مقالات مربوط به تجهیزات پزشکی, مقالات و مطالب آموزشی

آمبوبگ

آمبوبگ

تنفس شرط اساسی برای بقای موجودات زنده است. متأسفانه، هنگامی که این انگیزه برای نفس کشیدن به دلیل انواع شرایط سلامتی تنظیم نمی شود، تعادل بیولوژیکی فرد به حالت نارسایی تنفسی تبدیل می شود. در چنین شرایطی، تهویه مکانیکی یا آمبوبگ می تواند.بسیار کاربردی باشد. در مطالب زیر به سوالات احتمالی شما عزیزان و پاسخ خواهیم داد.

آمبوبگ چیست؟

کیسه آمبویک ابزار پزشکی یا کمک تنفسی است..که برای وارد کردن هوا به ریه بیمارانی که نفس نمی کشند، یا به اندازه کافی قادر به تنفس نیستند.به کار می رود. این احیاگرهای مکانیکی دستی از اواخر دهه ۱۹۵۰ استفاده می‌شوند..و ابزار عالی برای تهویه کوتاه مدت را در محیط‌ های خارج از بیمارستان فراهم می‌کنند، که اغلب از یک کیسه لاستیکی شفاف برای کمک به تنفس بیمار اورژانس پزشکی استفاده می‌شود.

Ambu مخفف چیست؟

اصطلاح “کیسه آمبو” از مخفف “واحد تنفس دستی مصنوعی” گرفته شده است..و برای اشاره به ماسک های دریچه کیسه ای استفاده می شود. انواع آن در دو مدل: آمبوبگ اطفال و آمبوبگ بزرگسال است.

آیا نام های دیگری برای کیف آمبوبگ وجود دارد؟

اصطلاح پزشکی توصیفی برای کیسه Ambu، احیاگر دستی یا کیسه خود باد شونده است، ماسک دریچه کیسه یا BVM. کیسه آمبو با اصطلاح عمومی “ماسک دریچه کیسه” قابل تعویض است،

احیاگر دستی  آمبوبگ (کیسه آمبو) چیست و چه کاربردی دارد؟

احیاگر دستی یا ماسک دریچه کیسه ای یک ابزار پزشکی است..که برای وارد کردن هوا به ریه بیمارانی که تنفس ندارند.به کار می رود.

کیف آمبو چگونه کار می کند؟
ماسک را  روی راه هوایی بیمار قرار می دهیم.و با فشار دادن کیسه، هوا به داخل ریه ها وارد می شود. سپس کیسه پس از رها شدن دوباره خود را از هوا پر می کند..و به آن اجازه می دهد..به شکل اولیه خود بازگردد. حتی اگر بیمار نتواند به تنهایی نفس بکشد..کیسه را می توان به سرعت و به طور مکرر بیرون آورد.و دوباره باد کرد..تا بیمار را احیا کند و اکسیژن را تامین کند.

آمبوبگ

آمبوبگ

چگونه متوجه می شوید که چه زمانی از کیسه آمبو برای “کیف زدن” بیمار استفاده کنید؟

هنگامی که بیمار نفس نمی کشد..یا برای تنفس کامل نیاز به کمک دارد، آمبوبگ به جای احیای دهان به دهان استفاده می شود. این ممکن است. در شرایطی مانند غرق شدن، ایست قلبی یا مصرف بیش از حد مواد مخدر اتفاق بیفتد. معمولاً برای اطمینان از دریافت اکسیژن کافی هنگام استفاده ار آن برای بیمار نیاز به آموزش دارد. مشکلات دیگری که ممکن است. منجر به صدمات بیشتر یا حتی مرگ در هنگام استفاده جهت احیا، ممکن است رخ دهد، مانند آسیب به گلو، وارد کردن هوا به معده و غیره. در حالی که ممکن است.فشار دادن کیسه و کمک به فرد برای نفس کشیدن ساده به نظر برسد، اما تشخیص اینکه چه زمانی باید مورد استفاده قرار گیرد..و نحوه استفاده از آمبوبگ در واقع بسیار تخصصی است. این کار نباید توسط کسی که به طور کامل آموزش ندیده انجام شود. متخصصان ما در تندیس آنلاین آماده کمک رسانی به شما هستند. با ما تماس بگیرید. تا به یاری شما بشتابیم همچنین در اینستاگرام نیز ما را دنبال کنید.

چگونه یک شخص آموزش دیده از کیسه آمبو (ماسک دریچه کیسه ای) استفاده می کند؟

  • کیسه یا مخزن اکسیژن ماسک و لوله اکسیژن را به BVM وصل کنید.
  • در صورت امکان، از یک مکمل راه هوایی استفاده کنید..تا زبان را از راه دور نگه دارید. در غیر این صورت، زبان ممکن است.راه هوایی را مسدود کند..و هوا را وارد مری یا معده کند.
  • اگر بیمار روی زمین دراز کشیده است، خود را بالای سر بیمار یعنی پشت بیمار قرار دهید.
  • ماسک آمبوبگ را روی صورت بیمار قرار دهید.و آن را محکم روی بینی و دهان نگه دارید. این ممکن است.با نگه داشتن ماسک در جای خود و فرد دیگری که کیسه را فشار می دهد.آسان تر باشد.

در ادامه بدانید

  • برای رسیدن به مهر و موم خوب، چانه را به سمت بالا بکشید. (به جای فشار دادن پیشانی به پایین) تا راه هوایی باز بماند.
  • کیسه را فشار دهید تا قفسه سینه بالا بیاید، شش ثانیه بین فشار دادن کیسه بشمارید، حدود ۱۰ تا ۱۲ بار در دقیقه در بزرگسالان.
  • از فشار دادن سریع و تهویه بیش از حد بیمار خودداری کنید.
  • توجه داشته باشید.که هنگام فشار دادن کیسه، ماسک باید بسته شود..و قفسه سینه بیمار باید بالا بیاید. اگر این اتفاق نیفتد، هوا وارد ریه ها نمی شود.

معمولا در صورتی که دسترسی به دستگاه اکسیژن ساز یا کپسول اکسیژن میسر نیست. از این ماسک جهت تنفس مصنوعی استفاده می شود.

مقالات مرتبط:

اکسیژن درمانی برای بیماران دیالیزی

عوارض استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

Rate this post
بازگشت به لیست