مراقبت بعدجراحی درمنزل

مراقبت بعدجراحی درمنزل

۰۲۱-۲۲۶۱۵۰۵۳

مهم تر از جراحی ، مراقبت آن در خانه است. پرستاری درست و مناسب سبب تسریع به بهبودی بیمار می شود. داشتن اطلاعات صحیح از نحوه نگهداری و مراقبت بیمار بعد جراحی در منزل بسیار حائز اهمیت است.

مراقبت بعد جراحی درمنزل

بعد از انجام عمل جراحی، بیمار مدتی در محلی در کنار اطاق عمل به نام ریکاوری Recovery room می ماند. یک ساعت بعد از بیهوشی اهمیت زیادی دارد.و در این مدت بیمار باید دقیقا تحت نظر باشدتا آثار داروهای بیهوشی کاملا از بین بروند.و سیستم های مختلف بدن بخصوص سیستم قلبی عروقی بتوانند کنترل مجدد بدن را در اختیار بگیرند. در این مدت بیمار توسط پرستاران خبره تحت نظر بوده.و بعد از اینکه بیمار هوشیاری خود را بطور کامل بدست آورد.به بخش منتقل می شود و بعد از اینکه به خانه منتقل شد.نیاز به مراقبت بعد جراحی درمنزل دارد.

گیجی بعد از عمل(_مراقبت بعد جراحی درمنزل)

در بخش بیمار ممکن است تا مدتی حالت گیجی داشته باشد. این وضعیت به علت داروهای بیهوشی یا به علت کم خونی ناشی از خونریزی حین عمل است. حالت گیجی بیمار به تدریج بهبود می یابد.

خوردن و آشامیدن

اگر جراحی بیمار با بیهوشی عمومی انجام شده است، تا چند ساعت نباید چیزی برای خوردن به او داده شود. بعد از چند ساعت، می توان پس از کسب اجازه از پرستار ابتدا چند قاشق آب به وی داد و اگر تحمل کرد. و دچار ناراحتی نشد.می توان بتدریج به او مایعات بیشتری داد.

بعد از اینکه رژیم غذایی برای بیمار شروع شد. در صورت مبتلا نبودن به بیماریهای خاص (قلبی ، تنفسی ، دیابت و …) از کلیه مواد غذایی می توان بهره برد. مخصوصا در مراقبت بعد جراحی درمنزل برای بهبود باید بافت جدید ساخته شود.که این نیاز به انرژی فراوان دارد و غذا باید سرشار از گلوکز ، چربی ، پروتئین ، املاح و ویتامینها باشد.

دراز کشیدن

اگر بیمار با بی حسی منطقه ای عمل شده، تا ۲۴ ساعت نباید پشت تخت او را بالا آورد.و در این مدت سر بیمار باید کاملا پایین باشد وگرنه دچار سردرد شدیدی می شود که ممکن است تا چند روز ادامه یابد.

درد بعد از جراحی

در چند روز اول بعد از عمل بیمار در محل جراحی احساس درد دارد. شدت این درد البته بسته به نوع جراحی، سن بیمار و تحمل بیمار به درد متفاوت است. در بیمارستان مسکن های قوی به بیمار داده می شود تا شدت درد را کاهش دهد. این مسکن ها معمولا مخدر هستند. مصرف این مسکن تزریقی نباید زیاد باشد چون موجب مسمومیت میشود. بیمار نباید انتظار داشته باشد با مصرف دارو درد وی کاملا برطرف شود. ممکن است کمی از درد باقی بماند. افراط در مصرف داروی ضد درد مخدر برای حذف کامل درد خطرناک بوده و توصیه نمیشود. بعد از مرخص شدن بیمار از بیمارستان ممکن است پزشک معالج برای بیمار مسکن های خوراکی تجویز کند.

خطر عفونت بعد از جراحی

در هر عمل جراحی احتمال عفونت در محل عمل وجود دارد. پس در چند روز اول بعد از عمل جراحی، به بیمار آنتی بیوتیک تزریقی داده می شود تا احتمال عفونت بعد از عمل جراحی کاهش پیدا کند. ممکن است پزشک معالج داروهای آنتی بیوتیک خوراکی برای بیمار تجویز کند.تا وی بعد از مرخص شدن از بیمارستان تا مدتی از آنها در منزل استفاده کند (مراقبت بعد جراحی درمنزل ).

