مهمترین کاربرد اکسیژن حفظ حیات است. همه موجودات زنده برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارند. از طریق تنفس هوازی، انرژی از غذا تولید می‌شود و به ارگانیسم‌ها اجازه می‌دهد به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهند. معمولاً از اجاره اکسیژن ساز در محله شهید رجایی در مؤسسات مراقبت های بهداشتی و حتی در منزل استفاده می شود. شما اینجا می توانید با نحوه انتخاب تجهیزات پزشکی برای اکسیژن درمانی برای کمک به تنفس در افراد مبتلا به مشکلات تنفسی آشنا شوید.

اجاره دستگاه اکسیژن ساز در محله شهید رجایی

چگونه اکسیژن در بدن منتقل می شود؟

هوا ابتدا از طریق بینی یا دهان وارد بدن می شود و سپس به حنجره، نای و ریه ها می رود. هوا از لوله های برونش در ریه ها عبور می کند تا به آلوئول ها، کیسه های هوایی کوچک در ریه ها که در آن تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن انجام می شود، برسد. آلوئول ها اکسیژن را به خون انتقال می دهند. هنگامی که در خون قرار می گیرد، حمل و نقل اکسیژن در سراسر بدن آغاز می شود. فقط مقدار کمی از اکسیژن در پلاسمای خون منتقل می شود. زیرا اکسیژن به راحتی در آب حل نمی شود. بقیه اکسیژن پس از ترکیب با هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز خون انتقال می یابند.

جهت مشاهده اطلاعات بیشتر در زمینه اجاره دستگاه اکسیژن ساز در محله شهید رجایی از منابع زیر استفاده نمائید:

اجاره دستگاه اکسیژن ساز

بهترین برندهای دستگاه اکسیژن ساز

ارتباط قلب و اکسیژن خون

قلب یک اندام حیاتی برای حرکت اکسیژن در بدن است و تقریباً ۷۰ بار در هر دقیقه پمپ می کند. برای فشار آوردن به اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز بدن باید به طور مداوم پمپاژ شود. قلب با شریان ها، شبکه رگ های خونی که بین تمام قسمت های بدن بافته می شود، کار می کند تا این کار را انجام دهد. خون از شریان ها عبور می کند، سرخرگ هایی که خاصیت انعطاف پذیری دارند و زمانی که قلب خون را پمپاژ می کند، منبسط می شوند. بدین ترتیب اکسیژن به داخل اندام‌ها رانده می‌شود تا خون جریان یابد. وقتی قلب شل می‌شود ماهیچه‌های دیواره سرخرگ‌ها منقبض می شوند تا خون با فشار جریان یابد.
انسان تقریباً ۴۳۲ لیتر اکسیژن در روز تنفس می کند و این اکسیژن به بافت های بدن انسان کمک می کند تا به درستی عمل کنند. زمانی که بدن در حالت استراحت است، بدن تقریباً به ۳۵۲.۸ لیتر اکسیژن در روز نیاز دارد.

نیاز بدن به اکسیژن

انسان برای تامین مواد مغذی برای تمام سلول های بدن خود به اکسیژن نیاز دارد. اگر بافت ها و سلول ها بدون اکسیژن بمانند، به سرعت شروع به مردن می کنند. به عنوان مثال، سلول های مغزی تنها سه دقیقه قبل از شروع مرگ می توانند بدون اکسیژن بمانند. پس از سه دقیقه بدون اکسیژن، آسیب دائمی مغز شروع به گسترش در سراسر بافت های مغز می کند.علائم اصلی کمبود اکسیژن عبارتند از تغییر در توجه، حرکات ناهماهنگ، قضاوت ضعیف، ضربان قلب سریع، سرفه، تغییر رنگ پوست، عدم پاسخگویی کامل، عدم پاسخگویی مردمک چشم به نور و عدم تنفس. مرگ سلول های مغزی کمتر از ۵ دقیقه پس از ناپدید شدن اکسیژن رخ می دهد که ممکن است منجر به آسیب شدید مغز و حتی مرگ شود.

اگر بدن با کمبود اکسیژن دچار شود چه خواهد شد؟

کمبود اکسیژن وضعیتی است که به عنوان هیپوکسی نیز شناخته می شود. زمانی اتفاق می افتد که مغز دیگر اکسیژن کافی دریافت نمی کند. برخی از علل کمبود اکسیژن عبارتند از استنشاق دود، خفگی، مسمومیت با مونوکسید کربن، ارتفاعات بالا، فشار بر نای و خفه شدن. هیپوکسی مغزی خفیف علائمی دارد که به شدت قابل مشاهده نیستند و مغز ممکن است به عملکرد خود ادامه دهد. در صورت هیپوکسی شدید مغزی، عملکرد مغز متوقف می شود و فرد دیگر پاسخگو نیست. کمبود اکسیژن یک وضعیت اضطراری است و نیاز به توجه فوری دارد. علت هیپوکسی نوع درمان مورد نیاز را تعیین می کند. این اغلب شامل کمک تنفس و اکسیژن، داروهایی برای آرام کردن تشنج و کنترل ضربان قلب و ریتم است. عوارض احتمالی عبارتند از از دست دادن هوشیاری برای دوره های مختلف، که گاهی ممکن است منجر به حالت رویشی طولانی مدت، لخته شدن در سیاهرگ ها و عفونت های ریوی شود. از آنجایی که هیپوکسی معمولاً غیرمنتظره است، کارهای زیادی برای پیشگیری وجود ندارد. اما می توان از پیشرفت بیماری با استفاده از دستگاه های کمک تنفسی و تجهیزات پزشکی ریه جلوگیری کرد.

در پایان:

جهت اجاره دستگاه اکسیژن ساز در محله شهید رجایی، از تندیس آنلاین مشاوره بگیرید. با فشردن دکمه تماس با ما در ارتباط باشید. در اینستاگرام ما را بیشتر بشناسید.

مقالات مرتبط:

آلودگی هوا

سرطان ریه

Rate this page