مقالات و مطالب آموزشی

بیماری خروسک

بیماری خروسک
۴
(۱)

کروپ یا خروسک یک عفونت تنفسی بسیار مسری است. که بیشتر نوزادان و کودکان خردسال را درگیر می کند. در ابتدا، کودک ممکن است علائم سرماخوردگی مانند گرفتگی یا آبریزش بینی و تب داشته باشد که باعث تورم در راه های هوایی و مشکلات تنفسی می شود. کودکان مبتلا به کروپ معمولاً هنگام نفس کشیدن صدای بلندی (قیر قیر) یا سوت دارند. به این حالت استریدور می گویند.

بیماری خروسک و راه های درمان آن

کروپ به عفونت راه هوایی فوقانی اطلاق می شود که باعث باریک شدن آن می شود و تنفس را سخت می کند. کروپ همچنین باعث سرفه ای می شود که صدایی شبیه پارس کردن است.

سرفه و سایر علائم و نشانه های کروپ نتیجه تورم و تحریک اطراف حنجره، نای و لوله های برونش (نایژه ها) است. هنگامی که سرفه، هوا را از طریق این گذرگاه باریک وارد می کند، تارهای صوتی متورم صدایی شبیه پارس تولید می کنند. نفس کشیدن اغلب صدای سوت بلندی به نام استریدور تولید می کند.

هنگامی که راه هوایی فوقانی با ویروسی که باعث کروپ می شود آلوده شود، بافت های اطراف حنجره و نای متورم می شوند. و ورود هوا به ریه باعث تغییر صدا و سرفه خواهد شد.

کروپ اغلب در کودکان کوچکتر رخ می دهد. معمولا جدی نیست. اکثر کودکان را می توان برای مداوای کروپ در خانه درمان کرد. در جدی ترین موارد، کودک ممکن است رنگ پریده به نظر برسد یا به دلیل کمبود اکسیژن، رنگی مایل به آبی در اطراف دهان داشته باشد.

بیماری خروسک

بیماری خروسک

علائم خروسک چیست؟

کروپ اغلب به عنوان یک سرماخوردگی معمولی شروع می شود. اگر تورم، تحریک و سرفه وجود داشته باشد، کودک ممکن است به این موارد مبتلا شود:

 • سرفه با صدای بلند که با گریه و سرفه و همچنین اضطراب و ناراحتی بدتر می شود و همینطور باعث بدتر شدن علائم می شود.
 • مشکلات تنفسی دارد، از جمله تنفس بیمار بسیار سریع یا سخت است.
 • برای صحبت کردن یا راه رفتن بیش از حد دچار نفس تنگی می شود.
 • در هنگام نفس کشیدن عضلات گردن و قفسه سینه به داخل کشیده می شود.
 • استریدوری دارد که در حال بدتر شدن است.
 • رنگ پریدگی یا آبی شدن اطراف دهان مشاهده می شود.
 • آب دهان می‌ریزد یا در بلع مشکل دارد.
 • بسیار خسته یا خواب آلود است یا به سختی بیدار می شود.
 • کم آبی بدن (علائم عبارتند از: دهان خشک یا چسبنده است، در هنگام گریه اشک کم یا بدون اشک، چشمان فرورفته، تشنگی، ادرار کردن کم)
 • تب
 • صدای خشن
 • تنفس پر سر و صدا یا با زحمت
 • علائم کروپ اغلب در شب بدتر است و معمولاً ۳ تا ۵ روز طول می کشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

 • اگر بیمارهنگام تنفس به داخل و خارج، صداهای تنفسی پر سر و صدا و با صدای بلند ایجاد می کند.
 • هنگامی که گریه نمی کند یا ناراحت نیست هم، صداهای تنفسی با صدای بلند تولید می کند.
 • شروع به آبریزش می کند یا در بلع مشکل دارد.
 • به نظر مضطرب، ناراحت و بی قرار یا بیش از حد خسته است و انرژی ندارد.
 • با سرعتی بیشتر از حد معمول نفس می کشد.
 • برای نفس کشیدن مبارزه می کند.
 • رنگ آبی یا خاکستری در اطراف بینی، داخل یا اطراف دهان یا روی ناخن ایجاد شده است.

