مقالات مربوط به اکسیژن ساز

اکسیژن درمانی برای ورزشکاران

اکسیژن درمانی برای ورزشکاران
۵
(۱)

امروزه هر کسی مخصوصا ورزشکاران می تواند دوره های اکسیژن درمانی را برگزار کنند. برای انجام اکسیژن درمانی برای ورزشکاران، باید یک دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل و ثابت یا کپسول اکسیژن اجاره یا خریداری کنید و با پزشک یا مربی خود مشورت کنید تا برنامه ای از اقدامات را تنظیم کنید. اکسیژن را می توان به شکل استنشاق یا کوکتل مصرف کرد. استنشاق اکسیژن تأثیر مثبتی بر وضعیت کل ارگانیسم دارد، افزایش شدید قدرت را فراهم می کند، خلق و خوی شاد ایجاد می کند و به سیستم ایمنی کمک می کند تا با قدرت کامل عمل کند. اثربخشی اکسیژن مکمل در طول تمرین ورزشی مخصوصا در بیماران مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه که کمبود شدید اکسیژن ناشی از ورزش را نشان می‌دهند بسیار بالا است.

اکسیژن درمانی برای ورزشکاران هنگام آسیب ناشی از مسابقات یا تمرینات ورزشی

اکسیژن تکمیلی در طول تمرینات ورزشی برای افزایش قوای یک ورزشکار مبتلا به بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD) استفاده می‌شود.

از آنجایی که بیماران COPD که عدم اشباع اکسیژن خون ناشی از ورزش را نشان می دهند، قادر به تحمل تمرینات با شدت بالا نیستند، پس بهتر است از اکسیژن درمانی در ورزش استفاده کنند.

شدت بازی در ورزش های مدرن منجر به افزایش آسیب ها در ورزشکاران در تمام سطوح عملکردی و سنین شده است.

اکسیژن درمانی برای ورزشکاران منجر به افزایش سطح اکسیژن در پلاسمای خون و هموگلوبین می شود و در نتیجه توانایی خون برای دسترسی به رگ های خونی سرکوب شده و عبور اکسیژن به بافت های آسیب دیده برای بازسازی را افزایش می دهد.

اکسیژن درمانی برای ورزشکاران

اکسیژن درمانی هنگام ورزش

حتی کمی افزایش در سطح فعالیت بدنی مستلزم افزایش مصرف اکسیژن از بدن است. اگر در مورد ورزش های مدرن صحبت کنیم، ماهیچه ها و اندام های انسان ساعت ها کار می کنند. در عین حال، مصرف اکسیژن به حدی افزایش می‌یابد که هوای معمولی اتمسفر به سادگی قادر به تامین آن نیست. این وضعیت زمانی جدی‌تر می‌شود که تمرین یا مسابقه در آب و هوای نامساعد انجام شود: رطوبت زیاد یا کم، دمای بسیار بالا یا پایین، ارتفاع بالا. بنابراین، اکسیژن درمانی برای ورزشکاران به جبران کمبود O2 کمک می کند.

علائم اصلی هیپوکسی

با کمبود اکسیژن، بدن اقداماتی را برای تسریع استخراج آن از هوا انجام می دهد. ورزشکار تنفس سریع می کند، قلب شروع به ضربان بسیار سریعتر می کند. هر فردی که در ورزش یا کار سخت بدنی فعالیت می کند با این مشکل مواجه است.

هیپوکسی مزمن برای سلامتی خطرناک است و باعث اختلالات مداوم زیر می شود:

  • خستگی
  • اختلال در کار قلب
  • تغییرات ناگهانی قند خون
  • وجود بیش از حد موادی مانند لاکتات، اوره و سایر محصولات متابولیک در خون

اگر تمرین را در همان حالت ادامه دهید، سلامت ورزشکار به خطر میافتد.

چگونه متوجه شویم که  اکسیژن خون فرد پایین است

برای نظارت بر میزان اکسیژن در خون (اشباع)، آزمایش های خون مخصوصی انجام می شود. همچنین برای این منظور از پالس اکسیمترهای انگشتی قابل حمل استفاده می شود که با استفاده از روش غیر تهاجمی آنالیز سریع را انجام می دهند.میزان اکسیژن خون نرمال هر شخص ۹۵% است.

تنفس اکسیژن راه مقابله با هیپوکسی

ورزشکارانی که در حد توان خود کار می کنند، منابع کافی اکسیژن را دارا نیستند. برای حفظ تناسب اندام و سلامت خود، آنها باید از اکسیژن درمانی به شکل استنشاق مخلوط هوای غنی شده با اکسیژن یا کوکتل های اکسیژن استفاده کنند.

اصول اکسیژن درمانی برای ورزشکاران

اکسیژن مکمل برای محافظت از سلامت ورزشکار و بهبود عملکرد آنها اساسی است. در حال حاضر استفاده مستقیم از کپسول اکسیژن و اکسیژن سازهای پرتابل در طول مسابقه مجاز است. این دستگاه ها به ورزشکار اجازه می دهد تا به سرعت نفس خود را شارژ کند و در حالت هیپوکسی قرار نگیرد.

