مقالات و مطالب آموزشی

تغذیه در بیماران تنفسی

تغذیه بیماران تنفسی

تغذیه مناسب برای سلامتی بسیار مهم است، باید تغذیه در بیماران تنفسی در اولویت قرار گیرد به خصوص در زمانی که ذخایر سیستم ایمنی برای مبارزه با عفونت مورد نیاز است.

تغذیه در بیماران تنفسی

کمبود ویتامین ها بر عملکرد سیستم ایمنی تأثیر منفی می گذارد و توانایی بدن برای مقاومت در برابر ویروس ها را کاهش می دهد. بنابراین، در فصل سرما، کودکان، بزرگسالان و افراد مسن نیاز به تقویت بیشتر دارند.

مواد غذایی مورد استفاده برای بیماری های تنفسی

 ما به شما خواهیم گفت که چه ویتامین ها و تغذیه ای برای آنفولانزا و دیگر بیماری های تنفسی مورد نیاز است، بهتر است تغذیه در بیماران تنفسی چگونه باشد، در کدام محصولات موجود است و چگونه آنها را انتخاب کنید.

بسیاری از ما به دلیل سبک زندگی، ویتامین های مورد نیاز را دریافت نمی کنیم: سوء تغذیه، بی تحرکی و ورزش نکردن در هوای تازه. کمک قابل توجهی به هیپوویتامینوز توسط بدتر شدن کیفیت غذا و اشتباهات در فناوری پخت و پز است.

کمبود ویتامین های محلول در چربی (A، E، D) و محلول در آب (C، گروه B) در اکثر جمعیت ایرانیان وجود دارد. همه آنها به طور مستقیم یا غیر مستقیم در فرآیندهای متابولیک، تجدید سلولی سیستم ایمنی، سنتز آنتی بادی های ضد ویروسی و اینترفرون ها نقش دارند. ویتامین ها جذب سایر مواد مفید برای ایمنی را بهبود می بخشد. به عنوان مثال، برای مبارزه موثر با آنفولانزا (و حتی COVID-19)، به اسید آمینه ضروری تریپتوفان نیاز دارید که جذب طبیعی آن بدون ویتامین B غیرممکن است.

برخی از ویتامین ها را نمی توان ذخیره کرد و انباشته نگه داشت، آنها روزانه مورد نیاز بدن هستند و مقدار اضافی بلافاصله دفع می شود.

مطالب پیشنهادی:

انواع وسایل اکسیژن تراپی

توانبخشی تنفسی

چه ویتامین هایی برای بیماری های تنفسی موثر هستند

تغذیه در بیماران تنفسی

تغذیه در بیماران تنفسی

برای بهبود  تغذیه در بیماران تنفسی و محافظت در برابر آنفولانزا و مشکلات تنفسی به موارد زیر نیاز دارید:

● ویتامین C

 مقاومت بدن را در برابر سرماخوردگی افزایش می دهد، دیواره رگ های خونی را تقویت می کند، فعالیت ضد میکروبی ماکروفاژها را تحریک می کند و دارای اثرات ضد التهابی و ضد حساسیت است. توسط بدن سنتز نمی شود. منابع غذایی اصلی: انواع توت ها، میوه ها (مرکبات، کیوی)، سبزیجات (فلفل دلمه ای، سیر، پیاز)، سبزیجات (اسفناج، ترشک).

● ویتامین D3

سلول های عفونی را از بین می برند. تحت تأثیر اشعه ماوراء بنفش سنتز می شود (این امر مستلزم ۳۰ دقیقه قرار گرفتن روزانه در معرض نور خورشید است) و با غذا وارد بدن می شود. بیشتر کوله کلسیفرول در ماهی های چرب، کمتر در خاویار، کره، پنیر و زرده وجود دارد.

● ویتامین B1

 از غشاهای سلولی در برابر نفوذ ویروس ها محافظت می کند و بخشی از سلول های خونی است که با عفونت و آسیب بافت مبارزه می کنند. موجود در غلات، مخمر آبجو، جگر، قلب.

