مقالات مربوط به اکسیژن ساز, مقالات مربوط به تجهیزات پزشکی

تفاوت بین دستگاه اکسیژن ساز و نبولایزر چیست؟

تفاوت بین دستگاه اکسیژن ساز و نبولایزر چیست؟

افراد مبتلا به COPD و سایر بیماری های تنفسی از غلیظ کننده ها و نبولایزرهای اکسیژن برای کمک به حفظ سطح اکسیژن خود استفاده می کنند. اگر اخیراً اینها را برای شما تجویز کرده اند، ممکن است دوست دارید بدانید که تفاوت بین دستگاه اکسیژن ساز و نبولایزر چیست؟ و چگونه هر کدام می توانند به شما کمک می کنند.

تفاوت بین دستگاه اکسیژن ساز و نبولایزر چیست؟

ابتدا توضیح کوتاهی درباره هر یک از این دستگاه ها می دهیم و کارآیی آن ها را شرح می دهیم تا بهتر متوجه این تفاوت بین این دو دستگاه شوید.

اکسیژن ساز

دستگاه اکسیژن ساز یک وسیله پزشکی است که با تصفیه و متمرکز کردن اکسیژن موجود در هوا به ارائه اکسیژن درمانی به بیماران کمک می کند. با انجام این کار، دستگاه هوای غلیظ و غنی از اکسیژن را به فرد بیمار که نیازمند به اکسیژن است می رساند. همان طور که می دانید دستگاه نیاز به شارژ کردن مجدد ندارد. البته نگهداری مناسب به عملکرد بهتر دستگاه کمک می کند. در بعضی از انواع دستگاه اکسیژن ساز نبولایزر هم تعبیه شده است که هم برای اکسیژن رسانی و هم برای استنشاق دارو از آن استفاده می شود. دستگاه هایی نظیر دستگاه اکسیژن ساز لانگفیان و دستگاه اکسیژن ساز یوول و دستگاه اکسیژن ساز زیگلاس دارای این قابلیت هستند.

تفاوت بین دستگاه اکسیژن ساز و نبولایزر چیست؟

اکسیژن ساز چگونه کار می کند؟

دستگاه اکسیژن ساز یک سیستم اکسیژن رسانی است که هوای محیط را جذب می کند، آن را تصفیه می کند و اکسیژن موجود در آن را متمرکز می کند تا اکسیژن دارویی را به بیماران برساند. سپس دستگاه اکسیژن ساز هوای غلیظ و غنی از اکسیژن را در اختیار کاربر قرار می دهد.

تغلیظ کننده های اکسیژن در اندازه ها و وزن های مختلفی تولید می شوند و بسته به نوع متمرکز کننده اکسیژن بیمار، می توانند انواع مختلفی از دوز اکسیژن مانند جریان مداوم یا دوز پالس را ارائه دهند. دستگاه اکسیژن ساز خانگی جریان مداوم اکسیژن را ارائه می‌دهند. دستگاه تولید اکسیژن برای نیازهای اکسیژن درمانی و سبک زندگی آنها بهترین است.

تغلیظ کننده اکسیژن ممکن است تا زمانی که قدرت داشته باشد، یک منبع بی پایان اکسیژن به کاربر برساند. به هیچ وجه نیازی به پر کردن مجدد آن نیست. بیمارانی که مشکلات تنفسی دارند یا سطح اکسیژن پایینی دارند، می‌توانند از غلیظ‌کننده‌های اکسیژن برای کمک به افزایش جذب اکسیژن استفاده کنند و به آنها اجازه می‌دهد راحت‌تر نفس بکشند

نبولایزر

نبولایزر یک دستگاه قابل حمل کوچک است که برای تجویز مستقیم و سریع دارو به ریه ها استفاده می شود. نبولایزرها دستگاه فقط برای استنشاق‌ دارو هستند. زیرا دارو را مستقیماً به ریه‌ها می‌رسانند که می‌تواند به شما در تنفس راحت‌تر کمک کند.

هم یک متمرکز کننده اکسیژن قابل حمل و هم یک نبولایزر می توانند برای سلامت تنفسی شما مفید باشند. همانطور که اکنون می دانید، هر کدام عملکردهای جداگانه ای دارند و گاهی اوقات ممکن است هر دو در اکسیژن درمانی شما تجویز شوند. اگر در مورد استفاده صحیح از هر یک از این دستگاه ها سؤالی دارید از تندیس آنلاین بپرسید.

تفاوت بین دستگاه اکسیژن ساز و نبولایزر چیست؟

دستگاه نبولایزر چگونه کار می کند؟

از سوی دیگر، نبولایزر یک تجهیزات پزشکی فشرده و قابل حمل است. که داروها را به قطرات ریز تجزیه می کند که ممکن است از طریق یک ماسک نبولایزر یا دهانی با استفاده از هوای تحت فشار اکسیژن استنشاق شوند. از آنجایی که نبولایزرها می توانند سیستم تنفسی را هدف قرار دهند و داروها را مستقیماً به ریه ها ارسال کنند، اغلب برای تزریق دارو به بیماران مبتلا به بیماری های تنفسی، بیماری های ریوی یا سایر مشکلات تنفسی استفاده می شود. نبولایزرها هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان مناسب هستند و در اشکال و اندازه های مختلف متناسب با نیاز بیمار وجود دارند. آن ها دستگاه‌های پزشکی هستند که دارو را مستقیماً به ریه‌های شما می‌رسانند، جایی که بیشتر مورد نیاز استنبولایزرها بلافاصله برای کمک به سیستم تنفسی عمل می کنند. همانطور که می بینید، سرعت یک مزیت قابل توجه است.