لخته شدن خون در رگ ها

یکی از عوارض شکستگی ها لخته شدن خون در سیاه رگ های عمقی ساق است که میتواند بسیار خطرناک باشد. لخته شدن خون در اندامهای تحتانی بسیار خطرناک بوده.و ممکن است موجب آمبولی ریوی و اختلال در عملکرد قلب و ریه شود. این عارضه بخصوص در شکستگی های اندام تحتانی و در سنین بالا یشتر دیده می شود. بعد از جراحی به بیمار داروهایی داده میشود تا از لخته شدن خون در پاها جلوگیری شود . به این داروها داروهای رقیق کننده خون میگویند. استفاده از این داروها ممکن است تا چند هفته بعد از جراحی هم ادامه پیدا کند.

درن

پزشک جراحی در حین عمل جراحی ممکن است لوله های پلاستیکی در درون زخم بیمار بگذارد. تا بدین وسیله خونریزی مختصر داخل بدن که ممکن است.تا چند ساعت بعد از جراحی هم ادامه داشته باشد.به بیرون از بدن هدایت کند. باقی ماندن خون در درون بافت ها خطر عفونت بعد از جراحی را بیشتر می کند. و این خونریزی ها باید در صورت وجود از بدن به وسیله این لوله ها خارج شوند. لوله ها در بیرون از بدن به کیسه های پلاستیکی متصل می شوند.تا خون در آنها جمع آوری شود. به این لوله ها که در محل جراحی گذاشته شده است. درن Drain می گویند. این لوله ها بعد از چند روز از زخم خارج می شوند.

پانسمان

معمولا پانسمان زخم جراحی تا چند روز بعد از عمل جراحی تعویض نمی شود. پس از چند روز این پانسمان به توسط پرستار عوض می شود. تعویض پانسمان باید بعد از مرخص شدن بیمار در منزل و به توسط پرستار مجرب انجام شود. دفعات تعویض پانسمان و نحوه آن به توسط پزشک معالج تعیین می شود.

راه رفتن ، حرکت کردن

روز بعد از جراحی به بیمار آموزش داده می شود. تا چطور بتواند در تخت یا روی صندلی بنشیند و چطور توسط عصای زیر بغل یا واکر راه برود یا چطور اندامها و مفاصلش را حرکت دهد تا از خشکی آنها جلوگیری شود. در اولین فرصت حرکات کلیه مفاصل همه اندام های بیمار بخصوص اندام عمل شده و بخصوص مفصل نزدیک به محل عمل را شروع کند. گاهی اوقات این حرکات چند ساعت بعد از جراحی شروع میشود. این حرکات در ابتدا بصورت پاسیو Passive انجام میشوند یعنی یک نفر مفصل بیمار را خم و راست میکند. بعد از مدتی به بیمار آموزش داده میشود که خودش مفاصل مورد نظر را حرکت دهد.

مشکل دیگر

ضعیف شدن تدریجی عضلات اندام عمل شده است. بنابراین طبق یک برنامه منظم بیمار حرکات نرمشی خاصی را انجام می دهد تا قدرت عضلات اندام را در حد متعادلی حفظ کند.
چند روز پس از هر عمل جراحی، بیمار از بیمارستان مرخص شده به منزل می رود. در این مدت بیمار باید به نکات مهمی توجه کند. داروهایی که پزشک تجویز کرده، مراقبت از زخم، مراقبت از دستگاه تنفس، مراقبت از وضعیت روحی بیمار و نرمش هایی که بیمار باید انجام دهد. از مهم ترین این نکات هستند.

