مقالات تخصصی تندیس

آمفیزم ریوی

آمفیزم ریوی چیست؟

آمفیزم یک بیماری ریوی است. که در آن خاصیت ارتجاعی ریه ها کاهش می یابد و باعث هوادهی بیش از حد ریه ها می شود. آمفیزم ریوی در درجه اول افراد سیگاری را تحت تاثیر قرار می دهد. تغییراتی که در بافت ریه ایجاد می کند، تبادل گاز را مختل می سازد.

آمفیزم ریوی چیست؟

آمفیزم یکی از بیماری های  مزمن ریوی است. که مشخصه آن بزرگ شدن غیرعادی فضاهای هوایی واقع در محیط پیرامونی برونشیول های انتهایی و تخریب دیواره های این ساختارها است. در نتیجه، افزایش هوادهی ریه ها و کاهش همزمان تعداد آلوئول های ریوی وجود دارد.

تغییرات ناشی از آمفیزم باعث اختلال در تبادل گاز می شود که در موارد شدید ممکن است منجر به نارسایی تنفسی شود.

<yoastmark class=

علائم آمفیزم ریه چیست؟

آمفیزم ریوی برای مدت طولانی ایجاد می شود و در ابتدا بدون علامت است. با پیشرفت بیماری، علائم زیر ظاهر می شوند:

 • سرفه
 • تنگی نفس
 • تنگی نفس
 • احساس کمبود هوا
 • سیانوز (پوست به دلیل اکسیژن رسانی ضعیف بافت کبود می شود )

آمفیزم کشسانی ریه را کاهش می‌دهد و بر شاخص‌های حجمی برخلاف فیبروز تأثیر می‌گذارد که به نوبه خود کشسانی ریه را افزایش می‌دهد، یعنی انطباق ریه را کاهش پیدا می کند. شدت تغییرات آمفیزماتوز به وضوح با درجه نارسایی تنفسی مرتبط است. با پیشرفت بیماری، بیمار شروع به تنفس از طریق لب های فشرده می کند، تنفس طولانی تر می شود و قفسه سینه به شکل بشکه ای در می آید.

آمفیزم “تکیه” برونشیول ها را از بین می برد و باعث می شود که آن ها در هنگام بازدم فرو بریزند. این منجر به پدیده “تله هوا” می شود که در آن بیمار بیش از آنچه که می تواند از ریه ها بازدم کند هوا را استنشاق می کند و باعث نفخ می شود.

علل ایجاد آمفیزم چیست؟

آمفیزم در نتیجه آسیب به بافت ریه است. افراد سیگاری به ویژه در برابر رشد آن مستعد هستند. به گفته متخصصان تشکیل آمفیزم با کمبود مادرزادی آلفا ۱ آنتی تریپسین، پروتئینی که از بافت همبند در برابر تخریب محافظت می کند، تسهیل می شود. این نقص مسئول ۱ تا ۲ درصد موارد آمفیزم است.

<yoastmark class=

سایر عوامل خطر احتمالی برای ایجاد این بیماری عبارتند از:

 • سیگار کشیدن یا مصرف قلیان
 • عفونت های ریه
 • آلرژی
 • وزن کم هنگام تولد
 • آلودگی هوا

آمفیزم ریوی اغلب با برونشیت مزمن همراه است. هر دوی این بیماری ها تصویر بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) را تشکیل می دهند. آمفیزم ریوی مردان را بیشتر از زنان مبتلا می کند. بیشتر موارد این بیماری در افراد مسن نیز مشاهده می شود.

عوارض آمفیزم چیست؟

 • اسپاسم برونش، آسم برونش، برونشیت حاد و مزمن
 • سرفه
 • مشکل در بازدم، فشار بالا در مجاری هوایی
 • عناصری که خاصیت ارتجاعی دیواره آلوئول را تضعیف می کنند یا پارتیشن های بین آلوئولی را از بین می برند (مانند سیلیکوزیس، پنوموکونیوز)
 • علائم آمفیزم
 • یکی از علائم مشخص آمفیزم، تنگی نفس مکرر و مکرر، تنگی نفس است که به عنوان مثال پس از ورزش ظاهر می شود. پس از مدتی، سرفه حتی بدون دلیل ظاهر می شود، کاهش وزن، ضعف عضلانی.

