مقالات مربوط به اکسیژن ساز

نحوه افزایش اکسیژن خون در خانه

نحوه افزایش اکسیژن خون در خانه

اکسیژن یک عنصر کلیدی برای فرآیندهای حیاتی در بدن است. که بدون آن متابولیسم غیرممکن است. این گاز مورد نیاز همه اندام های ما است. از سیستم قلبی عروقی گرفته تا مغز. حال باید نحوه افزایش اکسیژن خون در خانه را بدانید تا در صورت بروز مشکل و افت اکسیژن  دچار مشکل نشوید.

چگونگی و نحوه افزایش اکسیژن خون در خانه

در شرایطی که یک فرد کمبود اکسیژن را تجربه می کند، هیپوکسی ایجاد می شود. وضعیتی که خطر جدی ایجاد می کند ما روش های ساده ای را برای رفع این مشکل ارائه خواهیم داد که برای افرادی که از بیماری های حاد رنج نمی برند و به مراقبت های پزشکی واجد شرایط نیاز ندارند مناسب است.

اشباع اکسیژن خون چیست؟

برای درک چگونگی افزایش اکسیژن خون در خانه، باید چند اصطلاح را درک کنید. بنابراین، اشباع خون ۰۲ (اشباع، Sp02 شاخصی است که میزان اکسیژن در گردش خون را تعیین می کند. این مقدار نسبی است و به صورت درصد تعریف می شود. اشباع طبیعی اکسیژن خون برای یک بزرگسال ۹۵-۱۰۰٪ است. این بدان معنی است که بدن اکسیژن کافی برای عملکرد دریافت می کند. ساده ترین راه برای اندازه گیری سطح اکسیژن در خون استفاده از پالس اکسی متر است: این دستگاه کوچکی است که به انگشت اشاره می چسبد و میزان اکسیژن موجود در خون را در عرض ۱-۲ دقیقه تعیین می کند.

 

علت افت اکسیژن خون

افت اشباع اکسیژن خون اغلب ناشی از بیماری های تنفسی است، مانند ذات الریه، بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)، آسم برونش و غیره. حال ببینیم چگونه می توان اکسیژن خون را در خانه افزایش داد، اما زمانی که مقدار آن به زیر ۹۰٪ کاهش یافت، باید به بیمارستان بروید. کاهش Sp02 می تواند با تنگی نفس، خستگی، ضعف، مشکلات قلبی عروقی، زوال شناختی، غش کردن و مشکلات جدی تر همراه باشد.

 

چگونه بفهمیم که باید اکسیژن خون را در خانه افزایش دهیم

تقریباً همه ساکنان کلان شهرها به شکلی از هیپوکسی رنج می برند. واقعیت این است که در شهرهای مدرن اکسیژن هوا به طور فزاینده ای با دی اکسید کربن، نیتروژن و دی اکسید گوگرد و سایر مواد جایگزین می شود. بنابراین، اگر در مناطق روستایی میزان اکسیژن در جو ۲۱٪ باشد، در کلانشهرها ۱۷-۱۸٪.

دیگرعواملی که باعث کاهش اکسیژن خون می شوند

عوامل دیگری که منجر به هیپوکسی می شوند عبارتند از بیماری های سیستم تنفسی و قلبی عروقی، کم خونی، مسمومیت با مونوکسید کربن، بارداری، فعالیت بدنی شدید و قرار گرفتن در یک اتاق گرفتگی و بدون تهویه.

