مقالات و مطالب آموزشی

گرفتگی بینی

گرفتگی بینی
۵
(۱)

علت های زیادی برای گرفتگی بینی یا کیپ شدن بینی وجود دارد.

  • آلرژی
  •  سرماخوردگی
  • رفلاکس اسید

به علاوه، این فقط یک مشکل رایج قبل از خواب است. وقتی دراز می کشید، خون بیشتری به سرتان می ریزد و این باعث می شود بینی شما پر شود. خوشبختانه، شما می توانید کارهای زیادی برای تسکین علائم خود در طول روز و درست قبل از رفتن به رختخواب انجام دهید.

چگونه مشکل گرفتگی بینی در خواب را برطرف کنیم؟

بالا نگه داشتن سر باعث بهبود تخلیه سینوس در طول شب می شود. اگر سعی می‌کنید راحت بچرخید، چند بالش زیر سر خود قرار دهید تا سر بالاتر از بدن قرار گیرد. بهترین حالت هنگام گرفتگی بینی، دراز کشیدن به پشت و قراردادن بالش هایی است که سر را بالا نگه می دارند تا مخاط راحت تر تخلیه شود.

رفع مشکل گرفتگی بینی ناشی از ریفلاکس معده

اگر در شب به دلیل ریفلاکس اسید، هوای خشک یا مواد آلرژی زا در اطراف تختتان مستعد گرفتگی بینی هستید، این را به راحتی می توانید پیشگیری کنید. هوای اتاق را مرطوب کنید و مواد الرژی زا را دور نمائید.

طب فشاری به شما امکان می دهد نقاط فشار را برای کاهش ناراحتی سینوسی فعال کنید. انگشت اشاره چپ و راست خود را به دو طرف سوراخ های بینی در قاعده بینی فشار دهید.

 انگشتان خود را حداقل ۳ دقیقه در جای خود نگه دارید و فشار محکم اما ملایمی اعمال کنید. این حرکت ساده طب فشاری احتقان بینی شما را از بین می برد و به شما کمک می کند تا زمانی که برای خواب آماده می شوید کمتر احساس گرفتگی کنید.

اگر گرفتگی بینی شما ادامه دارد، در صورت نیاز این کار را تکرار کنید تا فشار در سینوس های شما کاهش یابد.

گرفتگی بینی

رفع کیپ شدن بینی

اگر کیپ شدن بینی ناشی از سرما خوردگی باشد

در صورت سرماخوردگی، آب نمک می تواند مخاط را بشکند و ویروس را از بین ببرد. نصف قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب گرم هم بزنید. سپس جرعه ای از آب نمک را بنوشید و قبل از تف کردن، پشت گلو غرغره کنید. در صورت نیاز به غرغره کردن ادامه دهید تا گرفتگی بینی شما بهتر شود.

سرما خوردگی و گلودرد

اگر علاوه بر گرفتگی بینی (که در افراد سرماخورده رایج است) گلوی شما نیز درد دارد، غرغره آب نمک درد را تسکین می دهد و بلع آن را آسان می کند.

کودکان زیر ۶ سال نباید این روش را امتحان کنند.

بخار مجرای بینی را پاک می کند که گرفتگی بینی را بهبود می بخشد. یک قابلمه را پر از آب کنید و قبل از برداشتن آن از روی حرارت، یک یا دو دقیقه بجوشانید. سر خود را با حوله بپوشانید و آن را روی دیگ بخار قرار دهید و صورت خود را حداقل ۱۲ اینچ (۳۰ سانتی متر) از آب دور کنید. چشمان خود را ببندید و به آرامی از طریق بینی نفس بکشید و از دهان خارج کنید و اجازه دهید بخار سینوس های شما را پاک کند.

در حین و بعد از درمان به آرامی بینی خود را باد کنید. می توانید این کار را هر دو ساعت یا هر چند وقت یکبار که برنامه شما اجازه می دهد انجام دهید.

برای افزایش اثربخشی بخار صورت، چند قطره اسانس اضافه کنید. اسانس های اکالیپتوس، نعناع فلفلی و درخت چای همگی گزینه های خوبی هستند.

بخار حاصل از دوش، مخاط بینی شما را رقیق می کند. اگر ترجیح می دهید حمام کنید تا بخار صورت انجام دهید (یا برای انجام هر دو وقت دارید)، دوش بگیرید. آب را طوری تنظیم کنید که داغ باشد اما نسوزد و حتماً در حمام را ببندید تا بخار جمع شود. پس از چند دقیقه دوش گرفتن، و اتاق کاملاً بخار شد، چند نفس عمیق بکشید تا بینی خود را پاک کنید.

از طرف دیگر، اگر می‌خواهید آب بسیار داغ باشد تا محیط بخار تری ایجاد کند، می‌توانید بیرون از دوش بنشینید و با جمع شدن بخار نفس بکشید.

