مقالات مربوط به تجهیزات پزشکی

فرق اکسیژن ساز با ونتیلاتور

فرق اکسیژن ساز با ونتیلاتور
۵
(۳)

ونتیلاتورها و اکسیژن سازها نقش بزرگی در مراحل درمان دارند. ما اغلب در مورد بیمارانی می شنویم که مجبور شده اند در حین انجام عمل جراحی یا حتی زمانی که شرایط برخی بیماری ها هستند، برای درمان نیاز به دستگاه تنفس مصنوعی دارند. در حالی که تغلیظ کننده های اکسیژن برای بیمارانی که از بیماری های تنفسی شدید مانند COPD رنج می برند ضروری است. بنابراین اگر می خواهید همه چیز در مورد ونتیلاتورها و اکسیژن سازها و فرق اکسیژن ساز با ونتیلاتور و کارآیی هرکدام را بدانید، توضیحات کوتاهی برای کمک به شما در این زمینه گردآوری کرده ایم.

فرق اکسیژن ساز با ونتیلاتور و کارآیی هرکدام

هر دو از انواع وسایل اکسیژن تراپی هستند. ونتیلاتورها از بسیاری جهات با اکسیژن ساز ها متفاوت هستند. در حالی که ونتیلاتورها هوا را وارد ریه‌ها می‌کنند تا تنفس مناسب را امکان‌پذیر کنند،  اکسیژن سازها اطمینان می‌دهند که فردی که نفس می‌کشد مقدار مناسب اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت می‌کند. ونتیلاتورها زمانی استفاده می‌شوند که یک عمل جراحی انجام می‌شود، در حالی که غلظت‌دهنده‌های اکسیژن ممکن است برای کمک به بیماران مبتلا به بیماری‌هایی مانند فیبروز کیستیک، COPD یا بیماری انسدادی مزمن ریه و بسیاری موارد دیگر استفاده شوند. حالا به تشریح هرکدام می پردازیم.

فرق اکسیژن ساز با ونتیلاتورونتیلاتور چیست؟

ونتیلاتور پزشکی دستگاهی است که به ریه های شما کمک می کند تا کار کنند. اگر شرایطی دارید که تنفس برای شما دشوار است، یا قادر به تنفس نیستید، این دستگاه می تواند بسیار برای شما کارآیی داشته باشد. برای درک بهتر فرق اکسیژن ساز با ونتیلاتور و کارآیی هر کدام باید بگوئیم، ونتیلاتور کمک می‌کند تا هوا به داخل و خارج از ریه‌ها با فشار وارد شود، تا بدن بتواند اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت کند. برای کمک جهت رساندن اکسیژن از دستگاه تنفس مصنوعی به ریه‌ها، می‌توانید از ماسک استفاده کنید. یا اگر وضعیت شما جدی‌تر است، یک لوله تنفسی در گلوی شما وارد می شود تا ریه‌های شما اکسیژن لازم را دریافت کند.

نام‌های دیگر دستگاه ونتیلاتور

 • دستگاه تنفس مصنوعی
 • دستگاه تنفس
 • تهویه مکانیکی

ونتیلاتور چگونه کار می کند؟

این می توان یک آی سی یو در منزل دانست و یک هواکش است که با فشار هوا کار می کند. این دستگاهی است که هوا را وارد ریه‌ها می کند.و تنفس صحیح را تسهیل می‌کند، حتی زمانی که فردی درگیر بیماری‌های تنفسی شدید یا جراحی است. که معمولاً قادر به دم یا بازدم مناسب نیست، یک دستگاه تنفس مصنوعی از فشار مثبت برای فشار دادن هوا به داخل ریه‌ها و خارج کردن هوا از آنها استفاده می‌کند. تا فرآیند تنفس به درستی انجام گردد. یک مانیتورینگ به آن متصل است.که می تواند میزان اکسیژنی که بیمار باید دریافت کند را کنترل کند.

زنگ هشدار در ونتیلاتور وجود دارد. تا زمانی که بیمار مشکلات تنفسی شدیدی را تجربه می کند به صدا در می آید. این بوق هشدار به مراقب یا پرستار برای افزایش فشار ونتیلاتور کمک می کند. بخش‌های مختلف ونتیلاتور فرآیند تنفس را فعال می‌کند.و بسته به حاد بودن مشکل، بیمار ممکن است از ماسک یا لوله‌های تنفسی استفاده کند.

چرا به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز دارید؟

عدم توانایی بیمار در نفس کشیدن به تنهایی به عنوان نارسایی تنفسی شناخته می شود و این دستگاه یک اورژانس زندگی است.

اگر مغز، قلب، کبد، کلیه ها و سایر اندام های شما اکسیژن کافی دریافت نکنند، نمی توانند آنطور که باید عمل کنند. ونتیلاتور می تواند به بیمار شما کمک کند تا اکسیژن مورد نیاز برای عملکرد اندام هایتان را دریافت کنید.