التیام زخم بعد از جراحی به موارد زیر بستگی دارد :

روند التیام زخم مجموعه وقایعی است. پی در پی که در شرایط طبیعی موجب ترمیم زخم می شود که شامل:

الف – تغذیه مناسب :

  • گلوکز و چربی انرژی مورد نیاز بدن را تامین می کند.
  • پروتئین در پاسخ ایمنی ، رگ سازی و ترمیم زخم مؤثر است.
  • ویتامین A برای تولید سلول جدید مؤثر است . همچنین ویتامین بکمپلکس نقش مهمی در قدرت کششی زخم و همچنین در پاسخ های ایمنی ایفا می کند.
  • ویتامین C برای ساخت کلاژن ، حفظ قدرت کششی زخم ، پاسخ های ایمنی و حفظ تمامیت مویرگی مؤثر است.
  • ویتامین E صدمات بافتی را کاهش میدهد.
  • مس برای کلاژن سازی و فعالیت گلوبولهای سفید لازم است.
  • آهن نقش مهمی در ساخت کلاژن و انتقال اکسیژن و ساخت هموگلوبین دارد.
  • روی تقسیم سلولی را افزایش می دهد و روند اپی تلیوم سازی را افزایش می دهد.
  • از مصرف کمپوت های و آب میوه های بازاری خود داری نمایید و در عوض تا می توانید از میوه و آب میوه های طبیعی استفاده نمایید.

ب – اکسیژن رسانی :

ترمیم زخم نیازمند اکسیژن کافی است و بعضی عوامل روند درمان را به تعویق می اندازد . عواملی که در اکسیژن رسانی به زخم باید به آن توجه نمود عبارتند از :
۱- تبادلات گازی نامناسب ناشی از بیماریهای زمینه ای مانند بیماریهای قلبی، تنفسی و آسم
۲- کاهش اکسیژن رسانی ناشی از کم خونی ، مصرف سیگار ، آلودگی هوا
۳- پایین بودن فشار خون محیطی به دلیل بی کفایتی سیستم قلبی و عروقی و دهیدراتاسیون (کم آبی بدن ) و یا سایر اختلالات زمینه ای
۴- مشکلات عروق محیطی ناشی از بیماریهای عروقی و دیابت که از رسیدن اکسیژن کافی به زخم جلوگیری می کندوباید با مراقبت بعدجراحی درمنزل درمان شود.

ج – هیدراسیون ( آب رسانی ) :

آب بدن عامل مهمی در روند ترمیم زخم است پوست و بافتها نیازمند به آب رسانی و هیدراسیون داخلی دارند کمبود آب از طریق کم کردن سرعت متابولیسم بدن پروسه ترمیم زخم را با مشکل مواجه می سازد. با توجه به اینکه پوست خشک مستعد ایجاد زخم مجدد می باشد .

د) سیستم ایمنی :

اگر وضعیت ایمنی بدن به دلیل استفاده از داروهای خاص مانند کورتیکواستروئیدها و یا بیماریهای خاص مانند دیابت ، ایدز ، شیمی درمانی و…. ( داروهای شیمی درمانی فقط برای بیماران سرطانی استفاده نمی شود. بلکه در بعضی از بیماریها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. مثل روماتیسم مفصلی ) دچار مشکل باشد زخم به راحتی التیام نمی یابدو پرستار مراقبت بعدجراحی درمنزل باید با علم خود به این مورد رسیدگی کند.

تندیس :

خدمات درمانی و تجهیزات پزشکی تندیس آنلاین با کادری مجرب آماده خدمت رسانی ۲۴ ساعته (مراقبت بعد جراحی درمنزل) به شما عزیزان می‌باشد.

جهت هماهنگی در زمینه تجهیزات پزشکی مانند اکسیژن ساز و… یا خدمات پزشکی و درمانی با شماره های ۰۹۱۲۸۹۴۲۱۴۳ و ۲۲۶۱۵۰۵۳-۰۲۱  و ۰۹۰۲۵۵۸۸۸۰۶  و ۳۳۷۴۲۲۳۱۰-۰۲۱ تماس حاصل نمایید .

تندیس آنلاین با معرفی متخصصین مجرب مانند متخصص عمل دیسک کمر  و ارتوپد و متخصص زیبایی و … به شما در تصمیم گیری جهت انتخاب پزشک یا جراح مناسب مشاوره خواهد داد.

برای اعزام آمبولانس خصوصی با ما تماس حاصل نمایید.

در اینستاگرام ما را دنبال کنید.

مراقبت بعدجراحی درمنزل

متخصص بیماری های عفونی