مقالات مربوط به اکسیژن ساز

مدت زمان استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

مدت زمان استفاده از دستگاه اکسیژن ساز
۵
(۲)

دستگاه اکسیژن ساز دستگاهی است که جهت اکسیژن رسانی برای بیماران قلبی و تنفسی استفاده می شود و محدودیت مصرف وجود ندارد و با دستور پزشک مصرف می شود.

مدت زمان استفاده از دستگاه اکسیژن ساز چقدر است؟

دستگاه اکسیژن ساز از ابزارهای خوب جانشین کپسول اکسیژن محسوب می شود. دستگاه اکسیژن هوا را متمرکز کرده و گازهای ناخواسته موجود در هوا را حذف می کند. بدین ترتیب اکسیژن مورد نیاز بیماران تامین می شود. ابعاد دستگاه کوچک بوده و حمل و جابجایی آن آسان می باشد. بر خلاف مخازن اکسیژن دستگاه اکسیژن ساز قادر است به صورت مداوم کار کند. با توجه به عملکرد ۲۴ ساعته، نگرانی زیادی در مورد مدت زمان استفاده از دستگاه اکسیژن ساز وجود ندارد و تنها باید در طول روز اندکی استراحت برای آن در نظر داشت.

مدت زمان استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

اکسیژن ساز

چگونگی عملکرد دستگاه اکسیژن ساز

این تجهیزات پزشکی به افرادی که سطح اکسیژن خون پایینی دارند، یاری می رساند. دستگاه هم با برق و هم با باتری عمل می کند. در صورت استفاده از باتری می بایست در راستای شارژ کردن آن نیز اقدام کرد. در اکثر این دستگاه ها آداپتوری تعبیه شده است تا امکان استفاده در هنگام رانندگی نیز فراهم شود. مدت زمان استفاده از دستگاه اکسیژن ساز ۲۴ ساعته و برای ۷ روز هفته تعیین شده و به دلیل استفاده از هوای موجود در تولید اکسیژن، خالی نشده و احتیاجی به پر کردن و یا تعویض ندارد. این دستگاه ۵ عملکرد اساسی را انجام می دهد:

  1. هوا را از اتاق می گیرد.
  2. فشرده سازی اکسیژن
  3. نیتروژن را از هوا جدا می سازد.
  4. نحوه تحویل هوا را تنظیم می کند.
  5. هوای تصفیه شده را تحویل می دهد.
مدت زمان استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

عملکرد دستگاه در تولید اکسیژن

تمایزات دستگاه اکسیژن ساز و سیلندر اکسیژن و LMO کدام است؟

علاوه بر مدت زمان استفاده از دستگاه اکسیژن ساز، تفاوت های دیگری نیز میان این دستگاه، سیلندرها و LMO مطرح گردیده است. اگرچه دستگاه اکسیژن جایگزین سیلندرها محسوب می گردد اما تنها ۵-۱۰ لیتر اکسیژن را در دقیقه فراهم می کند، این در حالی است که بیماران بحرانی ممکن است ۲۰ ۴۰-۵۰ لیتر در دقیقه نیاز داشته باشند. بر همین اساس کاربرد اساسی این دستگاه برای بیماران با شدت بیماری متوسط می باشد. اما بر خلاف سیلندرها که پر کردن مجدد آنها الزامی است، مدت زمان استفاده از دستگاه اکسیژن ساز به صورت ۲۴ ساعته بوده و تنها به منبع انرژی اعم از باتری یا برق احتیاج دارند. دیگر تمایز این دستگاه از نظر حمل و نقل مطرح است. جابجایی دستگاه بسیار آسان می باشد و همچنین به دمای خاصی برای حمل الزام ندارد. از سوی دیگر LMO برعکس بوده و می بایست در تانکرهای برودتی ذخیره و حمل گردد.

مدت زمان استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

تمایزات دستگاه اکسیژن ساز

دوام دستگاه چقدر است؟

هر دستگاه متفاوت بوده و ویژگی های آن به نوع برند و مدت زمان استفاده از دستگاه اکسیژن ساز وابسته است. به طور کلی عمر مفید دستگاه ۴ تا ۷ سال برآورد شده است. از آنجایی که هر بیمار نیازهای اکسیژنی متفاوتی دارد، چارچوب دقیقی را نمی توان برای عمر دستگاه تعیین کرد. برخی به صورت مداوم در طول روز از دستگاه استفاده کرده در حالیکه بعضی بیماران تنها چند ساعت در روز به آن احتیاج دارند. بر همین اساس با توجه به میزان استفاده از دستگاه و نحوه نگهداری آن، طول عمر متغیری مورد انتظار است.

تعمیر و نگهداری دستگاه چگونه است؟

با در نظر گرفتن مدت زمان استفاده از دستگاه اکسیژن ساز، تعویض فیلتر ذرات ناخالص هر ۲ هفته از مهم ترین راه های مراقبتی محسوب می شود. این عمل بر دوام بیشتر دستگاه و طولانی تر شدن عمر آن اثر دارد. این امر نه تنها تنفس اکسیژن تمیز و خالص را میسر می سازد،.بلکه از ورود ذرات به داخل تجهیزات دستگاه نیز ممانعت می کند. در صورت کثیف بودن فیلتر، هوای کافی وارد دستگاه نشده.و بر کارکرد آن اثر می گذارد. در نتیجه طول عمر دستگاه کاهش می یابد. هر چه مدت زمان استفاده از دستگاه اکسیژن ساز در طول روز بیشتر باشد، تعداد دفعات تمیز کردن فیلتر نیز افزایش می یابد. علاوه بر فیلتر، قسمت بیرونی دستگاه نیز باید تمیز شود، به ویژه اطراف دریچه ها و لوله های لاستیکی و تمام قسمت هایی که سوراخ های ریز وجود دارد. بدین منظور استفاده از یک پارچه با رطوبت کم و بدون پرز توصیه می شود. دستگاه را نباید در معرض گرما و سرمای شدید قرار داد.

مدت زمان استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

تعمیر و نگهداری

جهت مشاوره بیشتر برای استفاده از دستگاه اکسیژن ساز با شماره های ما تماس بگیرید و یا در اینستاگرام ما را دنبال کنید.

مقاله های مرتبط:

علت خرابی دستگاه اکسیژن ساز

اجزای دستگاه اکسیژن ساز

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۲

بازگشت به لیست