مقالات مربوط به اکسیژن ساز

معایب دستگاه اکسیژن ساز

معایب دستگاه اکسیژن ساز
۵
(۳)

دستگاه اکسیژن ساز دستگاهی است که برای اکسیژن درمانی از هوای اتمسفر اکسیژن استخراج می کند. استنشاق اکسیژن به حفظ غلظت طبیعی اکسیژن در جریان خون کمک می کند، حتی اگر ریه ها به دلیل بیماری های تنفسی نتوانند به درستی کار کنند، اجاره اکسیژن ساز در منزل این مشکل را رفع می کند. اما مانند هر دستگاهی معایبی در دستگاه اکسیژن ساز هم وجود دارد.

معایب دستگاه های اکسیژن ساز چیست؟

انواع وسایل مختلفی برای اکسیژن تراپی وجود دارد. برخی از مخازن اکسیژن مایع یا گاز استفاده می کنند. برخی دیگر از یک متمرکز کننده اکسیژن استفاده می کنند که اکسیژن را از هوای اتاق استخراج می کند. می توانید گاز را از طریق کانول بینی یا ماسک دریافت کنید. اکسیژن اضافی همراه با هوا تنفس می شود.

جدای از مزیت های متمرکز کننده اکسیژن، در نظر گرفتن محدودیت های آنها قبل از خرید یا اجاره نیز مهم است. معایب دستگاه اکسیژن ساز بسته به مدل، یا نوع آن متفاوت است.

ایرادهای دستگاه اکسیژن ساز

تغلیظ کننده های اکسیژن نسبت به سایر گزینه ها کمتر قابل حمل و سنگین تر هستند. تغلیظ کننده اکسیژن وسیله ای است که اکسیژن را از اتاق استخراج می کند، آن را برای مصارف درمانی آماده می کند و سایر گازهای طبیعی را حذف می کند.

منبع برق خارجی

از معایب دستگاه اکسیژن ساز هنگامی است که باتری دستگاه شما تمام می شود و هیچ پریز برقی برای شارژ باتری وجود ندارد، استفاده از متمرکز کننده اکسیژن ممکن است دشوار باشد. حتی اگر یک دستگاه  اکسیژن ساز ثابت باشد، باید آن را در جایی قرار دهید که بتوانید به پریز دیواری دسترسی داشته باشید. این می تواند یکی از معایب قابل توجه متمرکز کننده های اکسیژن باشد زیرا آنها برای عملکرد به نیروی الکتریکی متکی هستند.

اگر قطعی برق بدون برنامه در خانه شما وجود داشته باشد ممکن است وضعیت نگران کننده تر باشد. اما می توانید برای رفع این مشکل یک کپسول اکسیژن به عنوان پشتیبان در کنار بیمار داشته باشید.

معایب دستگاه اکسیژن ساز

معایب دستگاه اکسیژن ساز

صدا یکی از معایب رایج اکسیژن سازها است

اجزای مختلفی در یک کنسانتره اکسیژن ترکیب شده است که هوا را جمع آوری، فیلتر و فشرده می کند. صدای منتشر شده از یک متمرکز کننده اکسیژن قابل حمل خیلی زیاد نیست اما، در اکسیژن سازهای خانگی یا ثابت، این یکی از معایب جزئی تغلیظ کننده های اکسیژن است.(تفاوت بین اکسیژن ساز ثابت و قابل حمل) این کمی آزار دهنده است اما در این مواقع می توان از نازال اکسیژن با متراژ طول بیشتر استفاده کرد، تا فاصله بیمار از دستگاه بیشتر شود و صدا موجب آزار بیمار نشود.

تعمیر و نگهداری منظم

سیلندرها، فیلترها و عملکردهای الکتریکی نیاز به سرویس منظم دارند. از معایب دستگاه اکسیژن ساز این است، افرادی که از تغلیظ کننده های اکسیژن ثابت استفاده می کنند باید فیلترها را به صورت هفتگی یا طبق دستور سازنده تعویض کنند. همچنین، دستگاه اکسیژن ساز که با باتری کار می کند، هر از چند گاهی نیاز به تعویض باتری دارد. همیشه بهتر است یک یدکی برای پشتیبان گیری داشته باشید. اما اگر شما دستگاه اکسیژن ساز اجاره کنید، دیگر دغدغه تعمیر و سرویس را ندارید چون تندیس آنلاین قبل از تحویل دستگاه این کار را انجام خواهد داد.

هزینه های نگهداری

وقتی صحبت از هزینه های تعمیر و نگهداری بین سیلندر اکسیژن و کنسانتره می شود، معایب دستگاه اکسیژن ساز خود را نمایان می کند. یک کنسانتره اکسیژن دارای قطعات متحرک و سیستم/باتری های الکتریکی زیادی است که می تواند در معرض مسائل مربوط به قابلیت اطمینان باشد. اکثر قطعات گران هستند و به ندرت در بازار موجود هستند. اما کارشناسان تعمیر دستگاه اکسیژن ساز این مشکل را برطرف می سازند.

البته باید توجه داشت که این معایب به طور کلی برای دستگاه‌های اکسیژن ساز صدق می‌کنند و هر دستگاه اکسیژن ساز خاص خودش ممکن است دارای مزایا و معایب خاصی باشد.

مطالب پیشنهادی:

نحوه افزایش اکسیژن خون در خانه

خطرات و معایب استفاده از اکسیژن درمانی چیست؟

اکسیژن درمانی به طور کلی بی خطر است، اما می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. آنها شامل بینی خشک یا خونی، خستگی و سردرد صبحگاهی هستند، در این مورد استفاده از لیوان مرطوب کننده دستگاه مشکل را حل می کند.

خطر آتش سوزی در دستگاه اکسیژن ساز

اکسیژن خطر آتش سوزی دارد، بنابراین هنگام استفاده از اکسیژن هرگز سیگار نکشید یا از مواد قابل اشتعال استفاده نکنید. اگر از مخازن اکسیژن استفاده می کنید، مطمئن شوید که مخزن شما ایمن است و صاف می ماند. اگر سقوط کند و ترک بخورد یا قسمت بالایی آن بشکند، تانک می تواند مانند یک موشک پرواز کند.

معایب دستگاه اکسیژن ساز

معایب دستگاه اکسیژن ساز

نتیجه گیری در مورد معایب دستگاه اکسیژن ساز:

استفاده از اکسیژن درمانی می تواند جان انسان ها را نجات دهد اما قرار گرفتن طولانی مدت در معرض فشارهای جزئی اکسیژن بالاتر از حد طبیعی یاقرار گرفتن در معرض فشارهای جزئی بسیار زیاد، می تواند باعث آسیب به سلول ها، فروپاشی آلوئول ها در ریه ها، جداشدگی شبکیه و تشنج شود. به همین دلیل است که مشورت با متخصص در مورد دوز مناسب، سرعت جریان، بسیار مهم است.

بسته به میزانی که بیمار به دستگاه اکسیژن ساز متکی است، هم مزایا و هم معایب دستگاه های متمرکز کننده اکسیژن وجود دارد. به شرطی که پشتیبانی لازم را داشته باشید، می توانید چنین دستگاه های اکسیژن خانگی را از تندیس آنلاین تهیه کنید تا از پشتیبانی ۲۴ ساعته ما برخوردار باشید. در اینستاگرام ما را دنبال کنید.

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۳

بازگشت به لیست