مقالات تخصصی تندیس

علائم اولیه مشکلات ریوی

علائم اولیه مشکلات ریوی

امروزه بیماری های ریوی بسیار شایع است. برای تشخیص به موقع بهتر است از علائم اولیه مشکلات ریوی مانند سرفه و تنگی نفس اطلاع داشت، برخی از آن ها به طور قابل توجهی عملکرد روزمره، را محدود می کنند.

علائم اولیه مشکلات ریوی کدامند؟

اگرچه بیماری های ریوی ممکن است از نظر علت، درمان متفاوت باشند، اما علائم مشابه بسیاری ایجاد می کنند. بیماری های ریوی بسیار آهسته رشد می کنند و برای مدت طولانی در عملکرد روزمره اختلال ایجاد نمی کنند. علائم آن ها اغلب کم اهمیت جلوه داده می شود یا با سایر بیماری ها اشتباه گرفته می شود. علائم اولیه مشکلات ریوی ریه عبارتند از:

 • تنگی نفس
 • سرفه های مداوم
 • خس خس سینه
 • خستگی
 • درد مزمن قفسه سینه
 • خلط
 • عفونت های قفسه سینه
 • سرفه کردن خون
 • کاهش وزن
 • لب ها یا ناخن های آبی رنگ
 • چهره رنگ پریده
 • تعرق مفرط

با بروز طولانی مدت علائم فوق یا تشدید آن ها مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات ضروری است.

 زمانی که علائم فوق با دمای بالای بدن (بالای ۳۸ درجه سانتیگراد) و تشخیص بیماری های مزمن همراه باشد، به یاد داشته باشید که علائم درمان نشده وضعیت بد ریه می تواند منجر به عوارض جدی شود. اگر پزشک استفاده از دستگاه اکسیژن ساز را پیشنهاد داد حتما آن را تهیه کنید.

درد قفسه سینه

درد می تواند انواع مختلفی داشته باشد. می تواند ثابت باشد یا تشدید شود. درد می تواند به گردن، شانه و تیغه شانه سرایت کند. درد قفسه سینه را نمی توان نادیده گرفت، زیرا می تواند نشانه ای از بیماری های بسیار جدی تر و خطرناک تر باشد.

 سرفه های مداوم

سرفه علامتی است که اغلب با سرماخوردگی و آنفولانزا همراه است. این یک وضعیت دردسرساز است که گاهی برای مدت بسیار طولانی، حتی چند هفته طول می کشد. در عملکرد روزمره تداخل ایجاد کرده و به خواب رفتن را دشوار می کند که منجر به خستگی و فرسودگی می شود. خلط زرد، سبز و یا مقداری خون در آن نیز از علائم این بیماری ها می باشند.

تنگی نفس و خفگی

اختلال تنگی نفس از علائم اولیه مشکلات ریوی است که، به شما اجازه نمی دهد ملاقات با پزشک را به تعویق بیندازید. تنگی نفس ممکن است در هنگام فعالیت بدنی، در حالت استراحت و حتی هنگام خواب بروز دهد، و با بوهای قوی یا حیوانات خانگی تشدید می شود. برخی از بیماران تنگی نفس را به سن، وزن بدن، سیگار کشیدن و خستگی نسبت می دهند. دلایل بسیاری برای تنگی نفس وجود دارد که عبارتند از: بیماری های ریوی (آسم، COPD، برونشیت، سل، سرطان)، بیماری های قلبی (میوکاردیت، آریتمی، بیماری عروق کرونر، نارسایی قلبی) و بسیاری موارد دیگر. برای شناسایی علت تنگی نفس باید معاینه دقیق انجام شود که تشخیص صحیح و شروع درمان را ممکن سازد. تنگی نفس همیشه یک علامت خطرناک است که نیاز به تشخیص فوری دارد.

تنگی نفس

تنگی نفس از علائم اولیه مشکلات ریوی

خروپف

متأسفانه در کشور ما به خروپف صرفاً به عنوان یک ناراحتی برای دیگران توجه می شود، نه به عنوان علامت یک بیماری، در واقع، درهر پنج نفر پس از ۳۰ سالگی، خروپف یک نفر نشانه بیماری جدی مانند سندرم آپنه انسدادی خواب است، این بیماری خطر مرگ ناشی از حمله قلبی یا سکته مغزی را ده برابر افزایش می دهد و باعث احساس خستگی مزمن و ضعف می شود. برای تعیین اینکه آیا خروپف، سلامتی شما را تهدید می کند، باید به پزشک مراجعه کرده و معاینه شوید. معمولا متخصص به شما استفاده و اجاره دستگاه بای پپ را پیشنهاد می کند.

