مقالات مربوط به اکسیژن ساز

نحوه کار با دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی و کاربرد های آن

نحوه کار با دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی و کاربرد های آن

وجود اکسیژن های خانگی همیشه یک گزینه مناسب برای بیماران با مشکلات ریوی و تنفسی بوده است اما برای مراکز بزرگ درمانی و بیمارستان ها بهترین روش، استفاده از دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی است. قبل از استفاده از آن بهتر است نحوه کار با دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی را مطالعه کنیم.

قطعا یکی از تجهیزات مهم و ضروری هر بیمارستانی، سیستم های اکسیژن تراپی مانند کپسول اکسیژن، دستگاه اکسیژن ساز و ونتیلاتور است.

اجزای تشکیل دهنده اکسیژن ساز بیمارستانی

  • دستگاه مولد اکسیژن
  • لوله کشی و شیلنگ ها
  • کمپرسور هوا
  • فیلتر ها
  • صفحه نمایش میزان خالص بودن اکسیژن
  • مخزن های فشار بالا
  • دایر ها

بهترین دستگاه اکسیژن ساز برای خرید

دستگاه اکسیژن ساز با توجه به نیاز، تعداد تخت و بیماران، فضا و مساحت،… بیمارستان متغیر است و بسته به آن نوع ژنراتور و ظرفیت آن انتخاب می شود. اما به صورت کلی نحوه کار با دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی یکسان است.

دستگاه های اکسیژن ساز به دلیل حجم زیاد، نیاز به فضای بزرگتری دارند و به خاطر همین ویژگی جا به جایی آن به نسبت دستگاه اکسیژن های خانگی سخت تر است.

ویژگی های مهم و قابل توجه دستگاه اکسیژن ساز

تولید کننده های اکسیژن به صورت ارزان و فراوان و نامحدود در بازار موجود هستند. پس به غیر از هزینه ی اولیه برای خرید یا اجاره این دستگاه، هزینه ها و دشواری های دیگری مانند خرید مداوم کپسول های اکسیژن، شارژ مجدد و حمل و نقل آن ندارید. پس به صورت قابل توجهی از هزینه ها کم می کند.

نحوه کار با دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی بسیار ساده است. زیرا که این دستگاه همه کار ها را خودش انجام می دهد و نیاز به دخالت دست یا وجود شخص دیگری ندارد.

دستگاه های اکسیژن ساز، اکسیژن را با فشار بالا و غلظت زیاد به بیمار منتقل می کند به همین علت بر خلاف کپسول های اکسیژن، تاثیر مستقیم بر روی بافت قلب و عروق دارد و بر روی بیماران کرونایی و حتی افراد سیگاری بسیار موثر می باشد.

نحوه کار با دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی

مزایای دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی

با دقت به نحوه کار با دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی، متوجه می شویم که مقدار اکسیژن خالص خارج شده از این دستگاه بالغ بر ۹۵% است.

بیشتر بدانید

دستگاه های اکسیژن ساز، به برق شهری وصل هستند و با استفاده از آن کار می کنند و در صورت قطع شدن برق از کار می افتند. اما از آنجا که هر بیمارستانی مجهز به سیستم برق  اضطراری است. به همین دلیل این مسئله به هیچ وجه جای نگرانی ندارد.

در تولید این دستگاه از سیستم PSA استفاده شده. به این معنی است که مرحله تولید اکسیژن در هنگام مصرف و به صورت فرایند جداشدن اکسیژن از هوا که یک عمل فیزیکی است انجام می شود. و هیچ گونه اعمال شیمیایی ندارد.

نحوه کار با دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی بسیار مشابه دستگاه اکسیژن ساز ۵ لیتری است با این تفاوت که اکسیژن ساز های بیمارستانی در حجم و مقدار خیلی بیشتری اکسیژن تولید می کنند.

نحوه کار با دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی

اکسیژن ساز ها از واجبات هر بیمارستان می باشند

دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی در چه مواردی کاربرد دارد؟

این دستگاه مناسب برای بیمارانی است که مشکلات تنفسی و ریوی دارند یا بیمارانی که سطح هوشیاریشان آنقدر پایین است که خودشان نمی توانند به صورت عادی و خود به خود نفس بکشند. علاوه بر این، از این دستگاه برای کسانی استفاده می شود که بدون وجود این دستگاه قادر به نفس کشیدن و ادامه حیات نیستند.

در هنگام مطالعه نحوه کار با دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی پی می بریم که همچنین از این دستگاه کمکی در بخش ICU و CCU بیمارستان استفاده می شود. آن موقع که بیمار بیهوش یا در کما است و نمی تواند نفس بکشد، این دستگاه نقش تنفس مصنوعی را ایفا می کند.

انواع مدل های دستگاه اکسیژن ساز

این دستگاه دارای دو مدل می باشد:

  1. دستگاه اکسیژن ساز سانترال: با توجه به نحوه کار با دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی میفهمیم از این دستگاه برای اکسیژن رسانی به همه بخش های بیمارستان استفاده می شود. این مدل از دستگاه ها دارای مانیتور نشان دهنده علائم حیات است که با بروز مشکل، آلارم آن به صدا در می آید.
  2. دستگاه اکسیژن ساز کوچک: این مدل ها همانند دستگاه اکسیژن خانگی عمل می کند. اکسیژن محیط را خالص کرده و به بیمار می دهد.
نحوه کار با دستگاه اکسیژن ساز بیمارستانی

دستگاه اکسیژن سازبیمارستانی کوچک

سخن پایانی

با فشردن دکمه تماس می توانید از تمامی اطلاعات و خدمات و مشاوره تندیس آنلاین آگاه شوید و یا در اینستاگرام ما را دنبال کنید.

در مقالات زیر درباره مطالب این مقاله بیشتر بدانید:

Rate this post
بازگشت به لیست