درد دیسک کمر یکی از دردهای معروف در بین مردم است که درمان دیسک کمر استفاده از راه‌هایی مثل عمل دیسک کمر و یا بهبود با مراقبت های ویژه است. در ادامه این مطلب وبلاگ آموزشی مجموعه خدمات و تجهیزات پزشکی تندیس آنلاین به تمامی سوالات شما در زمینه دیسک کمر پاسخ می‌دهد.

دیسک کمر – عمل دیسک کمر

عمل دیسک کمر

در ستون فقرات انسان مهره ها از جنس استخوان هستند و قابلیت خم شدن و یا تغییر حالت را ندارند، یعنی انعطافی در خود ندارند. در بین مهره‌های ستون فقرات لایه هایی وجود دارد که می توانند آب را جذب و دفع کنند. این لایه ها که در واقع همان دیسک هستند از دو بخش تشکیل شده اند:

  1. مایع ژلاتینی وسط همان هسته دیسک محسوب می شود
  2. لایه ای که دور آن را گرفته از جنس فیبر است.

ماده ژلاتینی یا همان هسته دیسک قابلیت انعطاف بین مهره ها را فراهم می کند. دیسک در هنگام فشار عمودی آب خود را از دست می دهد و در هنگام استراحت همان آب را به دست می آورد به همین علت است که قد افراد در هنگام صبح ۱ الی ۵/۱ سانتی متر بلندتر می شود. اکنون که با دیسک آشنا شدید متوجه این مساله شدید که همه افراد دیسک دارند و اگر کسی از درد کمر ناشی از دیسک اعتراض دارد به علت وجود دیسک بین مهره هایش نیست بلکه به علت کارکرد نامناسب دیسک هاست. اما سوالی که مطرح است این است که علت درد ناشی از دیسک برای چیست؟

علت درد دیسک کمر چیست؟

علت درد دیسک کمر آسیب دیدن دیسک است. ممکن است به علت فشار بیش از اندازه یا انجام ورزش های نامنظم، بلند کردن اجسام سنگین به مرور زمان و یا حتی به طور ناگهانی به این لایه های فیبری که رشته ای هستند فشار وارد کنیم و آنها را پاره کنیم. در نتیجه هسته دیسک از این لایه ها بیرون می زند و به سیستم عصبی یا همان سیاتیک فشار وارد می کند. در نهایت موجب درد در ناحیه کمر و بعد در ناحیه پا خواهد شد. در موارد خیلی شدید دیسک احتمال فلجی و از کار افتادن پا هم خواهد شد. پارگی دیسک در مواقعی با استراحت و مصرف دارو بهتر می شود و از میزان التهاب آن با استراحت کم خواهد شد. اما در برخی از موارد دیسک کمر فقط با عمل جراحی بهبود پیدا خواهد کرد.

مهم ترین سوالات دیسک کمر

در اینستاگرام ما را دنبال کنید.