مقالات مربوط به اکسیژن ساز

درجه دستگاه اکسیژن ساز

درجه دستگاه اکسیژن ساز
۵
(۱)

درجه دستگاه اکسیژن ساز

فلومتر اکسیژن دستگاهی است که جریان اکسیژن را از واحد اکسیژن‌رسانی به کاربر اکسیژن اندازه‌گیری می‌کند. می تواند به بخشی از مخزن اکسیژن متصل شود یا می تواند یک دستگاه مستقل باشد.که جریان مخزن گاز یا متمرکز کننده گاز را اندازه گیری می کند. این بخش در هر دستگاه توزیع کننده اکسیژن ضروری است.زیرا اندازه گیری کمی از جریان گاز در حال حرکت به کاربر یا بیمار از طریق سیستم را ارائه می دهد. معمولاً روی دریچه جریان برای دستگاه اکسیژن‌رسان استاندارد عرضه می‌شود. سیستم‌های پیشرفته اندازه‌گیری جریان اکسیژن همچنین می‌توانند نشان دهند.که آیا یک خط مسدود است یا یک مخزن اکسیژن برای استفاده مناسب نیست.

درجه دستگاه اکسیژن ساز

درجه دستگاه اکسیژن ساز

 دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

همه جانداران برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارند. اکسیژن از راه شش ها به بدن می آید و به خون  انتقال پیدا می کند. خون اکسیژن دار به بخش های مختلف بدن می رود. بعضی اوقات به سبب بیماری یا دلایل دیگر، شش های فرد به اکسیژن با خلوصی بیشتر از حالت عادی نیاز دارد، همچنین در صنایع و برخی از دستگاه ها به اکسیژن خالص نیاز است. دستگاه اکسیژن ساز که از تجهیزات پزشکی تنفسی می باشد، به منظور تامین اکسیژن مورد نیاز استفاده شده و می تواند جایگزین مناسبی برای کپسول اکسیژن باشد. که در اینجا می خواهیم درباره یکی از اجزای مهم آن یعنی درجه دستگاه اکسیژن ساز صحبت کنیم.

درجه دستگاه اکسیژن ساز

دستگاه اکسیژن ساز چیست

عملکرد درجه دستگاه اکسیژن ساز در یک نگاه

مترهای اندازه گیری جریان اکسیژن اغلب در مخازن اکسیژن و متمرکز کننده های اکسیژن، ماشین هایی که اکسیژن متمرکز ایجاد می کنند، ظاهر می شوند. اکثر سیستم‌ها از درجه دستگاه اکسیژن ساز به عنوان بخشی از شیر تنظیم کننده اکسیژن استفاده می‌کنند، اما شیر جریان نیز می‌تواند یک دستگاه جداگانه باشد. یک شیر تنظیم کننده اکسیژن، که گاهی اوقات تنظیم کننده جریان نامیده می شود، جریان اکسیژن را که به سمت کاربر می رود، کنترل می کند. شیر رگولاتور معمولا دارای گیج هایی مانند جریان اکسیژن و فشارسنج است.

درجه دستگاه اکسیژن ساز

عملکرد درجه دستگاه اکسیژن ساز در یک نگاه

بررسی کاربرد در پزشکی

در زمینه پزشکی، یک پرستار می تواند از یک دستگاه جریان سنج اکسیژن استفاده کند تا بررسی کند که بیمار مقدار مناسبی از اکسیژن را دریافت می کند. یک کنتور ثانویه همچنین می تواند به عنوان یک ایمن خرابی برای سیستم توزیع اکسیژن عمل کند. معمولاً از کنتورهای دستی برای بررسی های نقطه ای استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که کنتورهای جریان تنظیم کننده اکسیژن به درستی کار می کنند. عدم تطابق در اسکن قرائت سنج اکسیژن نشان دهنده مشکلات مربوط به رگولاتور یا نشتی در سیستم اکسیژن است. از آنجایی که عملکرد نادرست دریچه تنظیم کننده می تواند به بیمار یا کاربر وابسته مقدار نادرستی اکسیژن بدهد، نظارت بر بازخوانی های درجه دستگاه اکسیژن ساز بخش مهمی از استفاده از اکسیژن است.

درجه دستگاه اکسیژن ساز

چگونگی کاربرد در پزشکی

استاندارد اندازه گیری

فلومترهای اکسیژن معمولاً جریان گاز را بر حسب لیتر در دقیقه اندازه گیری می کنند. اکثر جریان سنج های اکسیژن در صورتی که جریان را از مخزن غواصی یا متمرکز کننده اکسیژن اندازه گیری کنند، از ۰ تا ۱۵ L/pm اندازه گیری می کنند. این ابزارها برای تامین اکسیژن برای بیمارانی طراحی شده اند که عمدتاً به تنهایی نفس می کشند.

روش استفاده از درجه دستگاه اکسیژن ساز

درون بطری آب مقطر بریزید، سطح آب باید در خط استاندارد باشد. مهره درجه دستگاه اکسیژن ساز را بر روی سیلندر ببندید. نشانگر درجه باید عمودی قرار گیرد. قبل از شروع، لوله اکسیژن را داخل مجرای ورودی بزارید و خلاف عقربه های ساعت آن را تغییر دهید تا شناورها به آهستگی حرکت کنند. در این فرآیند، اگر آب موجود درجه دستگاه اکسیژن ساز از خط پایین تر باشد، کلید کنترل جریان باید بسته شود و بطری را خارج کرده و با توجه به مورد اول، آب مقطر اضافه کنید. سپس بطری رطوبت ساز را بسته و ادامه دهید. در هنگام استفاده از فلومتر ، منبع گاز ر باید خاموش باشد. در هنگام خارج کردن فلومتر آن را با دست نگه دارید و جدا کنید. سپس بطری را تمیز کنید.

درجه دستگاه اکسیژن ساز

استاندارد اندازه گیری

و اما در آخر

همان طور که می دانید بعضی اوقات به سبب بیماری یا دلایل دیگر، شش های فرد به اکسیژن با خلوصی بیشتر از حالت عادی نیاز دارد. در اینجا است که فرد به دستگاه اکسیژن ساز نیاز دارد. در اینجا درباره یکی از اجزای مهم آن یعنی درجه دستگاه اکسیژن ساز صحبت کردیم. جهت اطلاع بیشتر در خصوص دستگاه اکسیژن ساز و نحوه نصب و راه اندازی آن از طریق شماره های سایت با ما در تماس باشید و یا اینستاگرام ما را دنبال کنید.

مقاله های مرتبط:

بهترین برندهای دستگاه اکسیژن ساز

بهترین دستگاه اکسیژن ساز ایرانی

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۱

بازگشت به لیست