با پیشرفت بیماری، مشکلات تنفسی شروع می شود حتی زمانی که ما هیچ کاری انجام نمی دهیم. تنگی نفس ممکن است با سرفه همراه با مقدار کمی ترشح همراه باشد. بیمارانی که از آمفیزم رنج می برند سعی می کنند هوای اضافی را از ریه های خود خارج کنند، بنابراین آن را از طریق دهان خود خارج می کنند، که شبیه به سوت زدن است. به این بیماران «دمنده صورتی» گفته می‌شود، زیرا دمیدن هوا به تلاش زیادی نیاز دارد و باعث می‌شود صورت بیماران در اثر تلاش، صورتی یا قرمز شود.

عوارض <yoastmark class=

آمفیزم ریوی در کودکان و نوزادان

این در نوزادان و کودکان نادر است. با این حال، احتمال آمفیزم مادرزادی وجود دارد. نقصی است که در آن بخشی از ریه در اثر باریک شدن برونش در اثر فشار خارجی یا فروپاشی غضروف متسع می شود. در نوزادان، ممکن است منجر به نارسایی شدید تنفسی و خس‌خس سینه شود و در کودکان بزرگ‌تر، سرفه‌های مزمن و عفونت‌های مکرر بیشتر رخ می‌دهد. درمان معمولاً نیازمند برداشتن ناحیه آسیب دیده با جراحی است.

شما می توانید جهت اجاره اکسیژن ساز و دیگر تجهیزات کمک تنفسی با ما در ارتباط باشید. در اینستاگرام هم ما را دنبال کنید.

تشخیص آمفیزم ریه

مراحل زیر برای تشخیص آمفیزم ریه استفاده می شود:

 • اشعه ایکس قفسه سینه، اگر بیمار مبتلا به آمفیزم باشد، تصویر عناصر سبک‌تر در میدان‌های ریه، صاف شدن عجیب دیافراگم و گاهی اوقات تاول‌های آمفیزماتوز را نشان می‌دهد. گاهی اوقات حتی خود بیمار متوجه ناهنجاری هایی می شود برای مثال سینه او ممکن است شبیه بشکه باشد.
 • توموگرافی کامپیوتری قفسه سینه
 • گازومتری، که به شما امکان می دهد اختلالات تعادل اسید را شناسایی و کنترل کنید.
 • اسپیرومتری که حجم ریه، ظرفیت و جریان هوا را اندازه گیری می کند.

آیا آمفیزم درمان دارد؟

درمان قطعی برای آمفیزم وجود ندارد، فقط می‌توانیم تا حدودی علائم و عوارض آن را با سبک زندگی مناسب و ورزش‌های تنفسی روزانه به منظور افزایش تحرک و کشسانی بافت ریه کاهش دهیم. درمان شامل از بین بردن عوامل ایجاد کننده بیماری است. با اجاره ذستگاه اکسیژن ساز شما تقاضا برای دریافت اکسیژن به میزان کافی را تنظیم کنید تا بتوانید در نتیجه تبادل گاز در ریه های آمفیزماتوز تامین کنید.

نکته کلیدی ترک سیگار است. درمان دارویی شامل استفاده از داروهای گشادکننده برونش و داروهای ضد التهابی است، کورتیکواستروئیدهای استنشاقی و آنتی بیوتیک ها ممکن است (در صورت عفونت های باکتریایی مانند برونشیت حاد یا ذات الریه) تجویز شود.

بیماران مبتلا به آمفیزم باید هر ساله علیه آنفولانزا واکسینه شوند تا در صورت بروز یک بیماری احتمالی از عوارض جلوگیری شود. هر گونه عفونت تنفسی باید فوراً درمان شود. گاهی اوقات پزشکان داروهای گشادکننده برونش و داروهای مبتنی بر کورتیزول را تجویز می کنند. در موارد شدید، اکسیژن درمانی و درمان جراحی انجام می شود که شامل کاهش حجم ریه ها یا پیوند آن ها می شود. در مورد بیمارانی که آمفیزم آن ها مبنای ژنتیکی دارد، درمان جایگزینی که شامل تجویز دوره ای آلفا۱ آنتی تریپسین است امکان پذیر است.

سوالات متداول

آیا آمفیزم همان سرطان است؟

آمفیزم سرطان نیست. با این حال، عواملی که باعث آمفیزم می شوند نیز اغلب خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهند. 

Rate this post

آمفیزم کشنده است؟

این می تواند منجر به نارسایی تنفسی و مرگ شود. با این حال، پیروی از توصیه های پزشکی می تواند پیشرفت بیماری را کاهش دهد.

Rate this post

آیا آمفیزم با درد همراه است؟

آمفیزم دردناک نیست. علائم شایع آن، تنگی نفس و سرفه است.

Rate this post
Rate this post
بازگشت به لیست