مقالات مربوط به اکسیژن ساز, مقالات و مطالب آموزشی

اکسیژن خون

اکسیژن خون

اکسیژن مهمترین عنصر ضروری برای زندگی انسان و موجودات زنده روی زمین است. همه اندام ها برای زنده ماندن و عملکرد صحیح به آن نیاز دارند. مغز، قلب و کلیه ها بیشترین آسیب را در برابر اکسیژن خون پایین خواهند دید.

اکسیژن خون چیست؟

اشباع خون را اشباع اکسیژن خون می گویند. به عبارت دیگر، شاخصی است که میزان اکسیژن بدن را به ما نشان می دهد. سطح اشباع به صورت درصد داده می شود و با نماد SpO2 مشخص می شود. اشباع یکی از مهمترین پارامترهای حیاتی در کنار دمای بدن، نبض یا فشار خون است که با تجهیزات پزشکی مناسب نیز قابل کنترل است.

میزان اکسیژن نرمال خون چقدر است؟

(اکسیژن نرمال خون) به طور طبیعی برای یک فرد سالم ۹۵٪ -۱۰۰٪ است، اما در افراد مسن تر، هنجار با سطح اکسیژن خون ۹۳٪ شروع می شود. علاوه بر این، افراد سیگاری اشباع کمتری دارند.

چگونه نتیجه اشباع اکسیژن را به درستی تفسیر کنیم؟

به عنوان مثال، نتیجه ۹۸ درصد به این معنی است که ۹۸ درصد از هموگلوبین در زمان آزمایش، اکسیژن را به سلول های بدن می رساند.

اشباع خون را چگونه اندازه گیری می کنند؟

تست اکسیژن خون توسط دستگاهی به نام پالس اکسیمتر انجام می شود. پالس اکسیمتر انگشتی که به شکل یک گیره لولایی ساخته شده است که بعضی اندامها باید روی آن قرار گیرد:

 • انگشت دست یا دست
 • بالای بینی
 •  گوش

اندازه گیری اشباع با پالس اکسیمتر بدون ضرر و بسیار قابل اعتماد است، اما باید در نظر داشت که عواملی مانند لاک یا تغییرات قارچی روی ناخن می تواند سنجش درست را دچار اختلال کند.. نتیجه باید بعد از حدود ۲ دقیقه از قرار دادن پالس اکسی متر روی انگشت خوانده شود.

اکسیژن خون

میزان اکسیژن خون

علت پایین بودن اکسیژن خون چیست؟

علت اشباع کم نیز ممکن است مسمومیت با گازها باشد، به عنوان مثال ترکیبات نیتروژن، مونوکسید کربن. ساختار سلول های خونی نیز بر ارزش اشباع تأثیر می گذارد، به عنوان مثال، حالت داسی شکل سلول خونی در کم خونی امکان انتقال موثر اکسیژن از طریق خون به بافت ها را نمی دهد. سطح اشباع نیز تحت تأثیر شرایط جغرافیایی، یعنی مکان هایی با فشار اتمسفر کاهش یافته است. این مناطق در ارتفاع بیش از ۲۵۰۰ متر از سطح دریا قرار دارند. وجود بیماری های تنفسی هم دلیل بر پایین بودن اکسیژن خون است.

اشباع خون پایین چه اثراتی دارد؟

اشباع بسیار کم اکسیژن موجود در خون معمولاً به دلیل بیماری های مرتبط با عملکرد سیستم تنفسی ایجاد می شود مانند:

 • آسم
 • عفونت های تنفسی
 • نقایص قلبی
 • بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)

علائم کمبود اکسیژن خون  (هیپوکسی) چیست؟

 • سردرد
 • سرگیجه
 • خواب آلودگی بیش از حد
 • تنگی نفس
 • حال بد عمومی
 • سرفه

هیپوکسی چه اثراتی دارد؟

نتیجه اشباع کم، یعنی کمبود اکسیژن در بدن. هیپوکسی مزمن بدن تعدادی عوارض جانبی منفی به همراه دارد که بدترین آنها آسیب دائمی کلیه و مرگ ناشی از هیپوکسی مغز است.

چه چیزی باعث افزایش اکسیژن خون خواهد شد؟

اولین کاری که باید انجام داد وقتی مشخص شد که اشباع بسیار کم داریم، تماس با پزشکی است که تشخیص دقیق را انجام می دهد تا درمان مناسب را شروع کند.