به عنوان یک قاعده، جلسات اکسیژن درمانی قبل از تمرین شدید، و همچنین در بین دوره های آن تجویز می شود. در روزهای استراحت، روش های اضافی برای تسریع ترمیم بافت ریه و بهبود آنها انجام می شود.

اکسیژن درمانی برای ورزشکاران

اصول اکسیژن درمانی برای ورزشکاران

اکسیژن و بازسازی عضلات

ریکاوری سریع عضلانی پس از ورزش به شما امکان می دهد تا برنامه تمرینی و رقابتی شدیدی داشته باشید. اشباع طبیعی ماهیچه ها را با انرژی تامین می کند، به آنها کمک می کند تا سریعتر از شر متابولیت های تجمع یافته در نتیجه کار شدید خلاص شوند و از ایجاد ادم ریوی جلوگیری می کند. بنابراین، اکسیژن درمانی همیشه بخشی از توانبخشی پس از هر آسیبی است.

تناوب و مدت استنشاق ها با توجه به شرایط و نیاز ورزشکار توسط پزشک انتخاب می شود.

عضله سازی توسط اکسیژن درمانی

افزایش توده عضلانی نیازمند تمرین منظم و رژیم غذایی متعادل است. اما اغلب ورزشکاران متوجه می شوند که با وجود همه الزامات، عضلات رشد نمی کنند. دلیل، به عنوان یک قاعده، در هیپوکسی است که از جذب مواد لازم جلوگیری می کند.

اکسیژن برای سوزاندن چربی لازم است. با کمبود آن، چربی شروع به تجمع می کند، در حالی که عضلات از کمبود انرژی رنج می برند. اگر اکسیژن درمانی را شروع نمائید، عضلات شروع به رشد خواهند کرد.

کاهش اسید لاکتیک بعد از ورزش

در طول فعالیت بدنی شدید، بدن از تمام راه‌ها برای تامین اکسیژن مورد نیاز عضلات استفاده می‌کند. علاوه بر تنفس طبیعی، مکانیسم تبدیل بی هوازی گلوکز فعال می شود که نتیجه نهایی آن لاکتات (اسید لاکتیک یا قند خون) است.

  • درد و سوزش در عضلاتی که اسید لاکتیک در آن ها بیش از حد انباشته شده است.
  • احساس ضعف و درد در سراسر بدن
  • درد شدید عضلانی با هر حرکتی.

این نه تنها باعث عدم بهبودی ورزشکار می شود، بلکه خطر جدی برای آسیب دیدگی و ایجاد تعدادی از بیماری های مزمن ایجاد می کند.

مقادیر غیر خطرناک لاکتات پس از حدود ۴۸ ساعت به خودی خود دفع می شوند و ماهیچه ها عملکرد خود را بازیابی می کنند. اما با وجود بیش از حد اسید لاکتیک، ورزشکار به کمک نیاز دارد. اکسیژن درمانی برای ورزشکاران به طور قابل توجهی خروج لاکتات را تسریع می کند و عضلات پس از تمرین آسیب نمی بینند، اما قوی تر می شوند. این برای کسانی که روزانه چندین ساعت تمرین می کنند بسیار مهم است.

سخن پایانی:

اکسیژن درمانی سیستماتیک سیستم قلبی عروقی را تخلیه می کند، تنفس را تسهیل می کند، عملکرد مغز، تمام عضلات و اندام های داخلی را بهبود می بخشد. به دلیل اشباع مناسب، بدن حتی در شرایط استرس زا، فشار و سطح قند خون طبیعی را حفظ می کند. همچنین اکسیژن رسانی خوب خون باعث بهبود کیفیت خواب می شود. ورزشکار با شروع تمرین بعدی به طور کامل بهبود می یابد و می تواند با فداکاری کامل به کار خود ادامه دهد.

حفظ اشباع در سطح مناسب، احتمال آسیب دیدگی و فرسودگی عاطفی را در ورزشکاران کاهش می دهد. بنابراین، اکسیژن درمانی جزء اجباری تمرین در رشته هایی مانند اسکی، بدنسازی، انواع دو و میدانی، ورزش های تیمی است.

اکسیژن درمانی برای ورزشکاران در تمرکز ضرورت دارد، بنابراین اکسیژن درمانی عملکرد را در تیراندازی ورزشی و شطرنج بهبود می بخشد. علاوه بر این، اشباع کافی خون با این گاز به غلبه بر هیجان در شروع کار کمک می کند و همیشه بدون توجه به اینکه چه ورزشی انجام می دهد، بر نتایج ورزشکار تأثیر مثبت دارد.

شما می توانید با اجاره دستگاه اکسیژن ساز و کپسول اکسیژن نیاز خود را در ورزش برطرف کنید. با ما تماس بگیرید تا از مشاوره لازم جهت انتخاب نوع دستگاه برخوردار شوید. در اینستاگرام ما را دنبال نمائید.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۱

بازگشت به لیست