مقالات تخصصی تندیس

بیماری های ریوی در اثر شغل

بیماری های ریوی بر اثر شغل
۵
(۲)

بیماری های ریوی در اثر شغل یا مرتبط با کار به وجود می آیند. بیماری هایی هستند که در اثر قرار گرفتن در معرض مواد در محل کار افراد ایجاد یا تشدید می شوند. افرادی که بیماری تنفسی پیشینه ای دارند. بسیار مستعد تر به ابتلای انواع بیماری های ریوی در اثر شغل نامناسب هستند.

بیماری های ریوی در اثر شغل کدام اند؟

این بیماری ها در محیط های شغلی تحریک کننده به وجود می آیند. مانند آسم، سل، COPD، آلرژی، سرطان ریه و ذات الریه.

آسم

آسم شایع ترین بیماری ریوی شغلی است. تخمین زده می شود.که از هر هفت تشدید شدید آسم، یک مورد مربوط به قرار گرفتن در محل کار است. تصور برخی از افراد این می باشد، که قرار گرفتن در محل کار نامناسب مسئول ۱۵ درصد از کل موارد آسم بزرگسالان است.

موادی که قرار گرفتن در معرض آن ها باعث آسم می شود:

  • پروتئین های مصنوعی مورد استفاده در پارچه ها، مواد شوینده و چسب
  • فلزات مورد استفاده در تولید
  • مواد شیمیایی مصنوعی که در اسپری رنگ ها، فوم ها و چسب ها استفاده می شود.

علائم آسم موجود نیز می تواند توسط عوامل شغلی بدتر شود.که در این صورت بیماری را آسم تشدید شده با شرایط کار می نامند. با توجه به نقش مهم عوامل کار در ایجاد و تشدید آسم، لازم است. در هنگام ایجاد اقدامات پیشگیرانه در برابر آسم، وضعیت محیط کار نیز در نظر گرفته شود.

بیماری های ریوی بر اثر شغل

بیماری های ریوی بر اثر شغل

سل

 آسیب پذیرترین بیماری  در گروه بیماری های تنفسی است. درمان این بیماری خیلی راحت نیست. اما متخصصان و پزشکانی هستند.که این بیماری را در افراد درمان می کنند. این یک بیماری وابسته به شغل است.

بیماری لژیونرها (سینه پهلو)

معمولاً از طریق سیستم‌های تنفسی پخش می‌شوند و معمولاً کارگران هتل‌ها و استراحتگاه‌ها، کسانی که در کشتی‌های تفریحی کار می‌کنند.و سایر مناطق شلوغ و محدود مانند مدارس را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

تب کیو

این بیماری توسط باکتری هایی ایجاد می شود.که ابتدا حیوانات مزرعه، جوندگان یا گربه ها و سگ ها را آلوده می کند و این گونه افراد شاغل در کشاورزی را تهدید می کنند.

بیماری مزمن انسداد ریه (COPD)

بیشتر موارد COPD ناشی از سیگار کشیدن است، با این حال تحقیقات نشان می دهد.که ۱۵-۲۰٪ موارد COPD حداقل تا حدی توسط مواد یا عوامل خاصی در محل کار ایجاد می شود.

این بیماری می تواند در اثر قرار گرفتن در معرض گرد و غبار معدنی، گازهای تحریک کننده یا بخارات موجود در هوا ایجاد شود. تجمع این مواد می تواند باعث سرفه مزمن، برونشیت و COPD شود. معدنچیان زیرزمینی و کارگران کشاورزی بیشترین خطر ابتلا به این بیماری را دارند.

آلرژی

واکنش آلرژیک ناشی از شغل عاملی در محیط کار است.که بر آلوئول های ریه تاثیر می گذارد. دلایل متفاوت دارد.آلرژی می تواند شامل گرد و غبار ارگانیک، نجاری، پرندگان و غذای پرندگان یا سبزی فروشی ها باشد.

بیماری های ریوی بر اثر شغل

بیماری ریوی ناشی از کار

بیماری های بینابینی ریه

بیماری های نادر ممکن است.به صورت شیوع تصادفی مرتبط با قرار گرفتن در معرض محیط کار ظاهر شوند. یکی از این نمونه ها شیوع ذات الریه شدید در کارگران نساجی، نقاشان یا کارگران کارخانه های رنگ که در اثر اسپری رنگ ایجاد می شود. این همه‌گیری‌های نادر همچنین یادآوری می‌کنند. که کارگران نباید در معرض آئروسل‌ها قرار بگیرند، مگر اینکه آزمایش شده و ایمن بودن آن‌ها نشان داده شود.

یکی دیگر از زمینه های مشکل ساز، استفاده از مواد نانو است.که جدیدا در مواد مختلف به کار می رود. در حالی که هیچ تحقیقاتی تا به امروز تایید نکرده است.که بیماری ریوی با قرار گرفتن در معرض مواد نانو است، برخی از مطالعات حیوانی نگرانی هایی را ایجاد کرده اند.

سرطان ریه

چندین تماس در محل کار وجود دارد که باعث سرطان می شود، از جمله الیاف آزبست، ترکیبات نیکل، آرسنیک، اگزوز دیزل و رادون. این مواد همچنین می توانند با دود سیگار واکنش دهند و اثرات مضری ایجاد کنند. سیگار کشیدن غیرفعال مانند این است که شما در محیط نامناسب و پر از آلودگی ریوی کار کنید. اعتقاد بر این است.که ۱۵ درصد موارد سرطان ریه در مردان و ۵ درصد در زنان به دلیل محیط کار نامناسب در از افرادی است که سیگار می کشند یا تنباکو مصرف می کنند.

تأثیرات حاد استنشاقی

گروه های خطر عمدتاً شامل کارگران کشاورزی، آتش نشانان و پرسنل اورژانس هستند. این نوع تأثیرات می تواند منجر به ایجاد آسم و سایر بیماری های نادر شود.

بیماری های ریوی بر اثر شغل

بیماری های ریوی استنشاقی بر اثر شغل

جمع بندی

اصولاً پیشگیری از بیماری‌های ریوی بر اثر شغل ها آسان‌تر از بیماری‌هایی است. آن ها معمولا در اثر عوامل ژنتیکی، می باشد، زیرا تغییر وضعیت برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض خطر آسانتر بوده و شما می توانید عوامل پیشگیرانه ای مانند استفاده از از ماسک یا از داروهایی که سیستم ایمنی را قویتر می کنند را به کار بندید. در صورت بروز بیماری و نیاز به رزرو نوبت با ما در ارتباط باشید. یا برای اجاره دستگاه های کمک تنفسی مانند اجاره اکسیژن ساز از ما یاری بخواهید. در اینستاگرام هم ما را دنبال کنید.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۲

بازگشت به لیست