید، می توانید تا ۴ ساعت بدون اکسیژن بخوابید. دراین صورت استفاده از اکسیژن ساز ضروری خواهد بود.

انواع آپنه خواب

انسدادی نگه داشتن نفس با مشکلات مکانیکی همراه است. افراد مسن یا دارای اضافه وزن، بیشتر از این بیماری رنج می برند. راه های هوایی آنها بسیار باریک می شود. افراد سیگاری به دلیل التهاب نازوفارنکس در معرض خطر هستند. اجاره دستگاه بای پپ به همراه اجاره دستگاه اکسیژن ساز  بهترین راه درمان است.

علائم ایست تنفسی

ازعلائم اصلی بیماری، خروپف بلند و قطع تنفس دوره ای است. که در صورت خوابیدن در کنار فرد بیمار ممکن است متوجه آن شوید . پس از ده ثانیه آرامش، فرد ناگهان شروع به خروپف کردن با صدای بلند و چرخش در خواب می کند.

علائم آپنه خواب

برخواستن در صبح با دشواری تنفس و بروز سردرد همراه است. کمبود نیرو در طول روزباخواب آلودگی، بی توجهی و غفلت همراه است، زیرا در شب واقعاً زمان استراحت کم است.

حافظه و توجه

نوع ضعیف بیماری همیشه نیاز به مداخله ندارد. اما اگر خروپف بلند آرامش اطرافیان را بر هم می زند، یا خواب آلودگی در روز آنقدر شدید است. که حتی در حین رانندگی چرت می زنید، حتما باید با پزشک مشورت کنید.

در هنگام حمله در بدن چه اتفاقی می افتد؟

در حالت بیداری، می توانیم به طور آگاهانه نفس خود را به مدت ۱-۲ دقیقه نگه داریم و سپس به میل خود آن را از سر بگیریم. مثلا موقع شنا. در خواب، بدن باید این مشکل را به تنهایی حل کند.

هنگام حمله، سیگنال هایی به مغز ارسال می شود که سطح اکسیژن خون بسیار پایین می آید. در نتیجه، فرد بلافاصله از خواب بیدار می شود. فشار خون او به شدت بالا می رود که خطر ابتلا به آنژین صدری و سکته را افزایش می دهد. و بافت هایی که کمبود اکسیژن دارند کمتر به انسولین، هورمونی که سطح قند را کنترل می کند، حساس می شوند. به همین دلیل است که در بدن کمبود نیرو وجود دارد.

توقف تنفس بر تمام قسمت های بدن ما تأثیر منفی می گذارد. بدون هوا، ما بیش از ده دقیقه نمی توانیم زندگی کنیم. و هر چه حملات آپنه خواب و زمان آن بیشتر طول بکشد، عواقب آن برای بیمار دشوارتر خواهد بود.

چرا آپنه خواب در صورت عدم درمان خطرناک است؟

دشواری تنفس در هنگام خواب عواقب زیادی دارد. از موارد نسبتاً ایمن، مانند خشکی دهان و سردرد، تا ناتوانی و حتی مرگ ناشی از مکث طولانی در تنفس بدون بیدار شدن از خواب است. در صورتی که برای درمان اقدام نشود عواقبی نظیر زیر رخ خواهد داد:

 • خستگی مزمن
 • بیماری قلبی
 • دیابت نوع دوم
 • آسیب شناسی های مختلف کبد
 • آریتمی، آنژین صدری و نارسایی قلبی
 • فشار خون
 • آسم برونش
 • حمله قلبی، سکته مغزی، خونریزی مغزی، یکی از شدیدترین عواقب گرسنگی اکسیژن و افزایش شدید فشار.
 • در موارد بسیار نادر، ایست کامل تنفسی می تواند با یک نتیجه کشنده رخ دهد.

چه کسی می تواند به تشخیص بیماری کمک کند؟

اگر شما یا نزدیکانتان علائمی مانند خروپف بلند و تنگی نفس در هنگام خواب را مشاهده کردید، بهتر است در اسرع وقت با پزشک متخصص مشورت کنید. اگر امکان مراجعه به یک متخصص خواب وجود نداشت، باید با یک متخصص مغز و اعصاب و یک متخصص گوش و حلق و بینی تماس بگیرید. آنها قادر خواهند بود علت آپنه خواب را شناسایی و از بین ببرند.

افراد نزدیک به اندازه گیری مدت مکث در تنفس کمک می کنند. و در معاینه عمومی فشار را بررسی می کنند و از وضعیت قلب مطلع می شوند.

پیشگیری می تواند خطرات را کاهش دهد

درمان آپنه خواب ارتباط مستقیمی با علت آن دارد. بنابراین روش های رایج عبارتند از: رفع انسداد مجاری بینی و اصلاح تیغه بینی. همچنین از دستگاه هایی استفاده می شود که از اندام های دهان و گلو در موقعیت صحیح حمایت می کنند.

پیشگیری همزمان با درمان بهترین راه است. باید به یک سبک زندگی سالم رسید:

 • وزن را به حالت عادی کاهش داد.
 • مصرف الکل و تنباکو را متوقف کرد.
 • تمرین عضلات گلو به ما کمک خواهد کرد: نواختن آلات موسیقی بادی یا آواز خواندن.
 • عادت به پهلو خوابیدن علائم را تا حد زیادی کاهش می دهد و تنفس را آسان می کند.
 • تمام بیماری های گوش و حلق و بینی باید به موقع درمان شوند.

در اینستاگرام ما را دنبال کنید.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۲

بازگشت به لیست