مقالات مربوط به اکسیژن ساز

اکسیژن در خون زنان باردار

اکسیژن در خون زنان باردار
۵
(۱)

در دوران بارداری، ارگانیسم های زن و جنین یک سیستم واحد را تشکیل می دهند. مادر همه چیز لازم از جمله اکسیژن را برای کودک فراهم می کند. در همان زمان، شدت جریان خون افزایش می یابد. این امر منجر به کمبود اکسیژن در خون زنان باردار و گرسنگی اکسیژن جنین می شود. نحوه تعیین سطح O2 و اشباع موثر بدن با اکسیژن، در این مقاله خواهیم گفت.

میزان اکسیژن خون در زنان باردار چقدر است؟

در دوران بارداری نیاز بدن به اکسیژن افزایش می یابد. برای جبران افزایش تبادل گاز و انرژی، قفسه سینه کمی منبسط می‌شود، زاویه دنده‌ای افزایش می‌یابد، حجم باقی‌مانده ریه‌ها کاهش می‌یابد، اکسیژن‌رسانی خون افزایش می‌یابد. همه اینها منجر به این واقعیت می شود که شاخص های اشباع بدون تغییر باقی می مانند. سطح اکسیژن خون نرمال در زنان باردار ۹۵-۱۰۰ درصد است. اندازه گیری آن با دستگاه پالس اکسی متر بسیار آسان است. تندیس آنلاین با فروش و اجاره دستگاه پالس اکسیمتر به شما کمک خواهد کرد.

علت کمبود اکسیژن در بارداری چیست؟

بی دلیل نیست که پزشکان به مادران باردار توصیه می کنند تا حد امکان زمان بیشتری را در هوای تازه بگذرانند: زیرا این بهترین راه برای جلوگیری از کاهش سطح اکسیژن در خون زنان باردار است. برای اشباع کامل خون، باید حداقل ۲ ساعت در روز و ترجیحاً در جنگل پیاده روی کنید. متأسفانه اکثر خانم ها این فرصت را ندارند که زمان زیادی را به پیاده روی اختصاص دهند. واقعیت این گونه است که در کلان شهرها محتوای اکسیژن در هوا کاهش می یابد، بنابراین، تقریباً همه زنان باردار از کمبود آن رنج می برند. زنان باردار بیشتر در معرض ابتلا به هیپوکسی هستند.

عوامل اصلی خطر در هیپوکسی

 • دیابت
 • بیماری های دستگاه تنفسی (از جمله ذات الریه، آسم، پنومونی)
 • آسیب شناسی سیستم دفع، به ویژه کلیه ها
 • بیماری های عفونی
 • بیماری های سیستم قلبی عروقی
 • سمیت شدید
 • حاملگی چند قلو
 • سطح هموگلوبین پایین
 • همچنین زنانی که قبل از بارداری سیگار می کشیدند در معرض خطر هستند.

علائم کمبود اکسیژن در دوران بارداری در مادر و کودک

بهترین راه برای نظارت بر سطح اکسیژن خون مادر، انجام سنجش اکسیژن خون توسط دستگاه پالس اکسیمتر است بعد از به دنیا آمدن نوزاد توسط دستگاه پالس اکسیمتر نوزادان می توان سطح اکسیژن را بررسی کرد.. این یک وسیله ارزان قیمت و بسیار آسان برای استفاده است که بسیاری از کارشناسان فوریت در جعبه کمک های اولیه خود دارند. اگر سطح اکسیژن به زیر ۹۵ درصد رسید، بهتر است در اسرع وقت این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. شما می توانید بعد از توصیه پزشک با ما تماس بگیرید تا بهترین برندهای دستگاه اکسیژن ساز را به شما معرفی کنیم . شما می توانید در اینستاگرام از خدمات ما باخبر شوید.

در مورد کمبود اکسیژن در کودک در دوران بارداری، از روش های تشخیصی زیر استفاده می شود:
 • اندازه گیری نبض جنین با استتوفوندوسکوپ (هیپوکسی منجر به تسریع آن می شود)
 • سونوگرافی: اندازه جنین و وضعیت جفت را نشان می دهد.
 • کاردیوتوکوگرافی: ایده ای از وضعیت قلب کودک می دهد، به شما امکان می دهد نبض را اندازه گیری کنید.

مادر آینده ممکن است خود متوجه تظاهرات هیپوکسی جنین شود. به عنوان یک قاعده، اگر کودک اکسیژن کافی نداشته باشد، این را می توان با افزایش یا برعکس، کاهش فعالیت حرکتی درک کرد. به خصوص کاهش فعالیت جنین در سه ماهه آخر خطرناک است. علائم گرسنگی اکسیژن جنین در دوران بارداری نیز شامل وزن و اندازه ناکافی جنین است.

عواقب کمبود اکسیژن در خون زن باردار چیست؟

عواقب هیپوکسی به مدت و زمان بروز علائم آن بستگی دارد. در سه ماهه اول می تواند باعث کندی رشد جنین شود. اندام های داخلی دیر تشکیل می شوند که می تواند منجر به نقص های داخلی شود. هیپوکسی مزمن می تواند باعث خفگی حاد و حتی مرگ جنین شود.

کمبود اکسیژن در خون یک زن باردار می تواند باعث جدا شدن جفت، جفت سرراهی، پره اکلامپسی شود. اینها تشخیص های بسیار جدی هستند که هم برای مادر و هم برای کودک خطرناک هستند. درمان در این مورد منحصراً در بیمارستان انجام می شود.

میزان اکسیژن در خون زنان باردار

در اولین علائم بروز تنگی نفس در بارداری، مادر باردار در بیمارستان بستری می شود. برای یک زن باردار استراحت مطلق در بستر و مصرف داروهایی تجویز می شود که نفوذپذیری اکسیژن و متابولیسم را بهبود می بخشد. در یک محیط بیمارستان، روش های اکسیژن درمانی هایپرباریک را می توان انجام داد. صرف نظر از وجود مشکلات هیپوکسی، پزشکان به زنان باردار توصیه می کنند که استرس و فعالیت بیش از حد به دور باشند و بیشتر استراحت کنند و تنوع در رژیم غذایی با سبزیجات تازه، میوه ها و غذاهای غنی از مواد مغذی همراه باشد و مصرف مکمل های ویتامین، به ویژه ویتامین های گروه B را افزایش دهند.

راه های خاصی برای افزایش سطح اکسیژن خون در دوران بارداری وجود دارد:

پیاده روی های طولانی در طبیعت توصیه می شود، به عنوان مثال، به جنگل بروید. بهتر است کمی از مکان های آلوده دور شوید. اکسیژن سازها بهترین منبع تامین اکسیژن هستند. اما تاثیر تجویز اکسیژن به مادر در مرحله دوم زایمان خیلی زیاد نیست.

مقالات مرتبط:

هیپوکسی جنین

نحوه اجاره دستگاه اکسیژن ساز

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۱

بازگشت به لیست