راه‌های خانگی برای افزایش اکسیژن خون چیست؟

نفس کشیدن صحیح، فعالیت بدنی مناسب، تغییر رژیم غذایی، هوای پاکیزه و نوشیدن آب و مایعات به میزان کافی.

نفس کشیدن از راه دهان

این یک راه حل موثر است. در مورد بیماری انسداد مزمن ریه. در شرایطی که COPD داریم، باید از طریق بینی دم را انجام دهیم و از طریق لب های کمی جمع شده بازدم را انجام دهیم و این اصل را رعایت کنیم که بازدم باید کمی طولانی تر از دم باشد.

تنفس با دیافراگم

اغلب یک مشکل بزرگ در تنفس، اجرای نادرست آن است. افراد مبتلا به بیماری ریوی تمایل دارند با قسمت بالایی قفسه سینه به درستی تنفس کنند. تنفس صحیح باید به آرامی و با استفاده از دیافراگم و بینی انجام شود.

فعالیت بدنی

تمرینات هوازی (پیاده روی، دویدن، شنا) تاثیر زیادی بر سیستم گردش خون ما دارد. فقط ۳۰ دقیقه پیاده روی در روز کافی است تا تأثیری بر روی این موارد داشته باشد. حذف مواد زائد از بدن

تغییر رژیم غذایی

تغذیه در بیماران تنفسی باید سرشار از آنتی اکسیدان باشد که جذب اکسیژن را در طول هضم بهبود می بخشد. محصولات غنی از آنتی اکسیدان ها عبارتند از: آووکادو، انار، کاکائو، روغن زیتون، علاوه بر این، افزایش مصرف اسیدهای چرب غیر اشباع، که در میان سایر موارد یافت می شود، مهم است. در گردو، سویا و دانه کتان و همچنین آهن که به عنوان مثال در گوشت، ماهی و حبوبات یافت می شود.

همچنین نمک را از رژیم غذایی خود حذف کنید، زیرا می تواند منجر به کاهش اکسیژن رسانی بدن توسط کلیه ها و خون شود.

تهویه اتاق ها

این راه حل به شما امکان می دهد هوای با کیفیت بالا را حفظ کنید، که همچنین به کاهش خطر بیماری های ریوی کمک می کند. مطالعات نشان می دهد که علت چنین بیماری هایی اغلب کیفیت پایین هوا مخصوصا در کلان شهرها است.

نوشیدن آب

بدن ما عمدتاً از آب تشکیل شده است. هیدراتاسیون مناسب، اکسیژن رسانی به سلول ها را تضمین می کند. مردان باید حدود ۳ لیتر آب در روز بنوشند در حالی که زنان باید ۲ لیتر آب بنوشند. آب فیلتر شده سطح بالایی از هیدراتاسیون و اکسیژن رسانی را در سطح سلولی برای ما فراهم می کند. شایان ذکر است که مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین، الکل و نمک به کم آبی بدن کمک می کند که ممکن است بر اکسیژن رسانی بدن تأثیر منفی بگذارد.

با اجرای این تکنیک ها، به احتمال زیاد بتوانید اشباع اکسیژن خود را به حالت عادی برگردانید.

چه زمانی باید با نتایج بد اشباع خون به پزشک مراجعه کرد؟

حقیقت این است که اگر اشباع از حد معمول پایین بیاید، یعنی کمتر از ۹۵٪، سیگنالی برای تماس با پزشک است، زیرا ممکن است از قبل نشانه هیپوکسی باشد.

اشباع زیر ۹۰ درصد (مثلاً وقتی اشباع ما ۸۵ درصد است) یک نشانه قطعی برای اتصال بیماربه دستگاه اکسیژن ساز است. غفلت احتمالی از این موضوع ممکن است منجر به عوارض جانبی جدی شود. شما می توانید برای اجاره دستگاه اکسیژن ساز با مجموعه تندیس آنلاین تماس بگیرید و دستگاه مورد نظر را برای اجاره انتخاب کنید. همکاران ما آن را در محل تحویل شما می دهند. در اینستاگرام بیشتر با ما آشنا شوید.

Rate this post
بازگشت به لیست