علائم کمبود اکسیژن در بدن

در اینجا علائمی وجود دارد که نشان می دهد اشباع اکسیژن خون در خانه یا مراجعه به کلینیک لازم است:

 • بی حالی و خواب آلودگی
 • سردرد
 • سرگیجه
 • سر و صدا در گوش
 • زوال شناختی (حافظه، توانایی تفکر واضح)
 • بی حالی
 • اختلال در هماهنگی حرکات
 • تهوع و استفراغ
 • احساس سنگینی در قفسه سینه
 • تشنج
 • غش کردن

اگر متوجه این علائم شدید، حتما توسط دستگاه پالس اکسیمتر اکسیژن خون خود را چک کنید و یا به مراکز درمانی برای این کار مراجعه نمائید. در صورتیکه مقدار آن بالاتر از ۹۰٪ است و احساس رضایت می کنید، می توانید از نکات زیر در مورد چگونگی افزایش اکسیژن در خانه استفاده کنید. اگر سطح ۰۲ در خون به زیر ۹۰٪ کاهش یابد، عدم توانایی در از بین بردن تظاهرات هیپوکسی در خانه یا وجود بیماری های تشدید کننده، باید به بیمارستان بروید.

نحوه افزایش اکسیژن در خانه:

روش هایی برای جلوگیری از هیپوکسی

اکنون بیایید روی روش های طولانی مدت اکسیژن رسانی خون با هدف بهبود کلی رفاه و پیشگیری از هیپوکسی تمرکز کنیم.

تمرینات تنفسی انجام دهید. با کمک آن می توانید به الگوهای تنفس طولانی تری دست پیدا کنید و حجم ریه هایی که برای تنفس استفاده می شوند را افزایش دهید. به هر حال، توانبخشی تنفسی اثر پیشگیرانه خوبی دارند. لطفا توجه داشته باشید که تمرینات تنفسی دارای موارد منع مصرف هستند. این گزینه درمانی را با یک متخصص ریه در میان بگذارید.

حذف دخانیات

حتی استنشاق دود تنباکو از یک فرد سیگاری در نزدیکی شما باعث آسیب جدی به ریه ها می شود و بر آلوئول ها تأثیر منفی می گذارد.

استنشاق هوای پاک

بیشتر اوقات در فضای باز باشید. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که شرایط محیطی خوبی دارد، هر روز حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه پیاده‌روی کنید. اگر راه رفتن در مکان های بدون گرد و غبار و دی اکسید کربن امکان پذیر نیست، سعی کنید شرایط ایمن را در خانه ایجاد کنید: به طور مرتب گرد و غبار کنید، گیاهان بیشتری بکارید، از دستگاه های تصفیه هوا و مرطوب کننده استفاده کنید.

نوشیدن آب

آب بیشتری بنوشید. ابتدا مخاط راه های هوایی را رقیق می کند و خلط را راحت تر دفع می کند. دوم اینکه خون را رقیق می کند. ترجیحاً جدا از وعده های غذایی در جرعه های کوچک بنوشید. آب باید تمیز، بدون مواد افزودنی، در دمای اتاق باشد.

تغذیه مناسب

غذاهای غنی از آهن بخورید. این یک راه آسان برای کسانی است که به دنبال افزایش سطح اکسیژن خون در خانه و بهبود رفاه کلی هستند. واقعیت این است که برای اشباع خون شریانی با اکسیژن، سطح بالای هموگلوبین مهم است و کم خونی یکی از علل هیپوکسی است. پس تغذیه در بیماران تنفسی حائز اهمیت است.

استفاده از دستگاه های کمک تنفسی

برای خود دوره های اکسیژن درمانی ترتیب دهید. این روش باید با تجویز پزشک صورت گیرد. در حالی که تأثیر آن بر بدن شگفت انگیز است: سیستم ایمنی تقویت می شود، متابولیسم تسریع می شود، سموم از بین می روند، سیستم عصبی آرام می شود، کیفیت خواب بهبود می یابد، شادابی افزایش می یابد و غیره. برای اکسیژن درمانی برای بیمارانی که نیاز دارند می توان از دستگاه اکسیژن ساز و یا کپسول اکسیژن استفاده کرد.

برای ارتباط با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید. اینستاگرام تندیس را دنبال نمائید.

Rate this post
بازگشت به لیست