● ویتامین B2

 در تشکیل سلول های ایمنی شرکت می کند. منابع: شیر و لبنیات.

● ویتامین B6

 سنتز اسیدهای نوکلئیک را تحریک می کند، ماده ساختمانی برای سلول هایی که آنتی بادی تولید می کنند. جوانه غلات، برنج قهوه ای، آجیل، هویج، اسفناج، سیب زمینی، گوجه فرنگی، کلم، لیمو، توت فرنگی و گیلاس سرشار از پیریدوکسین هستند.

● ویتامین B12

گنجاندن آن برای تغذیه در بیماران تنفسی پاسخ سیستم ایمنی بدن به تهاجم عوامل عفونی را افزایش می دهد و باعث تشکیل سلول های ایمنی کامل می شود. در گوشت، ماهی، کله پاچه، غذاهای دریایی، شیر و محصولات لبنی یافت می شود.

● ویتامین A

 عملکرد مانع غشاهای مخاطی دستگاه تنفسی را افزایش می دهد، آنها را از عفونت محافظت می کند. فعالیت لنفوسیت ها را تحریک می کند، تولید آنتی بادی ها را افزایش می دهد. منابع رتینول: جگر (ماهی دریایی، گوشت گاو)، روغن ماهی، خاویار، کره، زرده تخم مرغ. مواد غذایی حاوی کاروتنوئیدها: هویج، کدو تنبل، زردآلو، هلو، فلفل دلمه ای، نخود فرنگی، سویا و جعفری. منابع حیوانی ترجیح داده می شود.

● ویتامین E

فعالیت لنفوسیت ها را تنظیم می کند، به ویژه برای افراد مسن مفید است. در روغن های گیاهی، آجیل، آووکادو و جگر یافت می شود.

ویتامین های B1، B6، B12

در گروه نوروتروپیک قرار می گیرند. آنها تأثیر استرس را بر سیستم ایمنی کاهش می دهند، از رشته های عصبی محافظت می کنند و خطر عوارض عفونت را کاهش می دهند.

ویتامین های A، C، E

آنتی اکسیدان های قوی هستند. آنها یک اثر جوان کننده دارند و تأثیر منفی عوامل خارجی مضر (هوای آلوده، دود تنباکو) را بر روی غشاهای مخاطی کاهش می دهند.

مطالب کاربردی:

سرطان ریه

عوارض اکسیژن تراپی

غیر از مواد غذایی چه برای چیزی برای بیماران تنفسی لازم است؟

دارو ها

علاوه بر تغذیه در بیماران تنفسی برای بهبود سریع سرماخوردگی و جلوگیری از بروز عوارض باکتریایی، درمان علامتی یا مصرف ویتامین ها کافی نیست. مهم است که از داروهایی که به طور خاص علیه عامل ایجاد کننده بیماری هستند استفاده کنید. با ماهیت ویروسی این بیماری

ورزش

برای حفظ سلامت مطلوب، مهم است که از نظر بدنی فعال بمانید.

مسائل تغذیه ای به طور فزاینده ای در جریان بیماری های تنفسی، از پیشگیری اولیه تا مراقبت های پیشرفته بیماری، تاثیر گذار است.

آیا باید مکمل های مولتی ویتامین بخرید؟

حتی یک سبک زندگی سالم و تغذیه خوب نیز نمی تواند از یک فرد مدرن در برابر هیپوویتامینوز محافظت کند.

اگر چند دهه پیش مردم خیلی بیشتر راه می رفتند و کار بدنی انجام می دادند، امروز ماشین می رانند و کار سخت را به مکانیسم های “هوشمند” سپردند. کمبود فعالیت بدنی نیاز فرد به غذا را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد، بنابراین نمی توانیم به اندازه کافی غذا بخوریم تا ویتامین ها را به طور کامل بدن تامین کنیم. در این میان، نیاز به تقویت تنها به دلیل بدتر شدن کیفیت مواد غذایی و مشکلات زیست محیطی در حال افزایش است.

جهت اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید و اینستاگرام تندیس را همراهی کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
بازگشت به لیست