مقالات مربوط به تجهیزات پزشکی

کاربرد تخت بیمارستانی

کاربرد تخت بیمارستانی
۵
(۲)

کاربرد تخت بیمارستانی برای بیماران در بستر مخصوصا بیماران بدون حرکت در منزل بسیار  عالی است و یکی از ضروری‌ترین، و مهمترین وسایل بخش مراقبت‌های درمانی است.

کاربرد تخت بیمارستانی

تخت بیمارستانی یکی از مهم ترین تجهیزات در هر بیمارستان هم از نظر بیمار و هم از نظر کادر پزشکی است. از چنین تخت چند منظوره ای به عنوان تخت پزشکی، تخت توانبخشی یا تخت ارتوپدی نیز یاد می شود. تخت بیمارستانی چیزی بیش از یک تکه مبلمان است که برای استراحت طراحی شده است، تخت بیمارستانی امکان مراقبت کوتاه مدت و طولانی مدت از بیمار را فراهم می کند، از روند توانبخشی پشتیبانی می کند، تحرک بیمار را بهبود می بخشد. و انجام وظایف توسط کادر پزشکی و مراقبین درمنزل را تسهیل می کند.

چرا بهتر است که از تخت بیمارستانی استفاده کنید؟

 • شستشوی آسان بیمار، سهولت در تعویض لباس و ملحفه بیمار، از دیگر کاربردهای تخت بیمارستانی است.
 • پشتیبانی از درمان زخم بستر، کاهش خطر ابتلا به زخم های فشاری با آسان تر کردن تغییر وضعیت
 • امکان تنظیم ارتفاع کلی و تک تک قسمت های تخت با استفاده از ریموت کنترل در تخت برقی و دستگیره در تخت مکانیکی وجود دارد.
 • ریل های جانبی، از فردی که روی تخت خوابیده است. در برابر افتادن محافظت می کند.
 • ایمنی و راحتی کار مراقب، تسکین درد ستون فقرات.
 • هنگام اجاره تخت از تندیس آنلاین، می توانید از خدمات اجاره سایر محصولات مانند ، دستگاه اکسیژن ساز، و دیگر محصولات بهره مند شوید.
کاربرد تخت بیمارستانی

فواید تخت بیمارستانی

انتخاب تخت بیمارستانی با عوامل زیادی تعیین می شود که مهمترین آن ها عبارتند از:

 • وزن و قد بیمار
 • سلامت و تحرک بیمار
 • روش های درمانی مورد نیاز
 • ویژگی شاخه
 • امکان مقاوم سازی تخت با لوازم جانبی اضافی

مشخصات فنی تخت بیمارستانی

تخت بیمارستانی برای مراقبت های پزشکی بیمارستانی، مراکز توانبخشی و مراقبت های خانگی در نظر گرفته شده است. چهار سگمنت، ساخته شده از پروفیل های فولادی، پوشش داده شده با لاک پودری، مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش، آسیب های مکانیکی و مواد ضدعفونی کننده و پاک کننده است. تخت مجهز به دو چرخ با قفل های جداگانه است. بخش های تخت با مش فولادی قابل جابجایی پر شده است. تخت دارای زاویه قابل تنظیم ارتفاع قسمت های پشتی، ران و ساق پا است. زاویه ارتفاع قسمت های پشتی و پشتی ران با استفاده از محرک های گازی تنظیم می شود. زاویه ارتفاع قسمت تحتانی پا با استفاده از رستومات تنظیم می شود. تخت دارای عملکرد پشتی اتورگرسیو است. رویه تخت معمولا از پلاستیک ABS یا تخته HPL ساخته می شود.

لوازم جانبی اضافی زیر را که می توان به تخت بیمارستانی متصل کرد:

 • ریلهای کناری
 • قفسه کتانی
 • قفسه معلق (نصب شده در زیر تخت)
 • آویز قطره ای
 • دستگیره برای گرفتن دست
 • نگهدارنده کیسه ادرار

مزایا و معایب تخت بیمارستانی

یکی از مزایای کاربرد تخت بیمارستانی بدون شک تخت های دارای ساختار ستونی، سهولت تمیز نگه داشتن است. آن ها امکان تطبیق تخت بیمارستان برای همکاری با تجهیزات اندازه گیری یا تصویربرداری مانند اشعه ایکس را دارند.