بیماری خروسک اغلب طی ۳ تا ۵ روز دوره خود را طی می کند.

بیماری خروسک

درمان تنفسی خروسک

اقدامات لازم درمانی در منزل

  در این میان، کودک مبتلا به بیماری خروسک را با چند اقدام ساده راحت نگه دارید:

کودک خود را آرام کنید یا حواس او را پرت کنید، در آغوش بگیرید، کتاب بخوانید یا یک بازی آرام انجام دهید. گریه نفس کشیدن را سخت تر می کند.

هوای مرطوب یا خنک را فراهم کنید. برای هوای مرطوب می توانید از مرطوب کننده استفاده کنید. همچنین می توانید با کودک در حمامی بنشینید که از بخاری که در اثر جاری شدن آب داغ از دوش ایجاد می شود پر شده است. اگر بیرون هوا خنک است، می‌توانید پنجره‌ای را باز کنید تا کودکتان هوای خنک را تنفس کند.

کودک خود را در وضعیت عمودی نگه دارید. یا او را روی پاهایتان نگه دارید. همچنین می توانید، کودک را روی صندلی مورد علاقه یا صندلی نوزاد قرار دهید. عمودی نشستن ممکن است تنفس را آسان‌تر کند.

به کودک مایعات فراوان دهید. برای نوزادان، شیر مادر یا شیر خشک مناسب است. برای کودکان بزرگتر مبتلا به بیماری خروسک، سوپ یا میوه های یخ زده نیز ممکن است تسکین دهنده باشد.

سعی کنید تا کودک استراحت کند. خواب می تواند به کودک شما در مبارزه با عفونت کمک کند.

استفاده از درمان دارویی

داروهای تب بر را امتحان کنید. برای درمان تب یا درد، داروهای ضد تب و درد بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول، سایرین) یا ایبوپروفن (ادویل، موترین و غیره) را به عنوان جایگزین ایمن‌تر برای آسپرین در نظر بگیرید. دستورالعمل ها را برای دوز به دقت بخوانید. اگر مطمئن نیستید از پزشک خود در مورد دوز مناسب سوال کنید.

داروهای سرماخوردگی را کنار بگذارید. داروهای سرماخوردگی بدون نسخه برای کودکان در هر سنی توصیه نمی شود. و در کودکان زیر ۲ سال می توانند مضر باشند. بعلاوه، داروهای سرفه بدون نسخه به درمان بیماری خروسک کمک نمی کنند. برای بهبود عفونت تنفسی باید دارو را با تجویز پزشک مصرف کنید.

سرفه کودک شما ممکن است در طول روز بهبود یابد، اما اگر در شب عود کرد، تعجب نکنید. بهتر است که نزدیک فرزندتان یا حتی در همان اتاق بخوابید تا در صورت تشدید علائم بتوانید سریع اقدام کنید.

درمان تنفسی

برخی از کودکان نیاز به درمان تنفسی (اکسیژن درمانی) دارند که می تواند در بیمارستان انجام شود یا داروی استروئیدی برای کاهش تورم راه هوایی تجویز می شوند. به ندرت، ممکن است نیاز نداشته باشید تا کودکان مبتلا به بیماری کروپ یا خروسک در بیمارستان بمانند. بهتر است تا زمانی که تنفس بهتری داشته باشند در کلینیک بمانند.. یا با تجویز پزشک نیازمند دستگاه اکسیژن ساز به همراه نبولایزر در منزل داشته باشند تا از داروی استنشاقی استفاده کنند. در تندیس آنلاین مشاورین ما آماده یاری رساندن به بیمار شما جهت اجاره دستگاه های کمک تنفسی هستند. با ما تماس بگیرید تا، از خدمات بی نظیر ما مانند اجاره تجهیزات پزشکی، معرفی متخصص و کلینیک قابل اعتماد استفاده کنید. در اینستاگرام هم ما را دنبال کنید.

این مطلب مفید بود؟

۴ / ۵. تعداد ۱

بازگشت به لیست