مقالات مربوط به اکسیژن ساز

عوارض استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

عوارض استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

اکسیژن برای سلامتی شما ضروری است. اکسیژن درمانی روش اصلی درمان برای افراد مبتلا به COPD شدید است. اما ممکن است درباره عوارض استفاده از دستگاه اکسیژن ساز اطلاعاتی نداشته باشید.در این مقاله توضیحات لازم خدمت شما ارائه می شود.

عوارض استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

اگر COPD دارید، حتی اگر احساس تنگی نفس نمی کنید، ممکن است برخی از عضلات و اندام های شما اکسیژن کافی دریافت نکنند و در نتیجه آسیب ببینند. اگر وضعیت شما بدتر شود، لذت بردن از فعالیت‌های ساده روزانه سخت‌تر می‌شود.

اکسیژن درمانی خانگی یک دارو است و می تواند توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برای کمک به شما در انجام فعالیت های زندگی روزمره و در عین حال افزایش کیفیت کلی زندگی شما تجویز شود.

اکسیژن درمانی خانگی سطح اکسیژن خون را افزایش می دهد که می تواند به شما کمک کند:

 • طولانی تر زندگی کنید.
 • تنفس خود را بهبود بخشید تا کمتر احساس خستگی کنید.
 • توانایی خود را برای حرکت و حفظ یک زندگی اجتماعی افزایش دهید.
 • خواب و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشید.
 • کاهش بستری شدن در بیمارستان

عوارض جانبی اکسیژن درمانی

عوارض استفاده از دستگاه اکسیژن ساز بسیار کم است، به طور کلی، اکسیژن مکمل در صورت استفاده صحیح ایمن و موثر است. به خاطر داشته باشید که بیشتر عوارض جانبی استفاده از اکسیژن زمانی که طبق تجویز مصرف شود نادر است.

آیا دستگاه اکسیژن ساز خوب است؟ علائم دریافت بیش از حد اکسیژن چیست؟

تحریک پوست و خشکی بینی:

یکی از شایع ترین عوارض استفاده از دستگاه اکسیژن ساز، تحریک پوست و خشکی بینی است. تحریک پوست می تواند در اثر مالش کانولا روی پوست ایجاد شود. اکسیژن تراپی خشکی بینی و دهان و گلو را به همراه دارد و احتمال خشکی بینی و خونریزی بینی را افزایش می دهد.

این عوارض جانبی جزئی به راحتی با درمان‌های موضعی، با استفاده از یک محصول مرطوب‌کننده برای روان‌سازی و تسکین پوست و مجاری بینی برطرف می‌شوند.

سمیت اکسیژن:

مسمومیت با اکسیژن، ناشی از اکسیژن اضافی بیش از حد یا نامناسب، می تواند باعث آسیب شدید به ریه ها و سایر اندام ها شود. اگر میزان استفاده از دستگاه اکسیژن ساز بالا باشد،غلظت بالای اکسیژن در یک دوره زمانی طولانی می تواند تشکیل رادیکال های آزاد را افزایش دهد و منجر به آسیب ریه ها شود. این می تواند باعث ایجاد طیفی از آسیب های ریوی از تراکئوبرونشیت خفیف تا آسیب منتشر آلوئولی شود.

بیماران معمولی اکسیژن تکمیلی که از تنظیمات کم جریان در کنسانتره های اکسیژن استفاده می کنند، در معرض خطر سمیت اکسیژن نیستند. با این حال، افرادی که در معرض خطر خاصی برای مسمومیت با اکسیژن قرار دارند شامل بیماران درمان با اکسیژن هایپرباریک، بیمارانی که در معرض سطوح بالای اکسیژن طولانی مدت قرار دارند، نوزادان نارس و غواصان زیر آب هستند.

رانش هیپوکسیک و سرکوب تنفس:

تئوری هیپوکسیک در عوارض استفاده از دستگاه اکسیژن ساز بیان می کند، که برخی از بیماران مبتلا به COPD به طور مزمن سطح دی اکسید کربن (CO2) در جریان خون خود افزایش می یابد که منجر به تجمع CO2 در بدن می شود، که می تواند منجر به عوارض سلامتی شود. با پیشرفت COPD، درک بدن از سطح طبیعی CO2 به تدریج افزایش می یابد. زیرا دائماً در معرض سطوح بالای CO2 قرار می گیرد. در برخی از افراد مبتلا به COPD شدید، سطح CO2 آنقدر بالا می‌رود که بدن دیگر نمی‌تواند از آن به عنوان محرک تنفس استفاده کند. در آن زمان است که سطح اکسیژن خون به عنوان سیستم هشدار دهنده زمان تنفس است. این درایو هیپوکسیک نامیده می شود.

اگر غلظت بالایی از اکسیژن به بیماران مشکوک به هیپوکسیک داده شود، میل اولیه آنها برای تنفس برداشته می شود و هیپوونتیلاسیون یا آپنه (قطع تنفس) ممکن است رخ دهد. توجه به این نکته ضروری است که همه بیماران COPD دارای احتباس مزمن CO2 نیستند و همه بیماران با احتباس CO2 دارای محرک هیپوکسیک نیستند.

به یاد داشته باشید، این علائم نادر هستند. اجازه ندهید پتانسیل عوارض جانبی غیر معمول شما را از دریافت درمان مورد نیاز منصرف کند.

عوارض دریافت اکسیژن بیش از حد

 • کاهش سطح اکسیژن در خون
 • ضعف
 • تپش قلب سریع
 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • آسیب به بافت ریه
 • تحریک ریه‌ها
 • التهاب ریه
 •  آسم
 • آسیب به سلول‌های سالم
 • فروپاشی بخشی از ریه‌ها (آتلکتازی)
 • نارسایی تنفسی

چگونه خطر را کاهش می دهید؟

اجازه دهید پزشک و درمانگران تنفسی یک تجویز مناسب اکسیژن درمانی برای بیماری هایی که نیاز دارند را پیشنهاد دهند. به یاد داشته باشید، هرگز دوز اکسیژن خود را بدون مشورت با پزشک خود تنظیم نکنید. اگر در مورد عوارض استفاده از دستگاه اکسیژن ساز نگران هستید، با پزشک متخصص خود صحبت کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه های اکسیژن ساز و سایر دستگاه های مخصوص کرونا و دستگاه های کمک تنفسی می توانید مطالب آموزشی درج شده در سایت را مطالعه نمائید و اینستاگرام تندیس را دنبال کنید.

مقالات مرتبط:

کرایه دستگاه اکسیژن ساز در سراسر کشور

اجاره دستگاه اکسیژن ساز در شهرری

خدمات مرتبط:

مراقبت بعدجراحی درمنزل

مشاوره پزشکی تلفنی رایگان

۵/۵ - (۱ امتیاز)
بازگشت به لیست