مقالات مربوط به دیسک کمر, مقالات مربوط به مشاوره پزشکی, مقالات و مطالب آموزشی

استراحت دیسک کمر

استراحت دیسک کمر
۵
(۱)

استراحت دیسک کمر

اگر نشانه‌های دیسک کمر (نشانه های اصلی و درست دیسک کمر) را دارید نگران نباشید در اغلب موارد نیازمند عمل دیسک کمر نمی باشد و چند روز استراحت در بستر و استفاده از داروهای ضد التهابی و یا مواد غذایی حاوی این مواد کلا درد را از بین میبرد.

امروز در وبلاگ مجموعه تندیس آنلاین نحوه استراحت برای دیسک کمر را تحت عناوین زیر توضیح میدهیم، ولی اگر درد شدیدی دارید و میخواهید بدانید کی به عمل جراحی نیاز نیاز دارید به مطلب «چه زمانی نیاز به انجام عمل دیسک کمر می باشد؟» مراجعه نمایید.

نحوه صحیح خوابیدن:

نحوه استراحت برای دیسک کمر بهتر است تخت خواب شما از جنس سفت باشد. از خوابیدن روی تخت نرم و غیر طبی خود داری کنید. خوابیدن روی زمین اگرچه از جنس سفت است ولی بدلیل تکرار نشستن و برخاستن توصیه نمیشود. در هنگام خوابیدن بهتر است به یک پهلو خوابیده و کمی پاها در شکم جمع شود. بهتر است یک بالش بین پاها قرار گیرد.

استراحت دیسک کمر

نحوه خوابیدن در عمل دیسک کمر

نحوه صحیح ایستادن و نشستن در دیسک کمر :

یکی دیگر از نکات مهم در نحوه استراحت برای دیسک کم، نحوه صحیح ایستادن و نشستن در دیسک کمر است. نحوه صحیح نشستن و ایستادن در دیسک کمر باید به نحوی باشد که قوس های طبیعی ستون فقرات ما حفظ شود. باید از قوز کردن پرهیز کرد و از صندلی های با ارتفاع درست و پشتی با قوس محافظ کمر استفاده کرد. به شکلهای زیر توجه کنید.

استراحت دیسک کمر

نحوه نشستن بعد از عمل دیسک کمر

نحوه صحیح حمل اجسام سنگین در دیسک کمر :

در افرادی که دچار دیسک کمر هستند یکی از نکات بسیار مهم در نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر دقت در حمل اجسام سنگین است. به صورت یک قانون کلی هرچه حمل و برداشتن اجسام سنگین کمتر باشد به همین میزان سلامت دیسک بالاتر خواهد بود. به همین دلیل ما به تمامی بیماران توصیه میکنیم که حتی از برداشتن و حمل یک کیلوگرم نیز خود داری کنند.  فشارهای وارده به دیسک کمر در هنگام بلند کردن و برداشتن اجسام بسیار بسیار بیشتر از زمان حمل اجسام است.

به عنوان مثال در صورتیکه رعایت اصول بلند کردن اجسام را نکنید امکان دارد برداشتن یک وزنه ۵ کیلوگرمی تا حدود بیست برابر یعنی حدود ۱۰۰ کیلوگرم فشار به کمر وارد کند. در صورتیکه حمل جسم ۵ کیلوگرمی همان ۵ کیلوگرم به کمر فشار وارد میکند. پس دقت در بلند کردن اجسام سنگین و نیمه سنگین بسیار در نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر مهم است. به شکل های زیر دقت کنید.

ورزش کردن در افرادی که دچار دیسک کمر هستند بسیار بسیار حساس است و نیازمند دقت است. در صورتیکه به درستی انجام نشود میتواند باعث تشدید علایم و بدتر شدن درد بیمار شود. به صورت کلی در فاز درد پزشکان متخصص عمل دیسک کمر برای بیماران با علایم دیسک کمر استراحت مطلق در بستر به مدت دو الی سه روز تجویز میکنند. پس از رفع درد بسته به نوع علایم و مشکلات بیمار احتمال دارد ورزش توصیه شود یا نه.

