مقالات مربوط به اکسیژن ساز, مقالات مربوط به تجهیزات پزشکی

عوامل افزایش اکسیژن خون

عوامل افزایش اکسیژن خون

پنج راه برای دریافت اکسیژن بیشتر و افزایش قدرت یک فرد بالغ سالم بین ۱۲ تا ۲۰ نفس در دقیقه می کشد. با وجود تعداد زیادی نفس که می کشیم، بسیاری از ما هنوز نمی دانیم که به طور مطلوب نفس نمی کشیم. تنفس بهینه تأثیر زیادی بر سلامت و تندرستی ما دارد زیرا مستقیماً با سطح اکسیژن در بدن ما ارتباط دارد.

در این مقاله، ما به شما اطلاعاتی در مورد اینکه چرا اکسیژن برای ما بسیار مهم است و عوامل افزایش اکسیژن خون چیست را برای شما توضیح خواهیم داد.

عوامل افزایش اکسیژن خون

۹۰ درصد انرژی ما از اکسیژن تامین می شود. تنفس از فرآیندهای شیمیایی و مکانیکی برای رساندن اکسیژن به هر سلول بدن و خلاص شدن از شر دی اکسید کربن است. بدن ما برای به دست آوردن انرژی برای تامین سوخت تمام فرآیندهای زندگی ما به اکسیژن نیاز دارد.

دی اکسید کربن محصول زائد این فرآیند است. سیستم تنفسی با مناطق هدایتی و تنفسی خود، هوا را از محیط به ریه ها می آورد و تبادل گاز را هم در ریه ها و هم در داخل سلول ها تسهیل می کند. در واقع، ۹۰ درصد کل انرژی ما از نفس می آید.

سپس سلول‌ها به اکسیژن نیاز دارند تا بتوانند پیوندهای شیمیایی مولکول‌های غذا مانند قندها، کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها را بشکنند تا انرژی موجود در آنها آزاد شود.

همانطور که هر سلول در بدن ما به انرژی نیاز دارد، هر یک از آنها به اکسیژن نیاز دارند. رساندن اکسیژن به سلول ها و ماهیچه هایمان چیزی است که ما را قادر به انجام فعالیت های بدنی می کند.

عوامل افزایش اکسیژن خون

افزایش اکسیژن خون چگونه است؟

چرا اکسیژن مهم است؟

در عوامل افزایش اکسیژن خون بهتر است بدانید، اکسیژن مهم ترین تغذیه سلول های ما است، هر عملکردی در بدن ما وابسته به اکسیژن است و نیرویی برای بدن و عضلات ما است.

تنفس از طریق ریه‌ها، سلول‌های ما را با اکسیژن تامین می‌کند، مغز ما را به کار می‌اندازد و قلب ما را به تپش می‌اندازد، و بنابراین بدون مقایسه، مهمترین اولویت و ماهیچه بدن ما است.

تنفس و سطح اکسیژن

ما به دلیل زنده بودن نفس می کشیم، پس آیا این دلیل کافی برای دریافت اکسیژن بیشتر نیست؟
پاسخ این سوال این است که مهم نیست چقدر خوب زندگی می کنیم و بهترین شرایط را برای بدن خود فراهم می کنیم، با تمرکز بیشتر بر نفس، می توانیم بدن خود را برای سالمتر و شادتر شدن تحریک کنیم. تنفس خوب تمرکز ما را افزایش می دهد و انرژی بیشتری به ما می دهد.

اکسیژن عنصری است که سلول های ما برای ایجاد انرژی، حفظ حرکت و عملکرد ما در سطوح بالاتر به آن نیاز دارند.

بنابراین، عوامل افزایش اکسیژن خون به ما کمک می کند تا عملکرد بهتری داشته باشیم و به ذهن و بدن ما انرژی می دهد. در صورت کمبود اکسیژن قادر به انجام عملکرد فیزیکی نیستیم و احساس خستگی می کنیم.

ما اکسیژن را از طریق سیستم تنفسی خود تنفس می کنیم، اکسیژن در آینده مستقیماً به خون ما می رود و بیشتر از طریق رگ های خونی به بدن ما پمپ می شود. این اتفاق در گلبول های قرمز خون ما که مسئول حمل اکسیژن هستند، رخ می دهد.

بنابراین سلامت گلبول های قرمز ما عامل مهمی در سطح اکسیژن است. با این حال، سطح اکسیژن می تواند از فردی به فرد دیگر و عوامل محیطی بسیار متفاوت باشد. وقتی نفس می کشیم، اکسیژن دریافت می کنیم و دی اکسید کربن را دفع می کنیم. بنابراین، نفس های عمیق مهم هستند، آنها اطمینان حاصل می کنند که هوا به آلوئول ها می رسد که در آن تبادل گازی انجام می شود و باعث می شود خون اکسیژن بیشتری داشته باشد، که باعث افزایش سطح اکسیژن در خون شما می شود.

عوامل افزایش اکسیژن خون

اثر ورزش بر افزایش اکسیژن خون

چگونه اکسیژن خون را اندازه بگیریم؟

اکسیژن خون چیست؟ از نظر پزشکی، SPO2 اصطلاحی است که هنگام تخمین سطح اکسیژن یک فرد در جریان خون استفاده می شود و بخشی استاندارد از مراقبت از بیمار در سراسر جهان است.

