مقالات مربوط به اکسیژن ساز, مقالات و مطالب آموزشی

سرطان ریه

سرطان ریه

سرطان ریه معمولاً در مراحل اولیه علائم و نشانه‌هایی ایجاد نمی‌کند. علائم و نشانه های سرطان ریه معمولاً زمانی رخ می دهد که بیماری پیشرفت کرده باشد.

ساختار و عملکرد طبیعی ریه ها

ریه های شما ۲ اندام اسفنج مانند در سینه شما هستند.  سمت راست دارای ۳ بخش است که لوب نامیده می شود. ریه چپ هم ۲ لوب دارد. ریه چپ کوچکتر است زیرا قلب فضای بیشتری را در آن سمت از بدن اشغال می کند.

هنگام تنفس، هوا از طریق دهان یا بینی وارد می شود و از طریق نای وارد ریه های شما می شود. نای به لوله هایی به نام برونش تقسیم می شود که وارد ریه ها شده و به نایژه های کوچکتر قسمت بندی می شوند. اینها منشعب می شوند و شاخه های کوچکتری به نام برونشیول را تشکیل می دهند. در انتهای برونشیول ها کیسه های هوایی کوچکی وجود دارد که به نام آلوئول شناخته می شوند.

آلوئول ها اکسیژن را از هوای استنشاقی وارد خون شما می کنند و هنگام بازدم دی اکسید کربن را از خون خارج می کنند. دریافت اکسیژن و خلاص شدن از شر دی اکسید کربن از وظایف اصلی ریه های شما است.

سرطان ریه چیست؟

نوعی سرطان است که از ریه ها شروع می شود و زمانی که سلول های بدن شروع به رشد خارج از کنترل می کنند آغاز می شود.

معمولا سرطان ریه از کجا شروع می شود؟

این نوع سرطان معمولاً در سلول‌های پوشاننده برونش‌ها و بخش‌هایی از ریه مانند برونشیول‌ها یا آلوئول‌ها شروع می‌شود.

سرطان ریه

سرطان ریه علائم و علل

علائم و نشانه های سرطان ریه

معمولاً در مراحل اولیه سرطان ریه هیچ علامت یا نشانه ای وجود ندارد، اما بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری در نهایت علائمی مانند:

  • سرفه جدیدی که از بین نمی رود
  • تنگی نفس مداوم
  • درد قفسه سینه
  • گرفتگی صدا
  • سرفه کردن خون، حتی به مقدار کم
  • کاهش وزن بدون تلاش
  • درد استخوان
  • سردرد

را دارند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در صورت داشتن هر گونه علائم و نشانه های مداوم که شما را نگران می کند، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

اگر سیگار می کشید و نتوانستید آن را ترک کنید، با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما می تواند استراتژی هایی مانند مشاوره، داروها و محصولات جایگزین نیکوتین را برای ترک سیگار توصیه کند.
این یکی از شایع ترین و جدی ترین انواع سرطان است. سالانه افراد بیشماری به این بیماری مبتلا می شوند.

انواع سرطان ریه

وقتی بیماری از ریه ها شروع می شود، سرطان اولیه ریه نامیده می شود. اگر این بیماری از جای دیگری در بدن به ریه ها سرایت کند به عنوان سرطان ثانویه شناخته می شود. این مقاله درباره سرطان ریه اولیه است.

دو شکل اصلی سرطان ریه اولیه وجود دارد. اینها بر اساس نوع سلول هایی که سرطان در آنها شروع به رشد می کند طبقه بندی می شوند:

سرطان سلولی غیرکوچک

شایع ترین شکل سرطان که حدود ۸۰ تا ۸۵ مورد از ۱۰۰ مورد را شامل می شود. به سه دسته است: کارسینوم سلول سنگفرشی، آدنوکارسینوم و کارسینوم سلول بزرگ.

سرطان سلول کوچک

ایننوع کمتر شایع است که معمولا سریعتر از مورد اول گسترش می یابد. نوع سرطان ریه شما تعیین می کند که کدام درمان توصیه می شود.

چه کسانی بیشتر درگیر این نوع سرطان خواهند شد؟

این مدل سرطان عمدتا افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد. در افراد کمتر از ۴۰ سال نادر است. از ۴ نفر از هر ۱۰ نفری که در جهان به این بیماری مبتلا می شوند، ۷۵ سال و بالاتر هستند.

اگرچه افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند ممکن است مبتلا شوند، اما سیگار کشیدن شایع ترین علت آن است (بیش از ۷۰ مورد از ۱۰۰ مورد). این به این دلیل است که سیگار کشیدن شامل استنشاق منظم تعدادی از مواد سمی مختلف است.

سایر تومورها

انواع دیگر کنسر ریه مانند کارسینوم کیستیک آدنوئید، لنفوم و سارکوم و همچنین تومورهای خوش خیم ریه مانند هامارتوما نادر هستند. درمان اینها متفاوت از موارد دیگر است.

درمان سرطان ریه

مداوا بستگی به نوع جهش سرطان، میزان گسترش آن و میزان سلامت عمومی بدن دارد.

اکسیژن برای مراقبت از سرطان ریه

معمولاً دستگاه اکسیژن ساز برای بیماران مبتلا به سرطان ریه با پیشرفت بیماری تجویز می شود. نشانه ها شامل هیپوکسمی و تنگی نفس است. برطرف شدن مشکل هیپوکسمی در برخی موارد تنگی نفس را کاهش می دهد. عموما، اکسیژن درمانی برای بیمارانی که نیاز دارند، برای تسکین تنگی نفس تجویز می شود.

تشخیص زود هنگام

اگر این بیماری زود تشخیص داده شود و سلول های سرطانی در یک منطقه کوچک محدود شده باشند، ممکن است جراحی برای برداشتن ناحیه آسیب دیده ریه توصیه شود.

تشخیص دیر هنگام

اگر جراحی به دلیل سلامت عمومی شما نامناسب باشد، ممکن است به جای آن رادیوتراپی برای از بین بردن سلول های سرطانی توصیه شود.

اگر سرطان بیش از حد گسترش یافته باشد که جراحی یا رادیوتراپی موثر نباشد، معمولاً از شیمی درمانی استفاده می شود.

همچنین تعدادی دارو وجود دارد که به عنوان درمان های هدفمند شناخته می شوند. آنها تغییر خاصی را در داخل یا اطراف سلول های سرطانی هدف قرار می دهند که از رشد آنها می کاهد. درمان های هدفمند نمی توانند سرطان ریه را درمان کنند اما می توانند گسترش آن را کاهش دهند.

چشم انداز

سرطان ریه معمولاً تا زمانی که از طریق ریه ها یا سایر قسمت های بدن پخش شود علائم قابل توجهی ایجاد نمی کند. با این حال، بسته به میزان گسترش بیماری در زمان تشخیص، میزان بقا بسیار متفاوت است. تشخیص زود هنگام می تواند تفاوت بزرگی در درمان آن ایجاد کند.

جهت مشاوره و اجاره دستگاه اکسیژن ساز و کپسول اکسیژن و دیگر تجهیزات کمک تنفسی با تندیس آنلاین تماس حاصل نمائید و اینستاگرام ما را نیز دنبال نمائید.

Rate this post
بازگشت به لیست