اکسیژن ساز, تجهیزات پزشکی, مراقبت از بیمار

تفاوت BiPAP و دستگاه اکسیژن ساز

تفاوت BiPAP و دستگاه اکسیژن ساز

در این مقاله درباره مشخصات و مزایا و تفاوت بین BiPAP و دستگاه اکسیژن ساز به گفتگو می پردازیم.

تفاوت بین BiPAP و دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

دستگاه اکسیژن ساز و دستگاه BiPAP هر دو برای تسکین مشکلات تنفسی و درمان سایر شرایط پزشکی مشابه استفاده می شوند. با این حال، این دو دستگاه کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند. در حالی که استفاده از توصیه شده توسط پزشک ضروری است، اما مهم است که تفاوت بین این دو را بدانید.

دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

دستگاه اکسیژن ساز یک دستگاه قابل حمل و یا خانگی است که هوا را از محیط بیرون می کشد، نیتروژن را حذف می کند.و اکسیژن خالص و غنی را به بیماران می رساند. در تفاوت BiPAP و دستگاه اکسیژن ساز باید گفت افرادی که از شرایط پزشکی مانند مشکلات قلبی و ریوی رنج می برند.به اکسیژن بیشتری نسبت به موجود در هوا نیاز دارند. اینجاست که نیاز به متمرکز کننده اکسیژن ایجاد می شود. اکسیژنی که توسط یک اکسیژن ساز در دسترس قرار می گیرد از طریق کانولای بینی وارد بدن می شود. ماسک اکسیژن نیز می تواند برای همین مورد استفاده شود. این به افزایش میزان اکسیژن در بدن کمک می کند.و در نتیجه آپنه خواب و همچنین سایر مشکلات پزشکی را تسکین می دهد. اکسیژن موجود در دستگاه تولید اکسیژن را می توان به طور مداوم، متناوب یا به صورت پالس بر اساس نیاز بیمار تحویل داد.

دستگاه BiPAP چیست؟

در توضیح تفاوت BiPAP و دستگاه اکسیژن ساز باید گفت بای پپ شامل یک فیلتر و یک مخزن آب کوچک است که به عنوان مرطوب کننده عمل می کند. همچنین همراه با ماسکی است.که برای جذب اکسیژن به صورت چسبانده می شود. ماسک و واحد دستگاه با کمک یک لوله به هم متصل می شوند. این دستگاه به ویژه برای کسانی که از آپنه انسدادی خواب رنج می برند توصیه می شود. این به بیماران کمک می کند تا راحت نفس بکشند.و خوابی آرام داشته باشند.

این دستگاه فشار هوا را در گلو افزایش می دهد.و از فروپاشی راه هوایی در حین استنشاق جلوگیری می کند. دستگاه BiPAP همچنین برای کاهش مشکل خروپف شناخته شده است.

تفاوت بین اکسیژن ساز و دستگاه BiPAP

کنسانتره اکسیژن و دستگاه BiPAP از نظر عملکرد متفاوت است. آنها دو هدف متفاوت را حل می کنند. همانطور که در بالا ذکر شد، یک متمرکز کننده اکسیژن نیتروژن و سایر گازهای موجود در هوای اطراف را حذف می کند تا اکسیژن غنی برای تنفس فراهم کند. از طرف دیگر یک دستگاه BiPAP مقدار اکسیژن را افزایش نمی دهد. این دستگاه فشار بالایی ایجاد می کند تا اطمینان حاصل شود که گلو باز می ماند و مشکل آپنه انسدادی خواب با درایت مدیریت می شود.

استفاده همزمان از اکسیژن ساز و دستگاه BiPAP

با توجه به توضیحات تفاوت BiPAP و دستگاه اکسیژن ساز برخی شرایط پزشکی پیچیده وجود دارد.که در آن پزشکان استفاده همزمان از دستگاه اکسیژن ساز و دستگاه بای پپ را توصیه می کنند. یکی از این نمونه ها می تواند.زمانی باشد که بیمار از مشکل ریوی و همچنین آپنه انسدادی خواب رنج می برد. برای درمان این عارضه، بیمار نیاز به جریان مداوم اکسیژن همراه با دستگاهی دارد.که برای باز کردن گلو فشار ایجاد می کند. علی رغم تفاوت BiPAP و دستگاه اکسیژن ساز استفاده از غلیظ کننده اکسیژن و دستگاه BiPAP با هم می تواند هر دو هدف را حل کند. میزان اکسیژن هوای محیط با کمک یک کنسانتره اکسیژن افزایش می یابد.و فشار برای باز نگه داشتن گلو با استفاده از دستگاه Bipap ایجاد می شود.

tandisonline دستگاه های BiPAP  را با کیفیت بالا و همچنین دستگاه های اکسیژن ساز را برای کمک به درمان بیماری های مختلف ریوی و مشکلات تنفسی ارائه می دهد.

نتیجه

اگرچه درمان BiPAP و اکسیژن ساز معمولاً اشتباه گرفته می شوند، اما یکسان نیستند.( تفاوت BiPAP و دستگاه اکسیژن ساز )CPAP، BiPAP و APAP برای درمان آپنه انسدادی خواب، یکی از اختلالات خواب پیشرو در کشور استفاده می شود. از طرف دیگر، دستگاه اکسیژن ساز برای درمان COPD و سایر بیماری های مزمن تنفسی استفاده می شود.

با این حال، تحت شرایط خاصی مانند سندرم هم پوشانی COPD-OSA، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که از هر دوی این درمان ها استفاده کنید. تلاش برای انتخاب دستگاه BiPAP یا متمرکز کننده اکسیژن مناسب می تواند گیج کننده باشد، به خصوص اگر می خواهید مطمئن شوید که آنها با یکدیگر سازگار هستند. برای سهولت هر چه بیشتر این فرآیند، با متخصصان تنفسی ما در tandisonline تماس بگیرید تا شما را از طریق شماره های موجود در سایت و یا پیام در واتساپ و اینستاگرام راهنمایی می کنیم و دستگاه دقیق مورد نظرتان را در اختیار شما قرار می دهیم.

مقالات مرتبط:

بهبودی تنفسی پس از COVID-19

اجاره دستگاه کمک تنفسی بای پپ

خدمات مرتبط:

اجاره دستگاه بای پپ

دستگاه های کمک درمانی