مقالات تخصصی تندیس

درد قفسه سینه

درد قفسه سینه برای چیست

درد قفسه سینه می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد، بسیاری از ما آن را عمدتاً با حمله قلبی مرتبط می‌دانیم. با این حال، شایان ذکر است که قفسه سینه جایی است که به غیر از قلب، بسیاری از اندام های دیگر از جمله ریه ها، نای، برونش ها، مری، غدد لنفاوی و بخشی از معده در آن قرار دارند. سوزش یا سنگینی در این محل ممکن است مربوط به هر یک از این اندام ها باشد. حال ما به شما می گوییم، چگونه می توان علت را شناسایی کرد و در نتیجه راه حلی برای آن بیابید؟

درد قفسه سینه برای چیست؟

اغلب باعث ایجاد اضطراب شدید در بیمار می شود. این یکی از شایع ترین دلایل مراجعه بیماران به پزشک است. بسیاری از آن ها می ترسند که درد، ناشی از حمله قلبی باشد. اما در بیشتر موارد، درد منشأ قلبی ندارد. از سوی دیگر، اهمیت این علامت را نمی توان دست کم گرفت.

درد یک احساس ذهنی است و در هر بیمار متفاوت است. درد قفسه سینه ممکن است مانند درد فرو رفتن چاقو، سوزشی یا کوبنده توصیف می شود. در همان زمان، علائم همراه نیز ممکن است رخ دهد. علل درد ممکن است میوکاردیت، اختلالات ریتم قلب، ریفلاکس معده به مری، پانکراتیت، برونشیت، زونا و اختلالات اضطرابی باشد. بسته به منبع درد، شدت، مدت زمان متفاوتی دارد و تحت تاثیر عوامل مختلف فروکش می کند.

درد می تواند دلایل زیادی داشته باشد، از آنژین و میوکاردیت گرفته تا پانکراتیت، برونشیت یا پنومونی. در ترکیب با علائم دیگر، ممکن است نشان دهنده یک تهدید مستقیم برای زندگی باشد.

علت های درد قفسه سینه کدامند؟

این عارضه علت های مختلفی دارد اعم از: بیماری تنفسی، دستگاه گوارش یا بیماری های عصبی.

علت های درد قفسه سینه

علت های درد قفسه سینه

مشکلات و بیماری های تنفسی

اغلب در افرادی که از آمبولی ریه رنج می برند ظاهر می شود. در این مورد، درد پلورتیک رخ می دهد که ناشی از تحریک پلاک های پلور پوشش دهنده دیواره داخلی قفسه سینه است. درد قفسه سینه در یک طرف موضعی است و با حرکت بیمار افزایش می یابد. درد در طی حرکات تنفسی بدتر می شود و با ذات الریه همراه است.

سایر بیماری های تنفسی که با درد قفسه سینه همراه هستند عبارتند از: پنوموتوراکس تنشی، پنوموتوراکس، ذات الریه، جنب. فردی که از پنوموتوراکس رنج می برد، علاوه بر درد قفسه سینه، رگ های بزرگی نیز دارد. بیمار مبتلا به پنوموتوراکس تنفس کم عمق و سریعی دارد، همچنین در این بیماری، درد قفسه سینه به بازو، گردن و شکم می رسد.

بیماری های دستگاه گوارش

درد قفسه سینه در هنگام التهاب رخ می دهد. بیماری های پانکراس (لوزالمعده) علامت اصلی درد شدید در قسمت فوقانی شکم است، اما ممکن است به قسمت پایین قفسه سینه تابیده شود و هنگام دراز کشیدن بدتر شود. بیمار ممکن است با خم شدن به جلو تسکین یابد. سایر علائم پانکراتیت شامل استفراغ و حتی شوک است. پانکراتیت (التهاب پانکراس) حاد بیش از یک روز طول می کشد و شدیدتر می شود.

درد سوزش قفسه سینه در افرادی که از بیماری ریفلاکس معده به مری رنج می برند نیز رخ می دهد. درد به گلو می رسد و هنگام خم شدن به جلو یا دراز کشیدن تشدید می شود. علت رفلاکس فتق هیاتال (ضعف در عضلات دیافراگم و اسفنگتر) و افزایش فشار داخل شکمی است که می تواند باعث درد نیز شود. یکی دیگر از علل درد، پارگی مری به خصوص پس از آندوسکوپی و اکوکاردیوگرافی مری است.