گرفتگی بینی

بخور برای گرفتگی بینی

نوشیدن آب و مایعات دیگر در درمان گرفتگی بینی

آب مجاری بینی شما را مرطوب نگه می دارد و از گرفتگی جلوگیری می کند. مخاط غلیظ راحت تر به بینی شما می چسبد و گرفتگی بینی شما را بسیار بدتر می کند! برای شل شدن مخاط (و جلوگیری از پر شدن بینی قبل از خواب)، مقدار زیادی آب بنوشید تا در طول روز هیدراته بمانید. زنان باید حداقل ۳ لیتر آب در روز بنوشند، در حالی که مردان باید روزانه ۴ لیتر آب بنوشند.

مایعات دیگر ممکن است گرفتگی بینی شما را بدتر کند. از کافئین بعد از ساعت ۲ بعدازظهر خودداری کنید. در حالی که کافئین برای افزایش انرژی مفید است، می تواند به کم آبی بدن نیز کمک کند.

از نوشیدن الکل قبل از خواب نیز خودداری کنید. همچنین باعث کم آبی بدن و تشدید علائم می شود، بنابراین اگر قصد مصرف الکل دارید، خود را به نوشیدنی در بعدازظهر یا عصر محدود کنید.

تاثیر تغذیه در گرفتگی بینی

سوپ مرغ یا گوشت بدون چربی مواد مغذی و آبرسانی ارزشمندی را فراهم می کند. به علاوه، تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از ترکیبات سوپ می‌توانند اثر ضد التهابی کمی داشته باشند.

صرف نظر از این، بخار داغ موجود در سوپ رشته مرغ می تواند گرفتگی بینی شما را تسکین دهد و خود سوپ به شما کمک می کند تا زمانی که در شرایط جوی هستید، سالم بمانید. برای شام یک کاسه سوپ بخورید تا اثرات آن تا شب باقی بماند.

سرم تراپی بینی

محلول سالین التهاب را کاهش می دهد و مجرای بینی شما را هیدراته می کند. حتی اگر سینوس های شما را به طور کامل رفع نکند، اسپری سالین (نمک) می تواند به کاهش فشار به اندازه کافی کمک کند تا بخوابید. یک بطری اسپری بینی سالین بخرید یا با استفاده از آب، نمک و یک بطری اسپری کوچک در خانه اسپری نمکی تهیه کنید. ۴ تا ۵ بار در روز ۲ قطره از محلول نمکی را در هر سوراخ بینی خود بمالید تا بینی شما پاک شود.

آلرژی و گرفتگی بینی

اگر آلرژی به گرد و غبار دارید، روکش های رختخواب می توانند اثرات آن را کاهش دهند. به علائم خود توجه کنید: آیا به نظر می رسد فقط هنگام خوابیدن روی رختخواب دچار کبپ شدن بینی می شوید؟ اگر چنین است، بدن شما ممکن است به حضور گرد و غبار موجود در تشک و بالشت واکنش نشان دهد. از محافظ بالش و روکش تشک تمیزبرای خوابیدن استفاده کنید که به نوبه خود بینی شما را شفاف نگه می دارد و به شما امکان می دهد راحت بخوابید.

ملحفه های خود را نیز هفته ای یک بار بشویید و عوض کنید. این به تسکین علائم از هرگونه آلرژن در بستر شما کمک می کند.

اگر فکر می کنید گرفتگی بینی شما به دلیل آلرژی است، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید تا آزمایش آلرژی انجام دهید. در این صورت، پزشک می تواند آلرژی شما را تایید کرده و به درمان آن کمک کند.

گرفتگی بینی

آلرژی و گرفتگی بینی

دارو برای درمان گرفتگی بینی

در صورت داشتن آلرژی، آنتی هیستامین ها عطسه، احتقان و سایر علائم آلرژی را تسکین می دهند. بسیاری از آنتی هیستامین ها نیز باعث خواب آلودگی می شوند، که مفید است زیرا به هر حال باید با بینی گرفتگی خود بخوابید.

اگر سرما خورده اید، قبل از خواب یک ضد احتقان مصرف کنید.

در حالی که آنتی هیستامین ها و ضد احتقان ها هر دو سینوس های پر شده را تسکین می دهند، ضد احتقان ها در سرماخوردگی و سایر بیماری ها موثرتر هستند، در حالی که آنتی هیستامین ها به طور خاص در برابر واکنش های آلرژیک کمک می کنند.

چه وقت برای گرفتگی بینی به پزشک مراجعه کنم؟

اگر گرفتگی بینی شما ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، بهتر است با پزشک مشورت کنید. اگر گرفتگی بینی شما ترشح سبز یا زرد و تب یا درد سینوسی ایجاد کرد، علائم خود را بخاطر بسپارید و با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا ممکن است عفونت سینوسی داشته باشید. همچنین اگر علائم شما بیش از ۱۰ روز طول کشید، خون در ترشحات بینی خود مشاهده کردید یا تب شدید داشتید نیز با پزشک خود تماس بگیرید.

بسته به شرایط شما، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک یا درمان دیگری را تجویز کند. مطمئن شوید که علائم خود را به طور دقیق توصیف کرده اید تا پزشک دیدگاه خوبی از وضعیت شما داشته باشد. جهت مشاوره با متخصص آلرژی یا گوش و حلق و بینی با ما تماس بگیرید. اینستاگرام ما را دنبال کنید.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۱

بازگشت به لیست