فرق اکسیژن ساز با ونتیلاتور

فرق اکسیژن ساز با ونتیلاتور

در چه مواقعی نیاز به ونتیلاتور ضروری می شود؟

بسیاری از شرایط سلامتی می توانند باعث ایجاد مشکل در تنفس شما شوند، مانند:

 • سندرم زجر تنفسی حاد (ARDS)
 • بیماری انسداد مزمن ریه (COPD)
 • آسم
 • آسیب مغزی
 • ایست قلبی
 • ذات الریه
 • فیبروز ریه
 • سکته
 • کما یا از دست دادن هوشیاری
 • مصرف بیش از حد دارو
 • نارسایی تنفسی هیپرکاپنیک
 • عفونت ریه
 • سپسیس، عفونت خونی
 • آسیب های نخاعی فوقانی
 • رشد زودرس ریه (در نوزادان)
 • سندرم گیلن باره

کووید-۱۹ و نیاز به دستگاه ونتیلاتور

در فرق اکسیژن ساز با ونتیلاتور و کارآیی هر کدام باید بگوئیم که ونتیلاتورها برای برخی از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ نیز استفاده شده است. تهویه مکانیکی فقط برای شدیدترین مواردی است که ریه ها پر از مایع هستند و تنفس را دشوار می کنند در حین جراحی هم کارآیی بسیاری دارد. ونتیلاتور می تواند به طور موقت در حالی که تحت بیهوشی عمومی هستید، تنفس را برای شما انجام دهد.

چه مدت باید از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده کنید؟

مدت زمانی که شما اکسیژن لازم را از دستگاه تنفس مصنوعی قرار خواهید گرفت به نیاز شما برای تنفس بستگی دارد.

ممکن است فقط حین جراحی به ونتیلاتور نیاز داشته باشید، یا صرفا زمانی که در حالت خواب هستید به دستگاه ونتیلاتور نیاز داشته باشید. این می تواند از کمتر از یک ساعت تا چند ساعت یا بیشتر باشد.

اگر برای یک وضعیت سلامتی به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز دارید، ممکن است لازم باشد ساعت‌ها، روزها، هفته‌ها یا بیشتر از آن استفاده کنید. بستگی به این دارد که چقدر طول می کشد تا ریه های شما قوی تر شوند و بتوانند به تنهایی به درستی کار کنند.

ونتیلاتور بیماری را درمان نمی کند. وظیفه ونتیلاتور این است که وضعیت شما را در هنگام مبارزه با عفونت یا بیماری یا بهبودی پس از آسیب دیدگی متعادل نگه دارد.

اکسیژن ساز چیست؟

برای اینکه فرق اکسیژن ساز با ونتیلاتور و کارآیی هر کدام را بهتر متوجه شوید، توضیح مختصری درباره غلیظ کننده اکسیژن می دهیم، جزء تجهیزات پزشکی ریه است. دستگاه اکسیژن ساز هنگامی مورد استفاده است که بیمار دچار مشکل شدید تنفسی یا نارسایی کامل سیستم تنفسی می شود و بدن او با کمبود اکسیژن مواجه می شود. در چنین حالتی، است که ممکن است بدن نتواند عملکرد خود را در همه زمینه ها به درستی انجام دهد. برای تسکین وضعیت، از غلیظ کننده های اکسیژن استفاده می شود. این دستگاه‌ها، اکسیژن موجود در محیط را استخراج می‌کنند و تمام ناخالصی‌های دیگر را فیلتر کرده و اکسیژن غلیظ شده را برای بیمار ارسال می کنند و با تولید اکسیژن مورد نیاز به بیمار کمک می کند.

فرق اکسیژن ساز با ونتیلاتورتغلیظ کننده های اکسیژن چگونه کار می کنند؟

می دانیم که حدود ۲۱ درصد اکسیژن در جو وجود دارد و این دستگاه اکسیژن را فیلتر کرده و جداسازی نیتروژن و دیگر گازهای اضافی را انجام می دهد. اکسیژن از طریق یک شیر فشار جمع آوری و توزیع می شود. این دریچه جریان اکسیژن به کانولای بینی را تنظیم می کند. کانولا یا نازال بینی لوله ای است که به دو قسمت تقسیم می شود و می توان آن را به بینی بیمار متصل کرد. این لوله به اکسیژن فیلتر شده کمک می کند تا به ریه های بیمار برسد. به طور متوسط، یک متمرکز کننده اکسیژن ۹۵ درصد اکسیژن را تأمین می کند. کنسانتره های اکسیژن اکنون به شکل قابل حمل نیز در دسترس هستند و می توان آنها را برای استفاده شخصی در محیط خارج از منزل هم استفاده کرد.در صورتی که اکسیژن خون بیمار افت کند از آن استفاده می شود.

سخن آخر:

در فرق اکسیژن ساز با ونتیلاتور و کارآیی هر کدام متوجه شدیم که هر دو برای بیماران تنفسی مورد استفاده قرار می گیرند. اما یکی برای بیماران با مشکلات حادتر مورد نیاز است.

برای اجاره دستگاه اکسیژن ساز و یا اجاره دستگاه بای پپ با ما تماس بگیرید. در اینستاگرام بیشتر با ما آشنا شوید.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۳

بازگشت به لیست