اکسیژن ساز

علت کار نکردن دستگاه اکسیژن ساز

علت کار نکردن دستگاه اکسیژن ساز
۵
(۴)

تغلیظ کننده های اکسیژن برای بسیاری از افراد دستگاه های پزشکی حیاتی هستند. آنها اکسیژن خالص ثابتی را برای کمک تنفس به بیماران می رسانند. هر دستگاه اکسیژن ساز جدید یا استفاده شده ممکن است در اثر استفاده شدید دچار ساییدگی و پارگی شود. فرسودگی باعث ایجاد مشکلات متعددی می شود که می تواند عملکرد دستگاه را تحت تأثیر قرار دهد. علت کار نکردن یا متوقف شدن دستگاه اکسیژن ساز را، می توان تا حدودی از قدرت، سیستم هشدار و روش های عیب یابی آن فهمید. از کارشناسان تعمیر دستگاه اکسیژن ساز در تندیس آنلاین کمک بخواهید.

علت کار نکردن دستگاه اکسیژن ساز

قبل از بررسی پروتکل‌های برق و عیب‌یابی لازم، باید ملاحظات ایمنی هنگام خراب شدن غلیظ‌کننده اکسیژن را بدانید. قبل از هر چیز دیگری، اگر به جریان مداوم برای پشتیبانی از زندگی متکی هستید، حتما یک کپسول اکسیژن به عنوان پشتیبان در خانه داشته باشید. علاوه بر این، شما نباید خودتان دستگاه را باز کنید. ممکن است مشکلاتی بزرگتر از خرابی اصلی ایجاد کنید. دستگاه خود را از گرما، دود، آلودگی و آب و همچنین سایر مایعات دور نگه دارید. هر یک از اینها می تواند به طور دائم به تجهیزات شما آسیب برساند و آن را غیرقابل استفاده کند.

مشکلات رایج دستگاه اکسیژن ساز

همیشه به یاد داشته باشید که هشدارها و خطاهای علت کار نکردن دستگاه اکسیژن ساز  خود را بدانید. اگر از عملکردهای صفحه کنترل خود آگاه نباشید، ممکن است خطاهای داخلی ایجاد شود. برخی از هشدارهای رایج عبارتند از: اکسیژن کم، خلوص اکسیژن، عدم تشخیص نفس، دمای سیستم و سایر خطاهای سیستم. البته همیشه باید جریان هوای ثابتی در سرتاسر دستگاه داشته باشید. اگر دریچه ورودی مسدود شده باشد، می تواند بر خلوص اکسیژن تأثیر بگذارد. به طور مشابه، اگر تغلیظ کننده از محدوده دمای داخلی خود فراتر رود، کار نخواهد کرد. در این صورت، جابجایی آن از مناطق بسیار گرم یا سرد احتمالا کمک خواهد کرد. برای اطلاعات بیشتر در مورد عیب یابی نیز همیشه می توانید دفترچه راهنمای مالک را بررسی کنید.

اتصال برق دستگاه

اکسیژن ساز شما برای تغذیه به برق خانگی وابسته است. با استفاده زیاد از دستگاه (میزان استفاده از دستگاه اکسیژن ساز)، کیفیت این اتصالات کاهش می یابد که باعث نقص فنی می شود. روش‌های عیب‌یابی اساسی وجود دارد که می‌توانید به جای آن انجام دهید. در علت کار نکردن دستگاه اکسیژن ساز، این مراحل را دنبال کنید. ابتدا دکمه پاور را فشار داده و نگه دارید. بسته به دستگاه شما ممکن است مجبور شوید آن را دو بار فشار دهید. تمام سیم ها، نوارهای برق و پریزهای برق را بررسی کنید تا مطمئن شوید مدارهای معیوب وجود ندارند. یک سیم جدا شده می تواند منبع تغذیه را مسدود کند. هر سیم و پریز برق باید برق دستگاه را تامین کند. فراموش نکنید که سیم ها را بررسی کنید. سایش و پارگی می تواند الیاف را از بین ببرد و جریان الکتریکی را مختل کند. ممکن است نیاز به تعویض این کابل ها داشته باشید.