استراحت دیسک کمر

بلند کردن اجسام بعد ازعمل دیسک کمر

به طور کلی ورزش کردن در افراد دچار دیسک کمر با دو هدف انجام میشود.

  • هدف اول تقویت عضلاتی که در اندامها در اثر فشار دیسک دچار ضعف شده اند. به طور کلی تقویت عضلات اطراف ستون فقرات باعث کاهش فشار روی دیسک شده و از پیشرفت بیماری جلوگیری میکند،
  • هدف دوم از توصیه ورزش، مجموعه ورزشهای کششی است که باعث رفع فشار ناشی از عضلات با کشش انها می باشد.

 مجددا تاکید میکنیم که تجویز ورزش لزوما توسط پزشک انجام شود و از انجام ورزش به صورت خودسر خودداری کنید.

ورزشهایی با هدف تقویت عضلات محافظ کمر :

۱-ورزش گاو و گربه:

در این روش ورزش کردن عضلات شکمی و کمری تقویت میشوند. معمولا به صورت سه نوبت بیست تایی تجویز میشود.

۲- ورزش تقویت عضلات طرفی کمری side plunk

در این روش عضلات کناری ستون فقرات تقویت میشوند. ورزش نسبتا سنگینی است. حتما قبل از شروع با پزشک خود مشورت کنید. معمولا در صورتیکه دیسک کمر شما همراه با علایم منتشر و راجعه به اندامها که به اصطلاح  رادیکولر نامیده میشود باشد ، پزشک شما از انجام این حرکت شما را منع خواهد کرد.

۳- ورزش دراز نشست نیمه کامل :

این ورزش برای تقویت عضلات شکمی بسیار مناسب میباشد.

ورزشهایی با هدف کشش عضلات دچار اسپاسم آزار دهنده دیسک

ورزش کششی عضلات پشت پا

در این ورزش کشش عضلات پشت پا انجام میشود که اسپاسم و گرفتگی این عضلات در بیماری دیسک کمر بسیار شایع است.

باید دقت کرد کلا کشش عضله دچار اسپاسم و گرفتگی حاد با آسیب عضله همراه است و نباید قبل از کاهش فشار دیسک روی عصب شروع شود.

۲- ورزش کشش عضلات باسن

در این حرکت تمرکز بر روی کشش عضلات باسن است.

در پایان باید توجه داشت که کاهش وزن و مراقبت های معمول زندگی می تواند با کاهش علایم بسیار واضح دیسک کمر همراه باشد.

برای نمونه تغییر سطح زندگی و استفاده از صندلی در زندگی روزانه و استفاده از دستشویی فرنگی تاثیر بسزایی در کاهش فشارهای روزانه به دیسک کمر شما دارد.

تندیس :

خدمات درمانی و تجهیزات پزشکی تندیس آنلاین با کادری مجرب آماده خدمت رسانی ۲۴ ساعته به شما عزیزان می‌باشد.

جهت هماهنگی در زمینه تجهیزات پزشکی و یا خدمات پزشکی و درمانی با شماره های ۰۹۱۲۸۹۴۲۱۴۳ و ۲۲۶۱۵۰۵۳-۰۲۱  و ۰۹۰۲۵۵۸۸۸۰۶  و ۳۳۷۴۲۲۳۱۰-۰۲۱ تماس حاصل نمایید .

تندیس آنلاین با معرفی متخصصین مجرب مانند متخصص عمل دیسک کمر و متخصص زیبایی و … به شما در تصمیم گیری جهت انتخاب پزشک یا جراح مناسب مشاوره خواهد داد.

برای اعزام آمبولانس خصوصی با ما تماس حاصل نمایید.

در اینستاگرام ما را دنبال کنید.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۱

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید