مقالات و مطالب آموزشی

روز جهانی زن

روز جهانی زن

روز جهانی زن یک بزرگداشت مهم در جهان است که تاریخ زنان را گرامی می دارد و جشن می گیرد. از اوایل دهه ۱۹۰۰، مردم از سراسر جهان برای حمایت از حقوق زنان و جشن گرفتن دستاوردهای جهانی زنان جمع شده اند. رویداد آن، این ایده را در بر می گیرد که جهان می تواند زنان سالم و خلاق و ارزشمند خود را از طریق اقدامات فراگیر موردتجلیل قرار دهد.

روز جهانی زن

روز جهانی زن در اوایل دهه ۱۹۰۰ ایجاد شد. این از مبارزات برای حقوق یکسان زنان در ایالات متحده شروع شد و به یک جنبش جهانی تبدیل گشت. اولین بار روز جهانی زن به طور رسمی در سال ۱۹۱۱ با حضور بیش از ۱ میلیون نفر در سراسر جهان برگزار گردید.

دلیل نامگذاری روز زن در این تاریخ چیست؟

این تعطیلات در سال ۱۹۰۷ به مناسبت پنجاهمین سالگرد اعتراض وحشیانه سرکوب شده توسط کارگران زن نساجی شهر نیویورک تأسیس شد.

چرا روز جهانی زن مهم است؟

زنان به تاریخ، فرهنگ و جامعه کمک می کنند. همچنان مهم است که ما به کمک های زنان در سراسر جهان احترام بگذاریم. اختصاص یک روز برای ارتقای دسته جمعی مشارکت های آنان هم پای مردان، به رسمیت شناختن دستاوردهای اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی توسط زنان را تضمین می کند.

مطالب پیشنهادی:

هیپوکسی جنین

روز جهانی دیابت

 

فعالیت زنان خارج از خانه

ما در دنیایی زندگی می کنیم که زنان دوشادوش مردان به فعالیت های روزانه مشغولن، همانند مردان صبح به نیت کار از خانه خارج می شوند. زنان به فناوری دسترسی دارند و خلاقیت و پتانسیل زیادی برای نوآوری دارند. آن ها می توانند در عرصه های مختلف مانند سخت افزار کامپیوتر و موج سواری و دیگر زمینه های کاری که از دید ما فقط مختص مردان است بسیار موفق باشند.

زنان علاوه بر خانه داری و همسرداری و فرزند پروری می توانند توانایی های خود را در کارهای بیرون از خانه نیز ثابت کنند.

بانوان شاغل در کلان شهر های پر از آلودگی هوا مشغول به کار هستند. آن ها حتی اگر باردار هم باشند به کار خود ادامه می دهند، در صورتی که این مسئله برای میزان اکسیژن خون زن باردار بسیار خطرساز است. اما از هیچ کاری در رسیدن به اهداف خود و موفقیت خانواده خود دریغ نمی کند. در روز جهانی زن از تمامی زحمات زنان تجلیل می شود.

زنان شاغل اما سالم

بانوان شاغل در هر سن و شغلی نسبت به زنانی که خارج از خانه کار نمی کنند، میزان مرگ و میر کمتری دارند و سلامت گزارش شده از سوی آن ها بیشتر است. بروز بیماری های قلبی عروقی در زنان به دلیل افزایش مشارکت آنها در نیروی کار افزایش نیافته است. برای فشار خون بالا، برای سلامت روانی، و برای بروز بیماری عروق کرونر قلب، واکنش عاطفی زنان به کار در پیش‌بینی بیماری مهم‌تر از خود کار است. کار کردن باعث بدتر شدن سلامت زنان در دوران بارداری نمی شود. زنان میانسالی که کار می کنند معیارهای بهتری از سلامت روانی و جسمی دارند. به نظر می رسد اشتغال تأثیر مفیدی بر خانواده زن نیز دارد. تعداد بیشتری از زنان شاغل به شوهران خود اعتماد می کنند و پاسخ های مفید یا حمایتی از جانب آنها را گزارش می دهند.

مادران شاغل و فرزندان آن ها

ما روز جهانی زن را گرامی می داریم زیرا مطالعات متعدد هیچ تفاوتی را در بسیاری از ویژگی‌های روان‌شناختی و آموزشی بین فرزندان مادران شاغل و غیرشاغل نشان نداد. یکی از تفاوت‌هایی که کشف شد این بود که فرزندان مادران شاغل کمتر به نقش‌های جنسی «سنتی» اعتقاد دارند. هیچ گروه سنی وجود ندارد که اشتغال مادر برای آن مضر باشد و در بسیاری از سنین اگر اشتغال باعث رفاه بهتر مادر شود، منفعت قطعی برای فرزندان حاصل می شود. مهمتر از خود کار، رضایت مادر از کار، ترتیبات مراقبت از کودک، و وضعیت خانه است.

ما می خواهیم سلامت زنان در دستور کار محیط کار بالاتر باشد. زنان اگر خسته باشند یا با علائم سلامت جسمی یا روانی دست و پنجه نرم کنند، نمی توانند عملکرد خوبی داشته باشند. این برای کارفرمایشان یا اقتصاد ما خوب نیست. پس سلامت روانی و جسمی زنان در محیط کار و بیرون از منزل در اولویت زیادی قرار دارد.

در اینستاگرام ما را با مطالب و خدمات بیشتر دنبال کنید.

Rate this post
بازگشت به لیست