مقالات مربوط به اکسیژن ساز

مشکلات رایج دستگاه اکسیژن ساز

مشکلات رایج دستگاه اکسیژن ساز
۵
(۱)

با شروع Covid، دستگاه های اکسیژن ساز بسیار مورد تقاضا بوده اند و بسیاری از افراد آنها را برای استفاده شخصی خریداری کرده اند. مانند سایر تجهیزات الکترونیکی، استفاده و مراقبت مناسب برای اکسیژن ساز لازم است تا کارآیی کافی داشته باشند و اکسیژن را با سرعت جریان و غلظت صحیح تحویل دهند. در این مقاله به مشکلات رایج دستگاه اکسیژن ساز که ممکن است با آن‌ها روبه‌رو شوید، نحوه تشخیص آنها و عیب‌یابی موفقیت‌آمیز دستگاه اکسیژن ساز را بررسی می‌کنیم.

مشکلات رایج دستگاه اکسیژن ساز

برخی از مشکلات رایجی که ممکن است هنگام استفاده از اکسیژن سازها با آن مواجه شوید عبارتند از:

مشکل جریان کم اکسیژن

طبیعتاً ما انتظار داریم که تغلیظ کننده اکسیژن باید همیشه اکسیژن را با تنظیمات نرخ جریان تحویل دهد. با این حال، اگر در مواقعی کاربر احساس می‌کند که طبق معمول یا طبق انتظار، اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند، موارد زیر باید بررسی شود: هشدارهای کنسانتره اکسیژن و نشانگرهای نور.

اگر LED سبز روشن است و زنگ هشدار به صدا در نمی آید. دستگاه به درستی کار می کند. بنابراین فقط بررسی کنید که آیا کانول یا لوله بینی به درستی قرار گرفته است یا خیر. کانول یا لوله شل نمی شود یا در هیچ جا پیچ خوردگی وجود ندارد. نباید هیچ گونه نشتی یا انسدادی در جریان اکسیژن از دستگاه به کاربر وجود داشته باشد.
با این حال، اگر LED زرد روشن است و شما می توانید صدای بوق را بشنوید، به این معنی است که دستگاه به طور معمول کار نمی کند. این نشانه ای از اکسیژن کم و در نتیجه زنگ هشدار است. وقت آن است که قبل از بدتر شدن عملکرد دستگاه با قسمت تعمیر دستگاه اکسیژن ساز در تندیس آنلاین تماس بگیرید.

مشکل خلوص اکسیژن پایین با تغلیظ کننده های اکسیژن

اکثر دستگاه های متمرکز کننده اکسیژن غلظت اکسیژن (یا به قول بعضی ها خلوص) بین ۹۰ تا ۹۶ درصد زمانی که دستگاه به طور معمول کار می کند را وعده می دهد. برخی از مدل‌ها وجود دارند که غلظت اکسیژن با افزایش سرعت جریان توسط طراحی کاهش می‌یابد. ابتدا مدل و مشخصات دستگاه را بررسی کنید.

همانطور که قبلا ذکر شد، اگر غلظت اکسیژن شروع به پایین آمدن از حد طبیعی کند، LED زرد روشن خواهد شد. در صورت عدم توجه، ممکن است عملکرد دستگاه شروع بدتر شود. هنگامی که LED قرمز روشن است و زنگ به طور مداوم بوق می‌زند، خلوص اکسیژن در حال حاضر بسیار کمتر از حد معمول است. باید فوراً به منبع جایگزین اکسیژن بروید و با کارشناس تعمیرات تماس بگیرید.

اگر دریچه ورودی مسدود یا شده باشد، می تواند بر خلوص اکسیژن تأثیر بگذارد. از این رو تمیز کردن دوره ای فیلترها ضروری است.

دستگاه اکسیژن ساز چگونه کار می کند؟

یک متمرکز کننده اکسیژن هوای محیط را می گیرد، نیتروژن را از آن خارج می کند تا یک گاز غنی شده با اکسیژن (معمولاً ۹۰ تا ۹۶ درصد اکسیژن) را تامین کند. اجزای اصلی یک کنسانتره اکسیژن عبارتند از کمپرسور هوا، دو سیلندر پر شده با گلوله یا دانه های زئولیت، یک مخزن یکسان کننده فشار، حسگرها، دریچه ها و لوله ها و یک فیلتر ورودی است.

سیلندرهای زئولیت در غلیظ کننده های اکسیژن

این گلوله های زئولیت است که نیتروژن را جذب می کند و از این رو به تولید گاز غنی از اکسیژن کمک می کند. هوای جو دارای ۷۸ درصد نیتروژن، ۲۱ درصد اکسیژن و ۱ درصد ترکیبی از گازهای دیگر است. اگر نیتروژن از هوای محیط خارج شود، درصد اکسیژن موجود در بقیه گاز به طور خودکار به ۹۵٪ + تبدیل می شود.

به مشتریان زیادی برمی خوریم که می گویند یک یا دو سال است که اصلاً از دستگاه استفاده نشده و الان کار نمی کند. دلیل آن همانطور که در بالا ذکر شد است، اما قابل اصلاح نیست، باید زئولیت جدید جایگزین شود. از این رو، حتی اگر نیازی به استفاده از دستگاه نباشد، توصیه می‌شود یک غلیظ‌کننده اکسیژن را حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه هر ماه یا بیشتر راه اندازی کنید تا عملکرد آن حفظ شود.

کنسانتره اکسیژن در حال گرم شدن است

اغلب یکی از مشکلاتی که مشتریان با اکسیژن ساز دارند این است که بعد از ۵ تا ۶ ساعت استفاده گرم می شود. ممکن است بدنه دستگاه برای لمس داغ باشد. در حالی که تمام کنسانتره های اکسیژن دارای یک دستگاه ایمنی حرارتی یا قطع کننده هستند، اگر احساس می کنید دستگاه خیلی داغ است، توصیه می شود آن را خاموش کنید. و به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه استراحت دهید. به طور کلی، اگر یک متمرکز کننده اکسیژن گرم شود، جای نگرانی نیست.

مانند همه دستگاه های الکترونیکی، متمرکز کننده های اکسیژن باید در دمای معقول نگهداری شوند تا از گرم شدن بیش از حد یا سرد شدن بیش از حد برای استفاده جلوگیری شود.

جهت مشاوره برای خرید یا اجاره و یا تعمیر دستگاه اکسیژن ساز از طریق شماره های موجود در سایت و یا اینستاگرام تندیس با ما تماس حاصل نمائید.

 

این مطلب مفید بود؟

۵ / ۵. تعداد ۱

بازگشت به لیست