مقالات مربوط به آمبولانس خصوصی

اقدامات اولیه قبل از رسیدن آمبولانس خصوصی

اقدامات اولیه قبل از رسیدن آمبولانس خصوصی
۵
(۲)

موارد اضطراری همیشه اتفاق می‌افتند. و می‌توانند شما را در زمانی که انتظارش را ندارید غافلگیر کنند. به همین دلیل شما باید اقدامات اولیه قبل از رسیدن آمبولانس خصوصی را بدانید زیرا کمک های اولیه به نجات جان افراد کمک می کند. فرد  با اطلاعات بالاتر، اعتماد به نفس بیشتری دارد، و تمایل به اقدام فوری دارد و می تواند روحیه خود را در شرایط سخت حفظ کند.

اقدامات اولیه قبل از رسیدن آمبولانس خصوصی چیست؟

این اقدامات شامل مراقبت فوری از مصدوم یا فردی که وضعیت سلامتش رو به بدتر شدن است. این عملیات در اسرع وقت پس از تصادف یا عود بیماری باید انجام شود. امداد رسانی به بیمار قبل از رسیدن آمبولانس می تواند یک زندگی را نجات دهد یا به بهبودی بیمار کمک کند.

انواع کمک های اولیه  قبل از رسیدن آمبولانس خصوصی

وضعیت را ارزیابی کنید

در این مرحله شما باید وضعیت مصدوم را بررسی کنید. هنگام ارزیابی هوشیاری، مصدوم را به آرامی تکان دهید و دستورات کوتاهی بدهید تا ببینید آیا پاسخ می دهد یا خیر. اگر مصدوم هوشیار است، بپرسید چه اتفاقی افتاده و چه بلایی سرش آمده است. از او بپرسید که آیا او به چیزی حساسیت دارد، آیا دارویی مصرف می کند یا بیمار است، این اطلاعات را به خاطر بسپارید یا آن را یادداشت کنید تا در صورت از دست دادن هوشیاری مصدوم، آن را به پزشکان منتقل کنید.

ابتدا بررسی کنید که آیا مصدوم نفس می کشد یا خیر:

  • یک دست خود را روی پیشانی مصدوم قرار دهید.
  • دست دیگر را روی فک خود قرار دهید.
  • سر خود را به عقب خم کنید. وقتی فردی بیهوش است، تمام عضلاتش سست می شود. بنابراین، زبان در دیواره پشتی گلو فرو خواهد رفت. چرخاندن سر به عقب باعث بالا آمدن زبان و تنفس آزاد فرد می شود.
  • روی صورت مصدوم خم شوید و بررسی کنید که آیا می توانید بازدم هوا را بشنوید؟ آیا می توانید نفس او را روی گونه خود احساس کنید؟ آیا می توانید حرکت قفسه سینه را ببینید؟
اقدامات اولیه قبل از رسیدن آمبولانس خصوصی

امداد رسانی

کمک مستقیم ارائه دهید

  • اگر قربانی بیهوش باشد:

اگر مصدوم بیهوش است و نفس نمی کشد، بلافاصله CPR را شروع کنید. با اعمال ۳۰ فشار در مرکز قفسه سینه، با سرعت ۱۰۰-۱۲۰ فشار در دقیقه شروع کنید. سپس به سراغ ۲ تنفس نجات بروید. بدون وقفه با الگوی ۳۰ فشار و ۲ نفس ادامه دهید. اقدامات فوق را تا رسیدن آمبولانس خصوصی، تا زمانی که قدرت خود را از دست بدهید یا زمانی که متوجه علائم گردش خون مانند حرکت، سرفه یا تنفس در مصدوم شدید، انجام دهید. از شکستن دنده یا جناغ نترسید، وضعیت مصدوم را بدتر نمی کند. اقدامات شما می تواند زندگی فرد را نجات دهد.

  • اگر قربانی کودک است و نفس نمی کشد، با ۵ نفس نجات شروع کنید. در مرحله بعد ۳۰ فشرده سازی انجام دهید. سپس ۲ نفس بدهید. در چرخه ۳۰ فشرده سازی و ۲ نفس ادامه دهید.
اگر مصدوم بیهوش است اما تنفس طبیعی دارد

اگر فرد بیهوش است اما نفس می کشد، او را در وضعیت بهبودی قرار دهید. وقتی نمی دانید که تصادف منجر به آسیب نخاعی شده است یا خیر، راه هوایی را باز کنید (سر را به عقب متمایل کنید) تا قربانی بتواند آزادانه نفس بکشد. برای جلوگیری از قفل شدن مجدد راه تنفس، سر قربانی را نگه دارید. هر دقیقه بررسی کنید که وضعیت مصدوم تغییر نکرده باشد.

