عمومی, مقالات مربوط به اکسیژن ساز, مقالات و مطالب آموزشی

علائم درگیری ریه

علائم درگیری ریه
۵
(۶)

علائم بیماری ریوی به آرامی ظاهر می شوند. و می توانند بسیار خفیف باشند. افراد اغلب علائم درگیری ریه را به عنوان علائم پیری یا وزن بالا اشتباه می گیرند. این باعث می شود. بسیاری از افراد به جای دریافت کمک، فعالیت های روزانه خود را برای سازگاری یا کاهش علائم خود تنظیم کنند. دانستن علائم هشدار دهنده اولیه بیماری ریه می تواند به شما کمک کند. قبل از اینکه بیماری جدی یا تهدید کننده زندگی شود، درمان شوید.

علائم درگیری ریه

اگر هر یک از علائم هشدار دهنده زیر را در خود یا بیمارتان مشاهده کردید، در اسرع وقت با پزشک قرار ملاقات بگذارید.

تنگی نفس

تنگی نفس یکی از علائم شایع درگیری ریه است، با این حال بسیاری از افراد تنگی نفس را به تنگی نفس عصبی یا بالا رفتن سن، اضافه وزن یا عدم تناسب اندام ربط می دهند. همه گاهی اوقات دچار تنگی نفس می شوند، این یک پاسخ طبیعی است.که بدن شما به اکسیژن و انرژی بیشتری نیاز دارد. وقتی کاری را انجام می دهید.که به تلاش فیزیکی نیاز دارد، مانند دویدن برای اتوبوس یا ورزش. با این حال، تنگی نفس غیرقابل توضیح باید مورد توجه قرار گیرد. در این صورت باید به پزشک مراجعه کنید.

سرفه های مداوم

سرفه بسیار رایج است. بسیاری از ما در طول زندگی خود دوره‌هایی از سرفه‌های طولانی‌ مدت را داریم. و خواهیم داشت، اما این سرفه همچنین می تواند از علائم درگیری ریه باشد. سرفه مداوم هفته ها طول می کشد. این بسیار آزار دهنده است. سرفه مداوم می تواند خواب شما را مختل کند.و احساس خستگی را در شما ایجاد کند.

دلایل مختلفی می تواند برای داشتن سرفه های مداوم وجود داشته باشد. با این حال، یکی از شایع ترین علائم سرطان ریه و سایر بیماری های ریوی است. سرفه می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و ممکن است خشک یا مرطوب باشداگر مخاط شما زرد، سبز یا خونی شد، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید زیرا این از علائم درگیری ریه است.

علائم درگیری ریه

علائم درگیری ریه

کاهش وزن

پایین آمدن ناگهانی وزن نشانه یک مشکل جدی است. که نباید نادیده گرفته شود. کاهش وزن می تواند نشانه ای از بیماری های تنفسی، به ویژه سرطان ریه یا بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) باشد. ممکن است با عوارض از دست دادن علاقه به غذا خوردن، حالت تهوع، مشکل در بلع، تنگی نفس یا کاهش خلق و خو باشد. مهم است که در مورد کاهش وزن ناگهانی و غیرقابل توضیح با پزشک خود صحبت کنید.

خستگی

یکی از شایع ترین علائم درگیری ریه خستگی مداوم است. اغلب ما در مرحله‌ای از زندگی‌مان خستگی را تجربه کرده‌ایم، احساسی که معمولاً پس از یک خواب خوب از بین می‌رود. با این حال، خستگی یک احساس خستگی مفرط و مداوم است که ممکن است با خواب یا استراحت کاهش نیابد. این می تواند بر طرز فکر شما تأثیر بگذارد، از جمله تمرکز ضعیف و از دست دادن حافظه، و همچنین باعث می شود احساسی بیش از حد معمول داشته باشید. خستگی همچنین می تواند بر توانایی شما برای انجام کارهای روزمره مانند دوش گرفتن یا تهیه شام تأثیر بگذارد. اگر احساس خستگی می کنید، مهم است که به پزشک متخصص اطلاع دهید تا علت آن بررسی شود.

خس خس سینه

از دیگر علائم درگیری ریه، خس خس یا صدای سوت بلند است که هنگام نفس کشیدن ایجاد می شود. به طور کلی هنگام بازدم (بازدم) شنیده می شود و به دلیل تنگی راه های هوایی یا التهاب ایجاد می شود. آسم و COPD شایع ترین علل خس خس سینه هستند. با این حال، می تواند به دلایل دیگر، از جمله عفونت تنفسی ویروسی یا باکتریایی، ایجاد شود. خس خس سینه معمولاً زمانی اتفاق می افتد که جریان هوا به دلیل باریک شدن یا انسداد راه های هوایی منتهی به ریه ها محدود می شود. اما توجه به چنین علائمی باید برای درمان آن اقدام شود، زیرا می توانند اولین علائم درگیری ریه از جمله COPD، آسم و سرطان ریه باشند.