کاهش وزن

کاهش وزن بی دلیل و ناخواسته در برخی موارد نشانه بیماری تنفسی است. ممکن است نشانه ای از بیماری انسدادی مزمن ریه یا حتی سرطان ریه باشد. ابتدا بیمار اشتهای خود را از دست می دهد و اغلب احساس تهوع می کند. علاوه بر این، خوردن وعده های غذایی به دلیل تنگی نفس مکرر و افزایش مصرف انرژی در هنگام تشدید بیماری های تنفسی با مشکل مواجه می شود.

خستگی

احساس خستگی از علائم اولیه مشکلات ریوی است. در افراد سالم، خستگی عموماً کوتاه مدت است و پس از مدتی استراحت یا حداکثر روز بعد، آن ها نشاط کامل را به دست می آورند. با این حال، افرادی که مشکلات تنفسی را تجربه می کنند، خستگی طولانی مدت و کمبود قدرت بدنی را تجربه می کنند.

خس خس سینه

خس خس سینه، که اغلب همراه با بیماری های تنفسی است، ممکن است نشان دهنده آسم، پنومونی ویروسی و باکتریایی، برونشیت یا بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) باشد. به عنوان صدای خس خس سینه، سوت، صدای بلند و غیر طبیعی که در هنگام بازدم ایجاد می شود، توصیف می شود.

با توجه به اینکه مجاری تنفسی تا حدی مسدود شده است، هوا به ریه ها نمی رسد. تغییر تنفس به ویژه در هنگام افزایش فعالیت بدنی قابل توجه است، که نشانه ای از وضعیت نامناسب ریه ها است.

خس خس سینه

خس خس سینه از علائم اولیه مشکلات ریوی است

سرفه همراه با خون

برخی از انواع سرفه با ترشحات همراه است. اگر خون نیز در آن مشاهده کردید، نشانه آن است که سلامتی شما به شدت رو به وخامت است. در مورد سیستم تنفسی، این ممکن است علائم عفونت و آمبولی ریه باشد.

ایجاد عفونت در قفسه سینه

عفونت قفسه سینه می تواند باعث بروز مشکل و تورم ساختارهای تنفسی در سیستم تنفسی می شود. پیامد آن ممکن است ذات الریه (اغلب توسط باکتری ها) یا برونشیت (ناشی از ویروس ها) باشد. علاوه بر تورم بافت های تنفسی، تولید مخاط نیز افزایش می یابد که تنفس را پیچیده تر می کند.

رنگ پریدگی پوست

ظاهر پوست گاهی اوقات ممکن است نشان دهنده وجود علائم اولیه مشکلات ریوی باشد. رنگ پریدگی پوست، لب ها و ناخن های آبی از علائم سرطان ریه هستند. این علائم ناشی از اکسیژن رسانی ناکافی سلول ها، یعنی کمبود اکسیژن در بافت ها می باشد.

خلط

تولید خلط توسط ریه ها یک مکانیسم دفاعی طبیعی در برابر عفونت های مختلف است. به این ترتیب بدن در برابر مواد خارجی مانند مواد محرک و حساسیت زا از خود دفاع می کند. بنابراین مقادیر کمی از این ترشح واکنش طبیعی بدن محسوب می شود.

خلط گلو

خلط گلو و مشکلات ریوی

انواع بیماری های ریوی

بیماری های ریوی گروه بسیار متنوعی را تشکیل می دهند. آن ها ممکن است پایه التهابی داشته باشند، ناشی از عوامل محیطی یا سرطان باشند. شرایط ژنتیکی مسئول برخی از آن ها است. همچنین بیماری های ریوی با علل ناشناخته مانند سارکوئیدوز وجود دارد. شناخته شده ترین و شایع ترین بیماری های ریوی عبارتند از:

پنومونی، آسپیراسیون، سل ریوی، پنوموکونیوز، سرطان ریه ، نکروزه، بیماری مزمن انسدادی ریه(COPD)، که شامل برونشیت مزمن و آمفیزم است.

کلام آخر

همانطور که از علائم اولیه مشکلات ریوی مشخص است، تشخیص بیماری های تنفسی به تنهایی (با استفاده از اینترنت، کتاب های مرجع، دوستان) دشوار است. در صورت بروز هر یک از علائم فوق، باید با متخصص ریه مشورت کنید. در اینستاگرام ما را دنبال کنید.

Rate this post
بازگشت به لیست