آداپتور برق دستگاه اکسیژن ساز

در مرحله بعد، مطمئن شوید که آداپتور برق به خوبی تهویه می شود. گرمای بیش از حد می تواند باعث علت کار نکردن دستگاه اکسیژن ساز و خرابی های پیشگیرانه نیز شود. دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل باید از یک باتری سالم که به درستی نصب شده باشد، استفاده کنند. در صورت خالی شدن باطری، آن را تعویض کنید. در نهایت، توان خروجی شما جزء ضروریات دستگاه شما است. دستگاه اکسیژن ساز ثابت برای تغذیه به یک پریز دیواری ثابت، منبع تغذیه سازگار و ولتاژ مناسب نیاز دارند. در صورت خراب شدن هر یک از این شرایط می تواند، بر عملکرد متمرکز کننده اکسیژن شما تأثیر بگذارد..

مبانی عیب یابی

پس از امتحان این راه حل ها، اگر تغلیظ کننده اکسیژن شما هنوز کار نمی کند، ممکن است مشکل بزرگ تری داشته باشید. حتی اگر روشن شود و منبع تغذیه منتقل شود، ممکن است لازم باشد برای علت کار نکردن دستگاه اکسیژن ساز با یک تکنسین پزشکی مشورت کنید. با این حال، این مراحل ممکن است کمک کند. ابتدا کانولای بینی را به بطری تغلیظ کننده اکسیژن و مرطوب کننده (در صورت استفاده از آن) وصل کنید. گاهی اوقات این قطعه می تواند شل شود، بپیچد یا خم شود. کانولای بینی باید در جهت مناسب به سمت سوراخ های بینی باشد تا فشار یکنواخت را تضمین کند. همچنین باید فلومتر را بررسی کنید. این دستگیره را ببندید تا از آزاد شدن اکسیژن جلوگیری شود. زمانی که کارشناس برای نصب دستگاه می آید، دکمه غلتان را برایتان تنظیم می کند، لطفا بدون هماهنگی با پزشک یا پرستار آن  را تغییر ندهید.

فرسوده شدن و تاریخ انقضا زئولیت دستگاه هم می تواند از علت خرابی دستگاه اکسیژن ساز باشد.

راه اندازی مجدد دستگاه اکسیژن ساز

یکی از علت کار نکردن دستگاه اکسیژن ساز ممکن است دستگاه شما به یک هارد ریست نیاز داشته باشد. درست مانند لپ‌تاپ یا تلفن همراه، راه‌اندازی مجدد اجباری دستگاه ممکن است آن را به تنظیمات کارخانه عیب‌یابی کند. برای انجام این کار، دستگاه خود را کاملاً خاموش کنید. آن را از برق جدا کنید تا از هرگونه نوسانات الکتریکی جلوگیری شود. سپس باتری ها را بردارید. اجازه دهید دستگاه شما به مدت بیست تا سی دقیقه بدون دست زدن به آن استراحت کند. پس از گذشت این زمان، برق AC را به دستگاه وصل کنید. آن را روشن کنید و فقط با برق AC به مدت ده دقیقه از آن استفاده کنید. پس از آن، منبع تغذیه را قطع کرده و باتری ها را دوباره نصب کنید. این باید به طور موثر متمرکز کننده اکسیژن را دوباره راه اندازی کند.

تعویض فیلتر دستگاه اکسیژن ساز

فیلتر ورودی را هر دو هفته یکبار تمیز کنید و هر دو سال یکبار آن را تعویض کنید. می توانید آن را با آب و صابون تمیز کنید، اما مطمئن شوید که قبل از استفاده مجدد کاملاً خشک شده است. البته، اگر فیلتر خراب است، همیشه می توانید زودتر از دو سال آن را تعویض کنید. تخت الک شما نیز ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. این قسمت نیتروژن را از اکسیژن تصفیه می کند و آن را برای مصرف بی خطر می کند. کمپرسور و الک را در صورت فرسودگی بررسی کنید و آنها را تعویض کنید. از مهمترین علت کار نکردن دستگاه اکسیژن ساز می تواند مشکل فیلترهای داخلی و خارجی دستگاه باشد.

مقاله پیشنهادی تندیس:

مدت زمان استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

اینستاگرام تندیس را دنبال کنید.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۴

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه