مقالات تخصصی تندیس, مقالات مربوط به تجهیزات پزشکی

نحوه کار دستگاه بای پپ

نحوه کار دستگاه بای پپ
۵
(۴)

بای پپ نوعی دستگاه فشار مثبت است. نحوه کار دستگاه بای پپ این گونه است: راه هوایی در دو سطح جریان دارد که با فرستادن هوا یا فشار زیاد یکی دم و دیگری بازدم تنفس را منتشر می کند.

نحوه کار دستگاه بای پپ

این دستگاه برای آپنه خواب و اختلال تنفسی استفاده می شود. تنظیمات برخی از مدلهای بای پپ به صورت خودکار انجام می شود و با تنفس بیمار تغییر می کند. پزشک متخصص تنظیمات مربوط به دستگاه بای پپ مخصوص بیمار را روی نسخه یادداشت می کند و کارشناسان ما طبق تجویز پزشک تنظیمات را انجام می دهند.

بیماری هایی که نیاز به استفاده از دستگاه بای پپ دارند

 • سندرم هیپوونتیلاسیون چاقی (OHS)
 • دیستروفی عضلانی و سایر مشکلات عصبی عضلانی
 • عفونت مغزی یا آسیب های دیگر به سیستم عصبی مرکزی
 • CSA  که به استفاده منظم از داروهای مخدر مرتبط است
 • بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)

هیپرونتیلاسیون عبارتند از:

نارسایی قلبی، که در آن قلب بسیار ضعیف است یا عملکرد غیر طبیعی دارد و نمی تواند خون کافی را به سایر قسمت های بدن پمپاژ کند. که چافی این عارضه را تشدید می کند.

کارآیی دستگاه بای پپ

دستگاه‌های BiPAP و انواع دیگر دستگاه‌های PAP می‌توانند به تنفس سازگارتر، کمک کنند. نحوه کار دستگاه بای پپ به نفع برخی از افرادی است، که عملکرد ریه آنها به طور قابل توجهی تحت تأثیر COVID-19 قرار گرفته است. در این موارد، BiPAP  به رفع یک عارضه عمده کووید-۱۹ کمک می‌کند، اما این روش، درمانی برای خود ویروس نیست.

هنگامی که از این روش استفاده می شود، بای پپ به عنوان یک نوع درمان به نام حمایت تنفسی، تهویه با فشار مثبت و تهویه غیرتهاجمی عمل می کند. این روش جایگزینی برای لوله گذاری و ونتیلاتورهای مکانیکی هستند.

کارآیی عمده دستگاه بای پپ برای درمان مشکل آپنه خواب است.

مصارف دستگاه بای پپ

هنگامی که برای اختلالات خواب به دستگاه بای پپ نیاز دارید، آن در طول خواب استفاده می شود. اما هنگامی که برای تهویه و بیماری های دیگر تنفسی استفاده می شود، درمان BiPAP  می تواند در حالی که فرد بیدار یا خواب است ارائه شود.

مکانیسم های عمل

 • حمایت تنفسی (از طریق کاهش فضای مرده و ایجاد فشار مثبت پویا راه هوایی)
 • مرطوب کردن راه های هوایی.
 • راحتی بیمار
 • تامین اکسیژن (در صورت نیار)

ماسک بای پپ و نحوه کار دستگاه بای پپ

ماسک بینی کل بینی را می پوشاند. با استفاده از این ماسک، فرد باید از طریق بینی نفس بکشد. ماسک اکسیژن در بای پپ برای بیمارانی در نظر گرفته شده است که از طریق دهان نیز تنفس می کنند یا برای کسانی که به دلایل خاص مورفولوژیکی (شکل بینی و غیره) ماسک بینی را به خوبی تحمل نمی کنند.

چرا آپنه خواب شما را چاق می کند؟

فرد خواب شب بدی را سپری می کند و خواب بی کیفیتی دارد. این منجر به خستگی قابل توجهی می شود که مصرف انرژی و احساس سیری را کاهش می دهد. سپس اشتها افزایش می یابد، و تمایل شدید به سمت غذاهای چرب یا شیرین پیدا می کند.

آیا آپنه خواب از بین می رود؟

آیا آپنه خواب قابل درمان است؟ تا به امروز، هیچ درمان دارویی به درستی تعریف شده برای درمان این سندرم وجود ندارد. با این وجود راه حل های مکانیکی برای مبارزه با این اختلال عملکرد تنفسی بسته به شدت آنها شناخته شده است.

آیا آپنه خواب قابل درمان است؟

آیا آپنه خواب قابل درمان است؟ تا به امروز، هیچ درمان دارویی به درستی تعریف شده برای درمان این سندرم وجود ندارد. با این وجود راه حل های مکانیکی برای مبارزه با این اختلال عملکرد تنفسی بسته به شدت آنها شناخته شده است.

چگونه آپنه خواب را متوقف کنیم؟

این اقدامات گاهی اوقات می تواند آپنه را در موارد خفیف از بین ببرد:

کاهش وزن

به پهلو بخوابید

تخت را بالا ببرید

از مصرف قرص های خواب آور و الکل خودداری کنید

سیگار نکشید

مراقب آلرژی خود باشید

عوارض جانبی مرتبط با استفاده از BiPAP شامل موارد زیر است:

 • تحریک خفیف پوست در اثر استفاده از ماسک صورت
 • خشکی دهان و/یا مجرای بینی
 • معده در اثر استنشاق بیش از حد هوا متورم شده است
 • آلرژی به مواد ماسک، که می تواند باعث بثورات یا مشکلات تنفسی شود
 • اگر ماسک به درستی قرار نگیرد، هوا می تواند خارج شود. فشار هوا ممکن است کمتر از مقدار مورد نیاز شما باشد، که باعث می‌شود درمان کمتر مؤثر باشد یا اصلاً مؤثر نباشد.

انواع تنظیمات دستگاه بای پپ و نحوه کار دستگاه بای پپ به این صورت است که اگر بیمار نتواند تنفس را براساس دقیقه انجام دهد دستگاه این کار را انجام می دهد. کارشناسان ما هنگام اجاره دستگاه بای پپ تمامی تنظیمات دستگاه را طبق نسخه پزشک برای بیمارتان انجام می دهند.

و یا گاهی اوقات بیمار شروع به تنفس می کند. اگر تعداد تنفس بیمار کمتر از نرمال باشد سیستم کنترل را به دست می گیرد. حتی در مواقعی که دستگاه افت یا قطعی فشار داشته باشد دستگاه بای پپ از اول تنظیمات را به خودی خود ست می کند.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۴

بازگشت به لیست