بیماری های عصبی

درد در ناحیه جناغ ممکن است با تغییر سطوح هورمونی ظاهر شود، که بیشتر در زنان در دوران بارداری، بلوغ فعال و یائسگی مشاهده می شود. در مردان، چنین احساساتی اغلب پس از فعالیت بدنی سنگین رخ می دهد.

علل درد قفسه سینه عبارتند از:

 • التهاب عفونی غدد پستانی
 • استفاده نادرست از داروهای سیستمیک، از جمله داروهای ضد بارداری خوراکی و داروهای ضد افسردگی
 • اختلالات روانی
 • ناهنجاری های مادرزادی رشد اندام های قفسه سینه
 • درد در ناحیه جناغ می تواند تنها علامت یا یکی از علائم اصلی یا غیرمستقیم در ترکیب با سایر پدیده ها (تب، تنگی نفس، اختلال هوشیاری و غیره) باشد.

در ادامه سایر علل درد

افراد مبتلا به سرطان نیز از این نوع درد رنج می برند. در این حالت علاوه بر درد قفسه سینه تب، سرفه و بزرگ شدن غدد لنفاوی نیز وجود دارد. یکی دیگر از دلایل این بیماری زونا (یک بیماری عفونی و ویروسی) است، در این مورد، درد فقط یک طرف قفسه سینه را درگیر می کند و چند روز قبل از ظاهر شدن ضایعات پوستی رخ می دهد.

درد قفسه سینه نیز در اثر صدمات وارده به دیواره آن نیز ایجاد می شود. درد در حین حرکات غیرفعال و فعال شدیدتر می شود. با این حال، این نوع از بیماری اغلب دارای پایه روانی است و اغلب توسط افرادی که تحت استرس دائمی زندگی می کنند، رنج می برند. علاوه بر این، گاهی اوقات توسط آماده سازی هایی مانند تریپتان ها، فسفودی استرازها، مهارکننده ها و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ایجاد می شود.

انواع درد قفسه سینه

تشخیص دقیق درد اغلب دشوار یا حتی غیرممکن است. قفسه سینه حاوی پایانه های عصبی برای بسیاری از اندام ها از جمله قلب، ریه ها و بخش هایی از دستگاه گوارش است، به ندرت پیش می آید که بیماردرد را درست را توصیف کند و محل دقیق آن را نشان دهد. انواع درد اغلب به صورت احساس سوزش، فشار، له شدن، فشردن و سنگینی توصیف می شود. التهابی که در ناحیه قفسه سینه ایجاد می‌شود ممکن است به سایر نواحی بدن اعم از شانه‌ها، گردن، اندام‌های فوقانی و ناحیه شکم سرایت کند.

انواع درد قفسه سینهاحساس سوزش

سوزش در قفسه سینه یک علت خاص ندارد. ممکن است به دلیل بیماری رفلاکس معده با سوزش سر دل رخ دهد. این امر با بدتر شدن علائم پس از دراز کشیدن نشان داده می شود.

مشکلات کبدی یا وجود سنگ کیسه صفرا نیز می تواند باعث سوزش درد قفسه سینه شود که معمولاً در اطراف دنده های پایینی در سمت راست قرار دارد.

اگر این نوع درد فقط در شرایط خاصی رخ دهد، به عنوان مثال هنگام بلند کردن اجسام سنگین، ممکن است نشان دهنده یک علت عضلانی اسکلتی باشد. پلور (بافت‌های نازکی هستند که در دیواره قفسه سینه و ریه‌ها) نیز ممکن است سوزش داشته باشد. در هنگام حرکت و تنفس بدتر می شود. علت دیگر نیز ممکن است مشکلات قلبی باشد.

درد سوزش در برخی از زنان شیردهی که به تازگی نوزادی به دنیا آورده اند یا در زنانی که موعد زایمان آن ها نزدیک است نیز بروز می کند. سپس سمت چپ یا راست قفسه سینه را تحت تاثیر قرار می دهد.