از معایب این نوع تخت ها می توان به هزینه نسبتا بالای خرید و سرویس اشاره کرد. که در صورت نیاز می توانید تخت بیمارستانی را برای منزل اجاره کنید.

کاربرد تخت بیمارستانی

مزایای تخت بیمارستانی

اجاره تخت بیمارستانی

یک راه حل ایده آل برای افرادی که نیاز به تخت توانبخشی برای مدت معینی دارند اجاره تخت بیمارستانی است.

اگر برای مراقبت از افراد بیمار، پس از تصادف یا مشکلات حرکتی موقتی به تخت نیاز دارید، یک راه حل عالی گزینه اجاره و به کار بردن تخت بیمارستانی است. که به شما امکان می دهد. به راحتی بلند شوید، وضعیت خود را تغییر دهید. یا در رختخواب دراز بکشید.

نحوه استفاده از تخت بیمارستانی

قبل از هر بار استفاده از تخت، چهار چرخ را چک کرده و قفل کنید. چرخ ها باید با پا قفل یا باز شوند نه با دست. باید اطمینان حاصل شود. که در محل استفاده از تخت هیچ مانعی وجود نداشته باشد. که مانع عملکرد یا مونتاژ صحیح آن شود. تخت باید بر روی سطوح صاف و افقی قرار داده شود و از آن استفاده شود. تا تمام چرخ ها با زمین تماس داشته باشند.

اولین استفاده از تخت بیمارستانی

قبل از کاربرد تخت بیمارستانی و استفاده از تخت برای اولین بار، ارزیابی خطر باید بر اساس وضعیت و نوع بدن بیمار انجام شود. این ارزیابی که شامل اطلاعاتی در مورد وضعیت جسمی و روحی بیمار، شرایط زندگی، خطر افتادن از رختخواب و همچنین احتمال دخالت کودکان کوچک یا افراد دیگر باشد. در حین فعال‌سازی، در صورت وجود شک در مورد توانایی بیمار در کارکرد ایمن تخت، عملکرد تخت باید غیرفعال شود. قبل از هر بار استفاده از تخت، چهار چرخ را چک کرده و قفل کنید. قبل از استفاده از تخت، مطمئن شوید که اشیایی مانند میز کنار تخت یا سایر مبلمان مانعی ایجاد نمی کنند و بیمار به درستی قرار گرفته است. اگر بیمار بدون مراقبت رها شد، بررسی کنید که آیا تخت در حداقل ارتفاع تنظیم شده است یا خیر.

ریلهای کناری

نرده ها باید در دو طرف تخت (همچنین از دیوار) نصب شوند. اگر بیمار تحت نظارت نباشد. (در صورت وجود چنین شرایطی)، بالاترین موقعیت نرده ها در دو طرف تخت باید تعیین شود. آن ها را فقط می توان توسط یک فرد مسئول (مراقب یا پرستار) باز و پایین آورد. تکیه دادن یا نگه داشتن نرده ها ممکن است منجر به سقوط  و آسیب دیدگی نرده ها (خم شدن، شکستگی، ترک خوردگی و …) در صورت بروز این مسائل نرده ها را تعویض کنید.

تنظیم ارتفاع و قسمت تخت

در طول فعالیت‌های تنظیم و نگهداری، مطمئن شوید. که هیچ قسمتی از بدن در ناحیه آسیب احتمالی (حرکت: قسمت‌هایی از پشت و پاها، سیستم بلند کردن و نرده‌ها) قرار نگیرد. هنگام تنظیم پاها یا تکیه گاه سر، دستان خود را بین تشک و قسمت های فلزی تخت قرار ندهید. زیرا خطر آسیب به اندام شما وجود دارد. اگر قرار است. بیمار بدون مراقبت رها شود، تخت باید در پایین ترین موقعیت قرار گیرد. تا خطر آسیب ناشی از سقوط به حداقل برسد.

کاربرد تخت بیمارستانی

کارآیی تخت بیمارستانی

مزیت های اجاره و کاربرد تخت بیمارستانی از تندیس آنلاین

 • تحویل تضمینی تخت با کیفیت خوب
 • قیمت های معقول
 • تحویل و نصب در منزل مشتری
 • امکان خرید تخت در زمان اجاره

جهت ارتباط با ما در هر ساعت از شبانه روز تماس بگیرید و یا اینستاگرام تندیس را دنبال نمائید.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۲

بازگشت به لیست