مقالات مربوط به اکسیژن ساز

نحوه سرویس دستگاه اکسیژن ساز

نحوه سرویس دستگاه اکسیژن ساز

مانند همه تجهیزات پزشکی، تغلیظ کننده اکسیژن نیز برای اطمینان از عملکرد صحیح، به سرویس و نگهداری نیاز دارد. با اطلاع از نحوه سرویس دستگاه اکسیژن ساز و مراقبت صحیح، طول عمر دستگاه خود را افزایش دهید.

نحوه سرویس دستگاه اکسیژن ساز چگونه است؟

در ابتدا بهتر است یک بک آپ یا پشتیبان مانند کپسول اکسیژن برای بیمار تنفسی خود قبل از سرویس دستگاه اکسیژن ساز تهیه کنید.

سپس دستگاه را خاموش کرده و به تکنسین تحویل دهید.

تکنسین ابتدا ظاهر دستگاه را بازرسی می‌کند، تا مطمئن شود، سایش، شکستگی و نشت وجود نداشته باشد.

زئولیت که تصفیه کننده اکسیژن از هرگونه آلاینده و گازهای مضر می‌باشد را بررسی می‌کند. تا در صورت انقضای تاریخ مصرف یا پودر شدن، آن را تعویض کند.

میزان خلوص اکسیژن که یکی از موارد مهم در اکسیژن تراپی بیمار می‌باشد. با کمک دستگاه خلوص سنج اندازه ‌گیری می‌شود. تمامی قطعات از جمله کمپرسور، لیوان مرطوب کننده و فیلترهای داخلی و خارجی را چک کرده و در صورت وجود مشکل به تعمیر یا تعویض آن ها می‌پردازد.

عدم انجام سرویس دوره ای دستگاه اکسیژن ساز، منجر به گرم شدن بیش از حد کمپرسور و سایش بیش از حد قطعات می شود.

دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

بیمارانی که از نارسایی تنفسی (چه مزمن و چه حاد) رنج می برند، معمولاً مشکلات ریوی دارند. و نمی توانند به تنهایی نیازهای اکسیژن بدن خود را تامین کنند. در چنین شرایطی، ممکن است لازم باشد که استفاده از اکسیژن در خانه تجویز شود. برای افرادی که با انواع مختلف بیماری های ریوی دست و پنجه نرم می کنند، یک دستگاه تولید کننده اکسیژن  مفید باشد.

در سرویس های دوره ای چه مواردی بررسی می شوند ؟

 • اندازه گیری غلظت یا خلوص اکسیژن
 • اندازه گیری فشار خروجی
 • اندازه گیری سطح جریان اکسیژن
 • تمیز کردن و بازرسی قطعات
 • تعویض فیلترها
 • تعویض زئولیت در صورت نیاز
نحوه سرویس دوره ای دستگاه اکسیژن سز

نحوه سرویس دوره ای دستگاه اکسیژن سز

نکات مهم نگهداری دستگاه اکسیژن ساز

 • اجازه دهید هوا آزادانه در اطراف دستگاه گردش کند (ورودی های هوا را نپوشانید، آن را نزدیک به اشیاء دیگر قرار ندهید، دستگاه را در کمد نگذارید)
 • از دستگاه اکسیژن ساز در آشپزخانه، حمام و جاهای مرطوب استفاده نکنید. رطوبت بیش از حد ممکن است درعملکرد دستگاه اختلال ایجاد کند.
 • از اکسیژن ساز در اتاق هایی که دارای گرد و غبار زیاد (نوسازی سنگ گچ بری) هستند، استفاده نکنید.
 • ورودی هوا و محفظه فیلتر را هفته ای یکبار با جاروبرقی و برس تمیز کنید.
 • هفته ای یکبار فیلترهای اسفنجی را تمیز کنید و بشورید. هنگامی که کاملا خشک شد آنرا روی دستگاه نصب کنید.
 • از فیلترهای اسفنجی برای دستگاه اکسیژن ساز استفاده کنید (به عنوان مثال به جای فیلترهای اسفنجی از پشم، پنبه یا پدهای گاز استفاده نکنید).
 • برای تمیز کردن دستگاه، به طور دوره ای قسمت خارجی را با یک پارچه با نم خیلی کم پاک کنید.
 • از پاکیزه بودن اتاقی که متمرکز کننده در آن کار می کند، اطمینان حاصل نمایید. چون بیماری های تنفسی بسیار حساس می باشند و آلودگی هوای اتاق تاثیر منفی روی بیماری می گذارد.
 • همیشه قبل از تمیز کردن دستگاه خود را خاموش کرده و از برق بکشید.
نگهداری دستگاه اکسیژن ساز

نگهداری دستگاه اکسیژن ساز

زمان سرویس دستگاه اکسیژن ساز

بهتر است هر شش ماه یکبار دستگاه اکسیژن ساز را سرویس کرده و کاملا تحت بررسی تکنسین ها قرار دهید. زیرا دستگاه اکسیژن ساز به طور مستقیم با سلامتی بیمار شما در ارتباط است.

چه زمانی با تیم مراقبت پشتیبانی تماس بگیرید؟

زمانی که صدای بوق دستگاه اکسیژن ساز به صدا در آمد یا بیش از حد داغ شد. بهتر است، برای عیب یابی و تشخیص مشکل با خدمات تعمیرات دستگاه اکسیژن ساز تماس بگیرید.

چه مدت باید از دستگاه اکسیژن ساز استفاده کرد؟

مدت زمان استفاده از دستگاه اکسیژن ساز و منظم بودن اکسیژن درمانی در درجه اول به نوع بیماری بستگی دارد. که بیمار با آن دست و پنجه نرم می کند. مدت زمان استفاده از غلیظ کننده اکسیژن همیشه توسط پزشک و با در نظر گرفتن عوامل بسیاری تعیین می شود. برای افرادی که مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه می باشند  تامین اکسیژن توسط دستگاه اکسیژن ساز هر روز حتی برای ۱۲ ساعت در روز تجویز شود. اگر بیماران دارای بیماری های جدی تری هستند، ممکن است نیاز به استفاده از دستگاه اکسیژن حتی ۲۴ ساعت در روز باشد.

مدت زمان استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

مدت زمان استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

چگونه از دستگاه اکسیژن ساز استفاده کنیم؟

ابتدا دستگاه اکسیژن ساز را به منبع برق متصل کنید و سپس آب را داخل مخزن رطوبت ساز بریزید، توصیه می شود آب مقطر بریزید زیرا استفاده از آب لوله کشی می تواند به سرعت شیلنگ های دستگاه اکسیژن ساز را با رسوب مسدود کند. پس از اتصال و پر کردن مخزن با آب، متمرکز کننده را روشن کرده و فلومتر دستگاه را طبق تجویز پزشک تنظیم کنید. بیمار می تواند پس از گذاشتن کانولا یا ماسک مخصوص، اکسیژن درمانی را شروع کند.

نتیجه گیری

حال با اطلاع از نحوه سرویس دستگاه اکسیژن ساز، بهتر می توانید به نگهداری و مراقبت از آن بپردازید. در اینستاگرام با خدمات تندیس آنلاین بیشتر آشنا شوید.

Rate this post
بازگشت به لیست