سفت شدن قفسه سینه

احساس شدید فشار در قفسه سینه که در حین فعالیت بدتر می شود و با استراحت از بین می رود ممکن است نشان دهنده بیماری ایسکمیک قلبی باشد. این تنها علت احتمالی سفتی قفسه سینه نیست. همچنین می تواند در طول حمله پانیک، بیماری رفلاکس و حتی التهاب عضلات دیواره قفسه سینه رخ دهد. هنگامی که علت درد قفسه سینه یک حمله قلبی باشد، درد محدود به یک ناحیه خاص نیست، بلکه در تمام قفسه سینه پخش می شود و به سمت شکم یا اندام های فوقانی سایت می کند.

چه زمان با درد قفسه سینه به پزشک مراجعه کنیم؟

بیمارانی که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند عبارتند از:

 • احساس درد شدید، ناگهانی و تابشی در قفسه سینه، گسترش به اندام فوقانی، پشت یا گردن
 • آن ها به شدت عرق می کنند.
 • ضربان قلب سریع یا بسیار آهسته و نامنظم دارند.
 • دچار تنگی نفس و تنگی نفس می شوند.
 • استفراغ یا حالت تهوع داشته باشید.

در چنین شرایطی، زمان بسیار مهم است که بیمار به سرعت تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرد. با این حال، تنها در موارد اورژانسی نیست که مراجعه به پزشک ضروری است. اگر درد قفسه سینه به طور منظم ظاهر شود یا به طور متناوب برای مدت طولانی ادامه یابد، مشاوره پزشکی و تشخیص برای کمک به یافتن علت این بیماری ها بسیار توصیه می شود. در هر مورد دیگر، اگر به دلیل این درد احساس اضطراب می کنید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. زمانی که کاهش وزن ناگهانی، ضعف یا بزرگ شدن غدد لنفاوی بالای استخوان ترقوه وجود دارد، ویزیت ضروری است.

اگر علاوه بر درد در این ناحیه، تعریق شدید، ضربان قلب نامنظم و تنگی نفس را نیز تجربه کردید، باید سریعا کمک دریافت کنید.

تشخیص علت درد در ناحیه قفسه سینه چگونه است؟

درد قفسه سینه یکی از علائم بسیاری از بیماری ها است، بنابراین بدون تشخیص دقیق، تشخیص علت آن دشوار است. تشخیص بر اساس یک مصاحبه پزشکی کامل با بیمار و آزمایشات اضافی است. برای تعیین علت درد در این ناحیه، باید فراوانی، مدت، شدت و علائم همراه آن را مشخص کرد و از بیمار در مورد بیماری هایش سوال کرد.

به منظور رد علل خطرناک برای سلامتی و زندگی، بیمار برای آزمایشات تکمیلی آماده می شود. بیشترین آزمایشات انجام شده شامل نوار قلب (الکتروکاردیوگرام)، اشعه ایکس قفسه سینه یا توموگرافی کامپیوتری است. اندازه گیری فشار خون نیز مهم است. برای رد بیماری های خطرناک قفسه سینه، ممکن است نیاز به انجام آزمایش خون نیز باشد. اگر پزشک تشخیص دهد که علائم ممکن است از سیستم گوارشی باشد، بیمار را برای آزمایش های مربوط به این ناحیه می فرستند. این آزمایشات معمولا گاستروسکوپی و سونوگرافی می باشند.

تشخیص علت درد قفسه سینهدرمان درد قفسه سینه

نوع درمان بسته به علت آن متفاوت است. اکثرا این نوع بیماری ها پس از درمان دارویی مناسب انتخاب شده ناپدید می شوند، اگرچه برخی از آن ها نیاز به کمک فوری پزشکی یا جراحی دارند.

چگونه از درد قفسه سینه جلوگیری کنیم؟

 • تغذیه سالم
 • وزن مطلوب
 • جلوگیری افزایش کلسترول
 • فعالیت بدنی منظم
 • اجتناب از مصرف سیگار و الکل
 • تلاش برای دستیابی یا حفظ بدنی سالم
 • معاینات پیشگیرانه منظم برای تشخیص بیماری هایی مانند فشار خون بالا

کلا آخر

اگر درد قفسه سینه به طور ناگهانی ظاهر شود و حرکت بیمار را دشوار کند، و حتی اگر با سایر بیماری های مزاحم همراه باشد، باید فوراً کمک پزشکی درخواست شود. هر درد با علت ناشناخته نیاز به تشخیص فوری دارد. در اینستاگرام ما را دنبال کنید.

Rate this post
بازگشت به لیست