نبولایزرها معمولاً برای درمان اختلالات یا بیماری های تنفسی خاص با داروهای ضروری استفاده می شوند. علیرغم این واقعیت که ممکن است نیاز به استفاده مکرر یا برای یک دوره زمانی خاص باشد، به ندرت با همان شدت استفاده می شوند که بسیاری از افراد از اکسیژن درمانی استفاده می کنند.

تفاوت عمده بین دستگاه اکسیژن ساز و نبولایزر در چیست؟

از آنجایی که یک متمرکز کننده اکسیژن و یک نبولایزر اهداف بسیار متفاوتی را انجام می دهند و بسیار متمایز هستند اما هردو جزء تجهیزات پزشکی ریه هستند. یک نبولایزر دارو را به شکل یک غبار مستقیماً به ریه ها می رساند، در حالی که یک متمرکز کننده اکسیژن، اکسیژن پزشکی را از هوای اطراف می کشد و به ریه ها می رساند. به بیماران از طریق نبولایزر اکسیژن داده نمی شود و دارو با استفاده از غلیظ کننده اکسیژن داده نمی شود. اگرچه ممکن است به خوبی با هم کار کنند، اما اهداف متفاوتی را دنبال می کنند و نباید به طور همزمان مورد استفاده قرار گیرند. اما برخی از دستگاه های اکسیژن ساز سیستم نبولایزر دارند که می توان از آن ها به عنوان دستگاه نبولایزر هم استفاده کرد.

در حالی که یک بیمار اکسیژن درمانی مبتلا به COPD ممکن است نیاز به استفاده از نبولایزر برای دریافت داروهای مورد نیاز خود در طول یک بیماری تنفسی یا تشدید داشته باشد، نبولایزر فقط برای دارویی استفاده می شود که بیماری را درمان می کند. ممکن است بیمار پس از پایان بیماری یا تشدید، دیگر نیازی به استفاده از نبولایزر نداشته باشد، اما همچنان باید از غلیظ کننده اکسیژن خود برای جلسات اکسیژن درمانی خود استفاده کند.

آیا امکان تهیه نبولایزر با اکسیژن ساز وجود دارد؟

از آنجایی که نبولایزرها و تغلیظ ‌کننده‌های اکسیژن هر دو تجهیزات پزشکی رایجی هستند. که برای بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی مورد استفاده قرار می‌گیرند، برخی افراد این سوال را مطرح می‌کنند، که آیا اکسیژن ساز با عملکرد نبولایزر در دسترس هستند یا خیر. در حالی که غلظت‌دهنده‌های اکسیژن با عملکرد نبولایزر برای بیمارانی که از اکسیژن مداوم استفاده می‌کنند. (یا به طور کلی، بیمارانی که از یک متمرکزکننده اکسیژن خانگی استفاده می‌کنند) در دسترس هستند، مهم است که به یاد داشته باشید. که نبولایزر در یک متمرکز کننده اکسیژن با عملکرد نبولایزر داروی شما را می شکند. و مهی را برای شما ایجاد می کند تا با استفاده از جریان اکسیژن از غلیظ کننده اکسیژن خود استنشاق کنید.

اگر نیاز به استفاده از نبولایزر برای دادن دارو و استفاده از یک غلیظ کننده اکسیژن دارید، با ما تماس بگیرید تا یک دستگاه اکسیژن ساز ترکیبی ( دستگاه اکسیژن دارای نبولایزر) برای شما ارسال کنیم. جهت اجاره اکسیژن ساز در منزل با ما تماس بگیرید.

چگونه استفاده از نبولایزر و متمرکز کننده اکسیژن به سلامت تنفسی شما کمک می کند؟

در تفاوت بین دستگاه اکسیژن ساز و نبولایزر چیست؟ دیدید که غلیظ کننده اکسیژن و یک نبولایزر اهداف متفاوتی دارند. استفاده صحیح و در زمان های مناسب از دستگاه ترکیبی می تواند به سلامت تنفس شما کمک کند. هم اکسیژن درمانی و هم درمان های نبولایزر در درمان بسیاری از افراد مبتلا به اختلالات تنفسی مانند آسم یا COPD بسیار مهم هستند. با این حال، دانستن نحوه استفاده مناسب از هر دستگاه برای درمان علائم و حفظ سلامت سیستم تنفسی شما حیاتی است.

در حالی که اکسیژن درمانی برای کاهش تنگی نفس و اطمینان از دریافت اکسیژن کافی مهم است. نبولایزرها می توانند به کاهش التهاب، مخاط و تورم در راه های هوایی کمک کنند و دسترسی به اکسیژن مورد نیاز را آسان تر کنند.

اینستاگرام ما را دنبال نمائید.

Rate this post
بازگشت به لیست