مقالات مربوط به اکسیژن ساز

طرز استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

طرز استفاده از دستگاه اکسیژن ساز
۵
(۳)

دستگاه های اکسیژن ساز بهترین راه حل جایگزین در صورت کمبود شدید کپسول های اکسیژن هستند.

نقش سیلندرهای اکسیژن یا تغلیظ کننده های اکسیژن این است که نیازهای اکسیژن، بیمارانی را که به تنهایی قادر به دریافت مقدار مورد نظر نیستند، برآورده کنند. طرز استفاده از دستگاه اکسیژن ساز را در مطالب زیربرایتان توضیح می دهیم.

طرز استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

در اینجا یک راهنمای قدم به قدم در مورد طریقه استفاده از دستگاه اکسیژن ساز در خانه توضیح داده شده است.

در حالی که مشکلات تنفسی بعد از موج همه‌گیری کووید-۱۹ در کشور از قبل بیشتر شده است، یکی از مهم‌ترین نگرانی‌ها کمبود اکسیژن برای درمان بیماران مبتلا به مشکلات ریوی بوده است. تقاضای زیادی برای دستگاه های کمک تنفسی وجود دارد.تا جان مردم را نجات دهند.

اکسیژن ساز بهترین راه حل جایگزین در صورت کمبود شدید سیلندرهای اکسیژن هستند. افرادی که نیاز شدید به اکسیژن دارند. با دانستن طرز استفاده از دستگاه اکسیژن ساز می توانند بدون هیچ زحمتی یک دستگاه متمرکز کننده اکسیژن در خانه راه اندازی کنند. نیازی به پر کردن یا تعویض آن نیست. با این حال، تنها در صورتی باید از آن استفاده کنید. که پزشک آن را برای شما تجویز کرده باشد.

یک متمرکز کننده اکسیژن چگونه کار می کند؟

نقش سیلندرهای اکسیژن یا تغلیظ کننده های اکسیژن این است که نیازهای اکسیژن بیمارانی را که به تنهایی قادر به دریافت مقدار مورد نظر نیستند، برآورده کنند. تغلیظ کننده های اکسیژن مانند سیلندرهای اکسیژن کار می کنند. همچنین یک وسیله پزشکی برای پمپاژ اکسیژن هوای محیط است.

طرز استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

آموزش مرحله به مرحله روش استفاده از اکسیژن ساز در منزل

برای نصب و راه اندازی دستگاه اکسیژن ساز ، تغلیظ کننده اکسیژن باید حداقل ۳۰ سانتیمتر دورتر از دیوار قرار گیرد. زیرا به فضای کافی برای گردش هوا نیاز دارد و در صورت استفاده مداوم گرم می شود.

  1. اگر پزشکتان آن را برای شما تجویز کرده است. در صورتی که میزان جریان اکسیژن بیشتر از ۲-۳ لیتر در دقیقه باشد، یک بطری مرطوب کننده تجویز می شود.چون باعث خشک شدن گلو و دهان و بینی بیمار می شود.
  2. اگر از بطری مرطوب کننده استفاده می کنید، لوله اکسیژن را به مخزن مرطوب کننده وصل کنید، نازال اکسیژن خود را در درگاه روی بطری قرار دهید. از آب مقطر یا آب تصفیه شده فقط در بطری مرطوب کننده استفاده کنید. آب مقطر آبی است که فرآیند تقطیر را طی کرده است، یعنی آب را جوشانده و بخاری را که از آب برمی‌خیزد گرفته و اجازه می‌دهد بخار متراکم شود.
  3. اکسیژن ساز دارای یک فیلتر هوا است که هوای تمیز را وارد دستگاه می کند، مطمئن شوید که قبل از استفاده از دستگاه آن فیلتر را قرار داده اید.
طرز استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

طرز استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

در ادامه:

  1. دستگاه اکسیژن ساز خود را حداقل ۱۰-۱۵ دقیقه قبل از استفاده از آن روشن کنید زیرا کمی طول می کشد تا دستگاه اکسیژن خالص را متمرکز کند و درجه فلومتر آن ثابت شود.
  2. از سیم بلند برای وصل کردن متمرکز کننده استفاده نکنید، زیرا برای کارکردن به برق زیادی نیاز دارد و ممکن است خطر آتش سوزی نیز داشته باشد.
  3. هنگامی که آن را روشن کنید، صدای کمپرسور را خواهید شنید. همیشه چراغی را که نشان می دهد دستگاه به درستی کار می کند را، بررسی کنید.
  4. قبل از استفاده از آن، دکمه کنترل لیتر(فلومتر دستگاه اکسیژن ساز) را پیدا کنید که ممکن است با لیتر در دقیقه (LPM) مانند ۱ تا ۱۰ مشخص شده باشد. دکمه را روی LPM تجویز شده تنظیم کنید. لطفاً مطمئن شوید که لوله هیچ گونه پیچ خوردگی یا خمیدگی نداشته باشد زیرا ممکن است تامین اکسیژن را مختل کند و همچنین مطمئن شوید که هیچ شکافی در طرفین ماسکی که برای تنفس استفاده می کنید وجود ندارد.
  5. اگر از کانولای بینی استفاده می‌کنید، آن را به سمت بالا در سوراخ‌های بینی خود تنظیم کنید تا سطح اکسیژن بالایی داشته باشد.
  6. مدن زمان استفاده از دستگاه اکسیژن ساز بستگی به حال عمومی بیمار و تصمیم پزشک معالج دارد.

حال بیمار شما از اکسیژن پزشکی و تمیز استفاده می کند.

چگونه اجزای دستگاه اکسیژن ساز را تمیز کنید

شما باید تجهیزات متمرکز کننده خود را به طور منظم تمیز کنید.

نازل یا ماسک اکسیژن

لوله یا ماسک صورت. هفته ای یکبار با آب گرم و مایع ظرفشویی ملایم بشویید. بگذارید در معرض هوا خشک شود.

طرز استفاده از دستگاه اکسیژن سازرطوبت ساز

اگر از لیوان مرطوب کننده دستگاه اکسیژن ساز استفاده می کنید. هر ۳ روز یکبار آن را با آب گرم و صابون ظرفشویی ملایم تمیز کنید. آن را با آب داغ بشویید. همچنین می توانید آن را در مخلوطی از سرکه و آب برای چند دقیقه خیس کنید تا باکتری های باقی مانده از بین برود. بطری را با دستمال کاغذی خشک کنید، سپس آن را در مجاورت هوا خشک کنید.

فیلتر متمرکز کننده

ماهی یکبار آن را تمیز کنید. آن را بیرون بیاورید و در ظرف تمیزی که پر از آب و صابون ظرفشویی ملایم است فرو کنید. برای از بین بردن هر گونه آلودگی یا گرد و غبار، آن را با یک دستمال شستشو دهید. سپس آن را با آب کاملا بشویید تا باقی مانده صابون پاک شود. فیلتر را روی یک حوله خشک و تمیز قرار دهید. و قبل از اینکه آن را در اکسیژن ساز قرار دهید، اجازه دهید کاملاً در هوا خشک شود.

با اجاره دستگاه اکسیژن ساز در تندیس آنلاین انتخابی راحت و پشتیبانی قوی و شبانه روزی را تجربه کنید.

در اینستاگرام هم ما را دنبال کنید.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۳

بازگشت به لیست