عفونت های قفسه سینه

عفونت قفسه سینه یک عفونت ریه است. اگر عفونت در کیسه های هوایی کوچکتر ریه ها (آلوئول ها) باشد به آن پنومونی می گویند. اگر در مجاری هوایی بزرگتر (نایژه ها) باشد برونشیت نامیده می شود. در این حالت راه های هوایی متورم می شوند و مخاط یا چرک بیشتری تولید می کنند که راه های هوایی را مسدود می کند و تنفس را سخت می کند. عفونت قفسه سینه معمولاً توسط باکتری یا ویروس ایجاد می شود. پنومونی اغلب توسط باکتری ها ایجاد می شود و برونشیت اغلب توسط ویروس ها ایجاد می شود. گاهی اوقات، عفونت قفسه سینه می تواند توسط قارچ ایجاد شود. در هر صورت همه این ها از علائم درگیری ریه است.

تولید مخاط

مخاط یا خلط ، توسط راه های هوایی به عنوان دفاعی در برابر عفونت ها، آلرژن ها یا محرک ها تولید می شود. همچنین می تواند ناشی از شرایط مزمن تنفسی، مانند COPD یا برونشکتازی باشد. در حالی که هر چند وقت یکبار مقدار کمی مخاط طبیعی است، افزایش مقدار مخاط که یک ماه یا بیشتر طول می کشد ممکن است باعث نگرانی و دلیلی برای مراجعه به پزشک باشد.

سرفه کردن خون

اگر خون سرفه می کنید یا مخاط کف آلود رگه های خونی (خلط/بلغم) دارید، ممکن است از ریه ها یا دستگاه تنفسی فوقانی شما باشد. علیرغم اینکه خون از کجا می آید، نشانه یک مشکل سلامتی است این نیز از علائم درگیری ریه است و باید فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

درد مزمن قفسه سینه

درد قفسه سینه یک علامت همراه با بسیاری از شرایط است. این می تواند نشانه ای از حمله قلبی یا بیماری قلبی باشد، اما معمولاً با بیماری ریه نیز مرتبط است. درد قفسه سینه همیشه باید جدی گرفته شود، به خصوص اگر یک ماه یا بیشتر طول بکشد، یا اگر با نفس کشیدن یا سرفه بدتر شود.

علائم درگیری ریه

علائم درگیری ریه

عواقب بروز علائم درگیری ریه

شایان ذکر است که ذات الریه می تواند منجر به عوارض جدی شود. نارسایی شدید تنفسی و علائم درگیری ریه در بیماران، به ویژه آنهایی که دچار بیماریهای تنفسی ضمینه ای بوده اند، شایع است. افراد مبتلا به بیماری های مزمن قلبی عروقی، دیابت و سرطان نیز در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر پلوریت ملتهب شود، مایعی که در پلوریت انباشته می شود، علاوه بر آن ریه ها را فشرده می کند و تنفس را دشوار می کند. یک عارضه جدی می تواند آبسه ریه، یعنی نکروز بافتی نیز باشد.

برای تشخیص درگیری ریه چه باید کرد؟

در حال حاضر در حین سمع و ضربه زدن به قفسه سینه، پزشک متوجه تغییراتی در ریه ها می شود که در ذات الریه ویروسی و باکتریایی وجود دارد. او صدای ترق، رال، خس خس سینه را می شنود. گاهی برای تایید تشخیص، عکسبرداری با اشعه ایکس را تجویز می کند. در مورد پنومونی ویروسی، تصویر تار است، در پنومونی باکتریایی، کدورت های خالدار و به هم پیوسته لوب قابل مشاهده است و ممکن است مایع در حفره پلور وجود داشته باشد. گاهی اوقات آزمایشات اضافی مانند: خون، ترشحات برای وجود باکتری، برونکوسکوپی، توموگرافی کامپیوتری ریه  برای علائم درگیری ریه لازم است.

درمان زیر نظر پزشک

درمان پنومونی باید تحت نظارت دقیق پزشکی انجام شود و روش‌های او به علت ایجاد التهاب بستگی دارد. در التهاب ویروسی، آنتی بیوتیک ها به طور کلی غیر ضروری هستند، اگرچه گاهی اوقات پزشک ممکن است آنها را برای جلوگیری از عفونت باکتریایی بسیار بالا تجویز کند. اغلب داروهای مسکن، خلط آور، داروهای کاهش دهنده تب تجویز می شود. گاهی اوقات با بروز علائم درگیری ریه، اکسیژن درمانی برای بیمارانی که نیاز دارند و داروهای قلبی مورد نیاز است. آنتی بیوتیک یک داروی موثر در برابر باکتری ها است و اگر به درستی انتخاب شود، باید از ابتدای بیماری تجویز شود.

مقالات مرتبط:

اجاره دستگاه اکسیژن ساز

درمان های توانبخشی تنفسی

باز نگه داشتن راه های هوایی بسیار مهم است. شما باید تا آنجا که ممکن است سرفه کنید، به سینه خود ضربه بزنید، تمرینات تنفسی انجام دهید (دراز بکشید و پاهای خود را روی زانو خم کنید، با فشار دادن شکم به بیرون از طریق بینی نفس عمیق می کشیم و با کشیدن شکم به آرامی از طریق دهان بازدم می کنیم. ۳ بار در روز به مدت ۱۵ دقیقه). همچنین باید مایعات زیادی بنوشید، حدود ۲ لیتر در روز. یک رژیم غذایی متعادل اما سبک نیز مهم است.

جهت اجاره تجهیزات کمک تنفسی و آی سی یو در منزل با ما تماس بگیرید و یا اینستاگرام تندیس آنلاین را دنبال کنید.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۶

بازگشت به لیست