مقالات و مطالب آموزشی

فشار خون ریوی

فشارخون ریوی

یمارفشار خون ریوی یک بیماری نادر است که می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد، اما در افرادی که بیماری قلبی یا ریوی دیگری دارند شایع تر است. این فشار خون بالا در رگ های خونی است که ریه ها (شریان های ریوی) را تامین می کنند.

فشار خون بالای ریوی چیست؟

این یک بیماری جدی است که می تواند به سمت راست قلب آسیب برساند. دیواره‌های شریان‌های ریوی ضخیم و سفت می‌شوند و نمی‌توانند به خوبی منبسط شوند تا خون از آن عبور کند. کاهش جریان خون باعث می شود سمت راست قلب برای پمپاژ خون از طریق شریان ها سخت تر شود. اگر سمت راست قلب شما مجبور باشد به طور مداوم سخت تر کار کند، می تواند به تدریج ضعیف تر شود. این می تواند منجر به نارسایی قلبی شود.

علائم فشار خون ریوی عبارتند از:

  • تنگی نفس
  • خستگی
  • احساس ضعف یا سرگیجه
  • درد قفسه سینه (آنژین صدری)
  • ضربان قلب تند (تپش قلب)
  • تورم (ادم) در پاها، مچ پا، پاها یا شکم (شکم)
  • علائم اغلب در حین ورزش بدتر می شوند، که می تواند توانایی شما را برای شرکت در فعالیت های بدنی محدود کند.

طبقه بندی علل بیماری

تغییرات در شریان های ریوی که منجر به فشار خون ریوی می شود می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

گروه ۱: فشار خون شریانی ریوی (PAH) به افزایش فشار در عروق ناشی از انسداد در شریان های کوچک در ریه، به دلایل مختلف اشاره دارد.

گروه ۲: فشار خون ریوی ناشی از بیماری قلبی سمت چپ. این زمانی است که بیماری قلبی طولانی مدت منجر به آسیب به شریان های ریوی می شود و در نهایت باعث ایجاد PH می شود.

گروه ۳: فشار خون ریوی ناشی از بیماری های زمینه ای ریوی یا هیپوکسمی. بیماری های شایعی که باعث هیپوکسی می شوند عبارتند از COPD، آمفیزم، فیبروز ریوی، آپنه انسدادی خواب، اختلالات رشد ریه و قرار گرفتن در در ارتفاعات.

گروه ۴: CTEPH (پرفشاری خون ریوی ترومبوآمبولیک مزمن) در برخی بیماران، آمبولی ریوی یا لخته شدن خون در شریان‌های ریه می‌تواند بافت اسکار مانندی ایجاد کند، عروق را مسدود یا باریک کرده و منجر به CTEPH شود. برخی از بیماران را می توان با جراحی ترومبوآندارترکتومی ریوی (PTE) درمان کرد.

گروه ۵: بیماری ناشی از اختلالات متعدد دیگر. این گروه شامل هر علت دیگری است که تحت عنوان دیگری قرار نمی گیرد. به عنوان مثال می توان به اختلالات خونی، اختلالات سیستمیک مانند سارکوئیدوز، اختلالات متابولیک مانند بیماری های تیروئید و نارسایی مزمن کلیه یا تومورهای مسدود کننده شریان های ریوی اشاره کرد.

ایا نوع دیگری هم وجود دارد؟

اگر یک نوع فشار خون ریوی به نام فشار خون شریانی ریوی (PAH) دارید، ممکن است تا زمانی که شرایط کاملاً پیشرفته نشده باشد، هیچ علامتی نداشته باشید.

چه زمانی به پزشک عمومی مراجعه کنیم

تشخیص PH می تواند دشوار باشد زیرا بسیاری از علائم و نشانه ها مشابه سایر بیماری های ریوی مانند آسم و COPD هستند. با این حال، اگر به مشکلی مشکوک هستید، در صورت داشتن علائم فشار خون ریوی باید فوراً به پزشک مراجعه کنید

آنها ممکن است از شما در مورد علائم و سابقه پزشکی شما بپرسند و ممکن است معاینه فیزیکی انجام دهند.

تشخیص صحیح بیماری گاهی اوقات می تواند زمان بر باشد زیرا علائم آن شبیه علائم بسیاری از بیماری های قلبی و ریوی است.

نحوه تشخیص

آزمایشاتی که ممکن است انجام دهید شامل یک نوع اسکن قلب به نام اکوکاردیوگرام و کاتتریزاسیون قلب راست است که در آن یک لوله نازک و انعطاف پذیر در شریان ریوی شما وارد می شود.

درمان فشار خون ریوی

این بیماری قابل درمان نیست، اما مشاوره با پزشک می تواند علائم را کاهش دهد و به شما در مدیریت بیماری کمک کند. و اگر درمان نشود، معمولاً با گذشت زمان بدتر می شود. ، ممکن است باعث نارسایی قلبی شود که می تواند کشنده باشد، بنابراین مهم است که درمان در اسرع وقت شروع شود.

اگر بیماری دیگری باعث فشار خون ریوی شود، ابتدا باید بیماری زمینه ای درمان شود. این گاهی اوقات می تواند از آسیب دائمی شریان های ریوی جلوگیری کند.

درمان های بیماری ممکن است شامل داروهای ضد انعقاد برای کاهش توانایی خون برای ضخیم شدن (لخته شدن) و دیورتیک ها برای حذف مایعات اضافی در نتیجه نارسایی قلبی باشد.

همچنین ممکن است دارویی برای گشاد کردن عروق خونی به شما پیشنهاد شود.

اگر سطح اکسیژن خون شما پایین باشد، ممکن است درمان به وسیله اجاره دستگاه اکسیژن ساز در منزل تجویز شود. تندیس آنلاین با اجاره بهترین برندهای دستگاه اکسیژن ساز و اجاره دیگر تجهیزات پزشکی در خدمت هموطنان عزیز می باشد. شما می توانید با ما تماس بگیرید و یا اینستاگرام TANDIS را دنبال نمائید.

 

Rate this post
بازگشت به لیست