اقدامات اولیه قبل از رسیدن آمبولانس خصوصی

کمک های اولیه قبل از رسیدن آمبولانس خصوصی

کمک های اولیه برای خونریزی

اگر مصدوم خونریزی دارد و هوشیار است و باید پانسمان کنید، از او بخواهید دستش را روی محل خونریزی بگذارد. به عنوان پانسمان، می توانید از گاز، باند یا حتی یک لباس ساده استفاده کنید. به محل خونریزی فشار وارد کنید و آن را با باند بپیچید. با این حال، مهم است که فشار پانسمان را کاهش ندهید. اگر خون همچنان در جریان است، لایه های بیشتری از مواد را به زخم به دور زخم بپیچید. در صورت امکان، با دستکش های لاتکس یا مواد غیر قابل نفوذ برای محافظت از خود در برابر تماس احتمالی با خون و جلوگیری از عفونت های احتمالی استفاده کنید.

همچنین در صورت خونریزی زیاد زخم را ضدعفونی نکنید. در صورت خراش های جزئی می توانید از آب نمک و آب برای تمیز کردن زخم استفاده کنید.

کمک های اولیه برای خونریزی بینی

در صورت وجود خونریزی بینی، مصدوم را طوری بنشانید که سرش کمی به جلو خم شود. این باعث می شود که او در خون خفه نشود. اگر به یخ یا آب سرد دسترسی دارید، کمپرس را روی گردن و پیشانی قربانی بگذارید. سپس گاز، دستمال کاغذی یا یک تکه پارچه را زیر بینی او قرار دهید. پس از چند دقیقه، خونریزی بینی باید متوقف شود. اگر خونریزی کاهش نیابد، و حتی تشدید شود، بیش از ۱۵ دقیقه طول بکشد، و شما اختلالات هوشیاری را در قربانی مشاهده کردید سریعا با آمبولانس خصوصی تماس بگیرید.

کمک های اولیه برای کبودی و رگ به رگ شدن

در این حالت معمولاً کافی است از کمپرس سرد روی محل کبودی استفاده کنید. اگر مشکوک به رگ به رگ شدن یا شکستگی هستید، سعی کنید اندام را بی حرکت کنید. در صورت درد شدید می توانید به بیمار مسکن بدهید تا آمبولانس برسد.

اقدامات اولیه قبل از رسیدن آمبولانس خصوصی

اقدامات اولیه قبل از رسیدن آمبولانس خصوصی

کمک های اولیه برای سوختگی

ابتدا فورا با اورژانس خصوصی تماس بگیرید، سوختگی پوست اغلب باعث تورم بافت های مجاور می شود، بنابراین لباس ها و جواهرات چسبیده به زخم را در اسرع وقت خارج کنید. سپس ناحیه سوخته را با آب تمیز به مدت ۲۰ دقیقه خنک کنید. مطمئن شوید که آب خیلی سرد نباشد، زیرا می تواند به طور قابل توجهی فرد مصدوم را خنک کند. دمای آب را طوری انتخاب کنید که برای مصدوم تسکین یابد. اگر یک پانسمان هیدروژل در جعبه کمک های اولیه خود دارید، آن را روی زخم قرار دهید. این کار روند بهبود زخم سوختگی را تسریع می‌کند.

انسداد راه هوایی با جسم خارجی

مانع سرفه کردن بیمار نشوید. مصدوم را به جلو خم کنید و ۵ ضربه شدید بین تیغه های شانه وارد کنید. او را کمی به جلو خم کنید. و دستان خود را روی قسمت بالای شکم (بین ناف و جناغ) قرار دهید. سپس فشار شدید انجام دهید. به این ترتیب فشار را در شکم مصدوم افزایش می دهید که خلاص شدن از شر جسم خارجی را بسیار آسان می کند.

چرا کمک های اولیه  قبل از رسیدن آمبولانس مهم است؟

آگاهی از اصول کمک های اولیه باعث می شود. تا وضعیت بیمار را تا رسیدن آمبولانس خصوصی تثبیت کنید. و از وخامت ناگهانی وضع بیمار جلوگیری کنیم.

جمع بندی

علاوه بر دانستن اقدامات فوق، حفظ آرامش و عملکرد منطقی هنگام انجام کمک های اولیه قبل از رسیدن آمبولانس خصوصی بسیار مهم است. در اینستاگرام ما را دنبال کنید.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۲

بازگشت به لیست