مقالات مربوط به اکسیژن ساز, مقالات و مطالب آموزشی

چه زمانی باید از مرطوب کننده دستگاه اکسیژن ساز استفاده کرد؟

چه زمانی باید از مرطوب کننده دستگاه اکسیژن ساز استفاده کرد؟
۵
(۱)

اگر می خواهید بدانید چه زمانی باید از مرطوب کننده دستگاه اکسیژن ساز استفاده کرد؟ باید بگوییم، اکسیژن سازها با رطوبت ساز داخلی برای اکسیژن درمانی جریان بالا با استفاده از نازال های بینی طراحی شده است.

چه زمانی باید از مرطوب کننده دستگاه اکسیژن ساز استفاده کرد؟

رطوبت ساز در دستگاه اکسیژن ساز موجب کاهش حجم فضای مرده در ریه های بیمار، ایجاد فشار مثبت در راه های هوایی، به دست آوردن اکسیژن اضافی و رطوبت بهینه راه های هوایی، که امکان افزایش تهویه آلوئولی، جلوگیری از خشک شدن اپیتلیوم راه هوایی و بهبود پاکسازی مخاطی را فراهم می کند.

اصل عملکرد دستگاه اکسیژن ساز مبتنی بر ایجاد جریان اکسیژن به همراه رطوبت است که همراه با کانولای بینی استفاده می شود که توانایی بیمار را برای صحبت کردن، خوردن، نوشیدن یا خواب مستقیم در طول درمان حفظ می کند. همچنین امکان اتصال آن به لوله تراکئوستومی وجود دارد.

هنگامی که به طور منظم از غلیظ کننده اکسیژن خود استفاده می کنید، ممکن است متوجه شوید ممکن است به خشکی بینی، دهان و گلو، ناشی از مصرف اکسیژن ساز دچارشوید. اکسیژن خالص به خصوص اکسیژن با جریان بالا بالای ۵ لیتر در دقیقه می تواند باعث این خشکی شود. اضافه کردن یک مرطوب کننده به اکسیژن ساز، جریان هوا را هیدراته کرده و اکسیژن درمانی شما را راحت تر می کند.

آیا به یک رطوبت ساز با یک متمرکز کننده اکسیژن نیاز دارید؟

چه زمانی باید از مرطوب کننده دستگاه اکسیژن ساز استفاده کرد؟ همانطور که قبلا ذکر شد، ممکن است به خشکی بینی، دهان و گلو، ناشی از مصرف اکسیژن ساز دچارشوید. یک مرطوب‌کننده می‌تواند به راحت‌تر شدن درمان کمک کند و شما را با اکسیژن درمانی سازگارتر نگه دارد. اگر در یک محیط مرتفع یا جایی با آب و هوای طبیعی خشک زندگی می کنید، ممکن است بخواهید از یک مرطوب کننده استفاده کنید.

چه زمانی باید از لیوان مرطوب کننده استفاده کنم؟

در طول درمان با اکسیژن، خشکی بینی، گلو و دهان را تجربه می کنید

دکتر شما مرطوب سازی با اکسیژن درمانی را تجویز می کند

مراحل نحوه اتصال یک رطوبت ساز به یک متمرکز کننده اکسیژن

وصل کردن رطوبت ساز شما آسان است. به سادگی این مراحل را دنبال کنید:

بطری رطوبت ساز را تا خط آب جوشیده یا آب مقطر بریزید. زیاد پر نکنید و حتما فقط از آب مقطر استفاده کنید.

درب بطری را محکم کنید. از بسته شدن درست درب مطمئن شوید وگرنه نشتی خواهید داشت.

یک سر لوله رطوبت ساز را به بالای درب بطری مرطوب کننده پیچ کنید. سر دیگر را به دریچه خروجی اکسیژن متمرکز کننده خود وصل کنید. لوله تغذیه کانولا را به خروجی بطری مرطوب کننده وصل کنید. هنگامی که تمام اتصالات محکم شد و غلیظ کننده اکسیژن خود را روشن کنید.

برخی از اکسیژن سازها دارای یک سنسور فشار داخلی هستند که هنگام فعال شدن، زنگ هشداری با صدای بلند منتشر می کند. اگر این اتفاق افتاد، به سادگی متمرکز کننده خود را خاموش کنید و لوله خود را برای هر گونه پیچ خوردگی که مانع از جریان اکسیژن در لوله می شود، بررسی کنید.

نکته: حتما بطری مرطوب کننده خود را هر هفته ضدعفونی کنید تا از باکتری جلوگیری شود. بطری های مرطوب کننده قابل شستشو در ماشین ظرفشویی نیستند.

اکسیژن درمانی برای چه بیمارانی لازم است؟

فن آوری اکسیژن درمانی بینی با جریان بالا برای بیماران مبتلا به نارسایی تنفسی در پنومونی با علل مختلف، بیماری های مزمن انسدادی ریه، آسم برونش، فیبروز ریوی، پنوموکونیوز و سل نشان داده شده است. علاوه بر این، با توجه به دستورالعمل های پیشگیری، تشخیص و درمان عفونت کروناویروس، به بیماران مبتلا به نارسایی حاد تنفسی هیپوکسمیک ناشی از COVID-19 توصیه می شود از اکسیژن با جریان بالا استفاده کنند. اکسیژن ساز را می توان برای درمان با جریان بالا در خانه استفاده کرد.

آن یک دستگاه تولید اکسیژن با مخلوط اکسیژن وهوای مرطوب شده با سرعت بالا و مدرن و فشرده است. این دستگاه برای اکسیژن درمانی با جریان بالا طراحی شده است. به دلیل حمل و نقل آسان، بی‌صدا بودن و سهولت کارکرد و نگهداری، استفاده در خانه راحت است.

اصل کار دستگاه تولید جریان تنفس اکسیژن مرطوب توسط کمپرسور و تحویل آن به بیماراست.

این دستگاه برای درمان بیماری ها و اختلالات تنفسی مانند بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)، نارسایی مزمن تنفسی، فیبروز کیستیک، پنومونی، فیبروز ریوی، آسم برونش و سایر آسیب شناسی های سیستم تنفسی مناسب است. فعالیت التهاب را در سیستم تنفسی کاهش می دهد، باعث مایع شدن و خلط می شود و تنگی نفس را درمان می کند. به لطف استفاده از دستگاه، سطح تهویه در نواحی ریه ها با تهویه ضعیف افزایش می یابد، سردرد از بین می رود و خواب بهبود می  یابد.

محدوده سرعت جریان از ۳ تا ۱۰ لیتر در دقیقه است و غلظت اکسیژن در جریان تغذیه به ۹۵٪ می رسد

در اینستاگرام ما را دنبال کنید

 

 

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۱

بازگشت به لیست