SPO2 مخفف اشباع اکسیژن مویرگی محیطی است، به این معنی که اشباع اکسیژن در خون است که اندازه گیری می شود. عدد SPO2 با یک پالس اکسی متر اندازه گیری می شود. تخمینی از میزان اکسیژنی که خون شما در مقایسه با حداکثر ظرفیت خود حمل می کند را ارائه می دهد. سطح نرمال SPO2 بین ۹۴ تا ۹۹ درصد است.

افراد مبتلا به بیماری های ریوی معمولا سطح SPO2 کمتری دارند. SPO2 زیر ۹۰ درصد بسیار مهم است و می تواند باعث فشار بر قلب، ریه و کبد شود در نتیجه باید از دستگاه های کمک تنفسی مانند اکسیژن ساز استفاده کنند.

عوامل افزایش اکسیژن خون

بالا بردن اکسیژن خون در بیماران کرونایی و مشکلات تنفسی: اکسیژن برای سلول های ما، عملکرد بدن و قدرت حیاتی است. و هر چه مقدار اکسیژن بیشتر باشد، عملکرد بهتری خواهیم داشت.

ما در اینجا ۵ راه مهم برای اکسیژن بیشتر را فهرست کرده ایم( راهکار خانگی افزایش اکسیژن خون )

۱. هوای تازه بگیرید

پنجره هایت را باز کن و برو بیرون. هوای تازه به شما انرژی می دهد و مقدار بیشتری اکسیژن را به ریه ها می رساند.

۲. آب بنوشید

برای اکسیژن رسانی و دفع دی اکسید کربن، ریه های ما باید هیدراته شوند و نوش جان کنند.

بنابراین آب گرم بر سطح اکسیژن تأثیر می گذارد. ما روزانه به طور متوسط ​​حدود ۴۰۰ میلی لیتر آب از دست می دهیم.

عوامل افزایش اکسیژن خون

تاثیر نوشیدن آب بر افزایش اکسیژن خون

۳. غذاهای غنی از آهن بخورید

برخی غذاها می توانند به بهبود سطح اکسیژن در خون شما کمک کنند. آهن یک ماده معدنی مورد نیاز گلبول های قرمز خون ماست، سلول هایی که خون را در سراسر بدن حمل می کنند. به همین دلیل است که در صورت کمبود آهن می‌توانیم خسته و خسته باشیم.

منابع عالی غذاهای غنی از آهن سبزیجات برگ سبز مانند کلم پیچ و کلم بروکلی، میوه هایی مانند سیب، حبوبات و پروتئین های بدون چربی مانند تخم مرغ، مرغ و ماهی هستند.

۴. ورزش کنید

یکی از عوامل افزایش اکسیژن خون ورزش است، هر چه در به دست آوردن و استفاده از اکسیژن بهتر باشیم، سلول های ما قادر به تولید انرژی بیشتری هستند. بنابراین، افزایش استفاده از اکسیژن، استقامت ما را تقویت می کند.

ارتباط واضحی بین عملکرد و میزان اکسیژنی که ما در آن تنفس می کنیم وجود دارد. تمرینات اینتروال و سرعتی بهترین روش های تمرینی برای افزایش سطح اکسیژن هستند.

۵. تنفس خود را بهینه کنید

اگر می‌خواهید کیفیت تنفس خود را بهبود ببخشید، ورزش به تنهایی کافی نیست، زیرا تمرین هیچ تضمینی برای استفاده از ظرفیت ریه‌ها و جذب اکسیژن به شما نمی‌دهد. با این حال، تنفس برای افزایش سطح اکسیژن ما حیاتی است.

تنفس آهسته و عمیق باعث افزایش سطح اکسیژن در خون ما می شود. اکسیژن از طریق سیستم تنفسی به خون داخل بدن منتقل می شود و به همین دلیل است که اگر تنفس شما بهینه نباشد، بر سطح اکسیژن شما تأثیر می گذارد و همچنین کار دیگر بافت ها و اندام ها دچار اختلال می شود.

به همین دلیل، بسیاری از افراد و ورزشکاران زمانی که شروع به کار روی تنفس از طریق تمرینات تنفسی می کنند، تفاوت زیادی را تجربه می کنند. تمرینات تنفسی نه تنها استقامت ما را تقویت می کند، بلکه به کاهش سطح استرس ما از طریق تمرکز و تنفس آرام کمک می کند.

عوامل افزایش اکسیژن خون

عوامل افزایش اکسیژن خون

با اجاره دستگاه اکسیژن می توانید مشکلات تنفسی خود را برطرف سازید. با تماس جهت مشاوره می توانید دستگاه مناسب را برای بیمارتان بیابید و در اینستاگرام اطلاعات بیشتری دریافت کنید.

خدمات :

آزمایش ویروس کرونا

مراقبت از بیماران سکته مغزی درمنزل

مقالات مرتبط:

دستگاه اکسیژن ساز AirSep

تفاوت BiPAP و دستگاه اکسیژن ساز

Rate this post
بازگشت به لیست