مقالات مربوط به تجهیزات پزشکی

ساکشن خلط گلو

ساکشن خلط گلو
۵
(۲)

برای ساکشن خلط گلو از دستگاه مکنده ای که خود نیز ساکشن نام دارد استفاده می کنیم. که در ادامه بیشتر با این دستگاه پر کاربرد که برای بیماران تنفسی و ریوی بسیار کارآیی دارد، اشنا می شویم.

ساکشن خلط گلو چیست؟

ساکشن (SUCTION) یا دستگاه مکش یک دستگاه پزشکی است که به وسیله پمپ مکش و خلائی که ایجاد می کند  باعث فشار هوا شده و می تواند مایعات اعم از خلط، گلو، مخاط بینی و… را به درون خود بکشد.

آیا من به ساکشن نیاز دارم؟

 • سرفه مکانیسمی است که به وسیله آن بدن از شر عوامل مخرب مختلفی مانند عفونت باکتریایی، خلط، گرد و غبار، ذرات ریز و سایر آلاینده ها خلاص می شود. بیمارانی که رفلکس سرفه ضعیف یا خشک دارند. اگر مکانیسم طبیعی خلط به هر دلیلی مختل شود، می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود اما نگران نباشید که برای هر بیماری درمانی هست، ما به شما ساکشن خلط گلو را پیشنهاد می دهیم
 • افراد سالمند، کودکان و نوزادان که دچار بیماری های تنفسی هستند
 • افرادی که مشکل ورود هوا به ریه دارند
 • ایجاد صدای نا مناسب تنفس (خرخر) در بیمار
 • افرادی که سطح هوشیاری پایینی دارند
 • شخصی که صدای تنفس او بسیار سریع است
 • سرفه های متاوم و افزایش پی در پی سرفه ها
دستگاه ساکشن خلط گلو

دستگاه ساکشن خلط گلو

دستگاه ساکشن چگونه عمل می کند؟

 این دستگاه مکنده با ایجاد تدریجی فشار راه هوایی، خلط را خارج می کند. تغییر سریع فشار یک جریان بازدمی سریع ایجاد می کند که شبیه سرفه طبیعی است.

به بیان ساده، ساکشن خلط گلو سرفه را تقلید می کند و آن را تولید می کند (زیرا خلط را از ریه ها خارج می کند)، که به نوبه خود به کاهش خطر عفونت های دستگاه تنفسی (که اغلب به دلیل رکود خلط رخ می دهد، کمک می کند). شما می توانید این گونه ساکشن ریه را در منزل نیز انجام دهید.

انواع دستگاه ساکشن

 • ایستاده (پایه کوتاه و پایه بلند)
 • رومیزی
 • تک شیشه
 • دو شیشه

ساختار مکانیکی دستگاه مکنده

ساکشن از محفظه ای تشکیل شده است که، دکمه های پاور، نشانگر وضعیت باتری، یک دکمه تنظیم کننده و درجه مکندگی دستگاه ساکشن خلط گلو روی آن قرار گرفته است. (تنظیمات انجام شده، نیروی مکش مایعات از بینی، دهان یا از طریق لوله تریژوستومی را تعیین می کند. همچنین ما ظروف جمع آوری مایعات با دو درگاه (خلاء و بیمار) برای اتصال لوله ها و انجام ساکشن خلط گلو را داریم

فیلتر محافظ لوله ها و مدارها به فلاسکی وصل می شود که برای جمع آوری مایع و ترشحات به سمت بیمار می رود.

قبل از شروع کار، سرویس و استریل صحیح دستگاه بسیار مهم است.

طرز استفاده از دستگاه مکش

نحوه حذف مخاط با ساکشن

قبل از انجام عمل ساکشن خلط گلو حتما از دستکش استفاده کنید. اگر این امکان وجود ندارد، حداقل از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید.

دکمه پاور را فشار دهید

در نحوه  کار با دستگاه ساکشن ابتدا بررسی کنید که آیا دستگاه به درستی کار می کند. برای این کار لوله ای که هوا از آن مکیده می شود را با انگشت خود ببندید. اگر نشانگر درجه دستگاه حرکت کند، دستگاه ساکشن خلط گلو به درستی کار می کند.

اطمینان حاصل کنید که همه لوله ها محکم و به هم وصل شده اند و هیچ نشتی در جایی وجود ندارد. برای انجام این کار، نوک کاتتر را داخل لوله قرار دهید. صدای مکیدن هوا را خواهید شنید.

لوله ی ساکشن تیوپ را تا عمق مورد نیاز داخل مجرای تنفسی قرار دهید، سوراخ را ببندید. پس از آن بزاق از طریق لوله شروع به جریان می کند.

بلافاصله سوند نلاتون را بلند نکنید. آن را در امتداد زبان بکشید تا در پشت زبان قرار بگیرید.

قیمت کرایه دستگاه ساکشن

هزینه اجاره دستگاه ساکشن بسته به تجویز پزشک و نوع دستگاه مورد نیاز شما متغیر است

شما می توانید با تماس به کارشناسان ما مشاوره رایگاه دریافت کنید و از قیمت اجاره دستگاه ساکشن خلط گلو مطلع شوید

عوارض ساکشن

معمولا برای انجام  ساکشن حلق و ریه مانعی وجود ندارد و طبق نیاز بیمار باید انجام شود در انجام فرایند ساکشن پزشک موظف است سابقه بیمار را چک کند تا مطمئن شود موارد منع انجام ساکشن وجود نداشته باشد

همچنین می توان گفت در پزشکی هر کار خطرات و عوارض خود را دارد

نتیجه گیری

عمل ساکشن برای مکش مایعات (بلغم، مخاط و…) از طریق بینی، دهان و نای استفاده می شود. اگر شما هم دچار افرادی هستید که به بیماری های فوق دچار شده اید، ساکشن خلط گلو می تواند گزینه خوبی برای شما باشد

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۲

بازگشت به لیست