مقالات مربوط به تجهیزات پزشکی

دستگاه پالس اکسیمتر نوزادان

دستگاه پالس اکسیمتر نوزاد

هدف از پالس اکسی متر چیست؟ دستگاه پزشکی کنترلی و تشخیصی “پلاس اکسیمتر” زمانی استفاده می شود که تعیین درجه اشباع خون مویرگی با اکسیژن ضروری باشد. با کمک آن، در حالی که در خانه هستید، با استفاده از دستگاه پالس اکسیمتر نوزادان یا بزرگسالان می توان هیپوکسی را به موقع تشخیص داد، در نتیجه از عواقب منفی آن در بیمارانی که در معرض خطر ابتلا به گرسنگی اکسیژن هستند، جلوگیری کرد.

تفاوت بین پالس اکسیمتر نوزادان و بزرگسالان چیست؟

اکنون بیشتر و بیشتر می توانید دستگاه هایی را در فروش و اجاره (مانند فروش و  اجاره دستگاه پالس اکسیمتر نوزادان) مشاهده کنید که هدف آنها نظارت بر وضعیت بدن است، نه تنها در بیمارستان ها، بلکه در خانه. این روند خوبی است، زیرا به دلیل در دسترس بودن محصولات راحت و آسان برای استفاده، می توانید حتی قبل از ظهور علائم و عوارض جدی متوجه شروع بیماری شوید. پالس اکسی متر کودکان از جمله دستگاه هایی است که باید در کلینیک ها، بیمارستان ها، تیم های آمبولانس و در منزل باشد، اگر نوزادان مستعد بیماری های تنفسی هستند، مشکلات قلبی یا ریوی دارند.

هیپوکسی در زنان باردار، نوزادان، بیماران با سلامت ضعیف، پس از جراحی بسیار خطرناک است. دستگاه هایی مانند پالس اکسیمتر کمبود اکسیژن را نمایش می دهد. در صورت نیاز و با تجویز پزشک معالج می توانید از دستگاه اکسیژن ساز کودکان استفاده نمائید

دستگاه پالس اکسیمتر نوزادان

دستگاه پالس اکسیمتر مانیتور دار

نحوه عملکرد پالس اکسیمتر کودکان و نوزادان

تقریباً تمام دستگاه هایی که کار آنها با هدف میزان اشباع خون با اکسیژن است، اصل کار یکسان است. هر دستگاه دارای یک حسگر است که نور مادون قرمز ساطع می کند. پرتو که از بافت های نرم عبور می کند توسط خون جذب می شود و میزان جذب بستگی به میزان اکسیژن خون دارد. سنسورهایی به شکل تریلر روی انگشت کودک قرار می گیرد. هر پالس اکسی متری طبق این اصل کار می کند، معمولا از دو قسمت تشکیل شده است که توسط یک لولا به هم متصل می شوند. بین آنها یک بریدگی است که در آن انگشت قرار می گیرد. اندازه گیری با فشار دادن انگشت انجام می شود. صفحه نمایش خوانش های سطح اشباع (SPO2) و پالس را نشان می دهد. برخی از مدل ها قابلیت نمایش نموداری از موج پالس، شاخص پرفیوژن را دارند.

انواع پالس اکسیمتر

صرف نظر از سن بیماران، دستگاه های اندازه گیری سطح SPO2 در خون انسان خانگی و ثابت هستند. به خصوص برای آنها، حسگرهایی در حال توسعه هستند که برای اعمال روی انگشت، پای کودک و لاله گوش استفاده می شوند. سنسورها در مکان هایی قرار می گیرند که نبض به خوبی احساس می شود. محبوب ترین آنها سنسور گیره و سنسور گیره لاله گوش هستند. دستگاه یالس اکسیمتر نوزادان با یک مانیتورینگ همراه است. این دستگاه ضربان قلب و درصد اشباع اکسیژن خون را اندازه گیری می کند. به طور معمول، شاخص ها باید به ۹۵-۹۸٪ برسد. اگر اشباع زیر ۹۰ درصد باشد، نیاز به مراقبت های اضطراری است. این وضعیت با هیپوکسی شدید، بیماری های انسدادی ریه(COPD)، از دست دادن خون قابل توجه امکان پذیر است. پس از اینکه میزان اکسیژن خون کودک یا نوزاد سنجیده شد برای درمان آن طبق تجویز پزشک می توان از دستگاه اکسیژن ساز کودکان استفاده کرد.

دستگاه پالس اکسیمتر نورادان

دستگاه پالس اکسیمتر کودک

چه زمانی از پالس اکسیمتر استفاده می شود؟

پزشکان در بخش‌های اطفال، بخش‌های مراقبت‌های ویژه، از دستگاه‌هایی استفاده می‌کنند که دارای حسگر نوزادی هستند که می‌تواند طیف وسیعی از اندازه‌گیری‌ها را پوشش دهد.

مزایای این دستگاه ها این است که:

  • دستگاه پالس اکسیمتر نوزادان دارای ابعاد فشرده و کوچک هستند.
  • اندازه گیری فقط چند ثانیه طول می کشد. برای اندازه گیری، فقط انگشت خود را به سوراخ بچسبانید.
  • نشانه های نمایش داده شده بر روی صفحه به کادر پزشکی اجازه می دهد تا درمان مناسب را شروع کنند یا پویایی را ارزیابی کنند. به لطف دستگاه پالس اکسیمتر نوزادان، می توان جان نوزاد را در هنگام بیماری، مداخلات جراحی و حمل و نقل در مسافت های طولانی نجات داد. کار پزشک خانواده و متخصص اطفال بدون این دستگاه دیگر امکان پذیر نیست.
  • اندازه جمع و جور، به راحتی در یک کیسه جا می شود.
  • استفاده آن حتی برای افراد بی تجربه آسان است.
  • اندازه گیری شاخص ها کاملاً دقیق انجام می شود.
  • در صورتی که دستگاه در اثر غفلت از بدن کودک جدا شود آلارم دستگاه به صدا در می آید.
دستگاه پالس اکسیمتر نوزادان

آلارم دستگاه پالس اکسیمتر

والدین چگونه باید پالس اکسیمتر کودکان را انتخاب کنند؟

تندیس آنلاین به شما مشاوره و آموزش لازم را در زمینه انتخاب جهت فروش و اجاره دستگاه پالس اکسیمتر نوزادان خواهد داد که می توانید بلافاصله از آن استفاده کنید، در هر کجا باشید: در خانه، در خیابان، در ماشین. نیاز به شرایط آزمایشگاهی نخواهید داشت. حتی اگر تحصیلات پزشکی ندارید، می توانید به راحتی میزان اشباع خون نوزاد خود را تعیین کنید و در صورت لزوم فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید.

دستگاه پالس اکسیمتر نوزادان

اجاره دستگاه پالس اکسیمتر نوزادان

مقالات مرتبط:

هیپوکسی جنین

ویژگی آمبولانس نوزادان

Rate this post
بازگشت به لیست