آزمایش هورمونی در محل

آزمایش هورمونی در محل

۰۹۱۲۸۹۴۲۱۴۳

هورمون ها مهمترین مواد تنظیم کننده رشد بدن هستند که هر کدام کارایی خاص خود را دارد اما این بدان معنا نیست که هورمون ها مستقل از هم عمل می کنند. اختلال در کارکرد هر کدام از آن ها منجر به بیماری هایی خواهد شد که متعاقبا اختلالات هورمونی بعد را به دنبال خواهد داشت. تست های هورمونی شامل تست تیروئید، هورمون های مردانه و زنانه از جمله رایج ترین آزمایشات در این زمینه هستند. جالب است بدانید که شرایط جسمی و روحی شما قبل از انجام تست های هورمونی به شدت بر روی نتیجه آزمایش تاثیر می گذارد. آزمایش هورمونی در محل در این شرایط آلودگی و ترافیک راحتترین روش آزمایش میباشد .

تست هورمونی توسط تندیس :

به همین دلیل لازم است بدانید قبل از انجام این آزمایشات بدن شما باید در چه وضعیتی به سر ببرد. تست های هورمونی توسط مرکز خدمات مشاوره پزشکی تندیس آنلاین نیز توسط متخصصین و با متدهای پیشرفته انجام می گیرد. در نتیجه اگر مراجعه حضوری به مرکز برای شما سخت است، با تماس تلفنی می توانید درخواست انجام آزمایش هورمونی در محل خود را داشته باشید.

رایج‌ترین آزمایش های هورمونی

آزمایش هورمونی شامل ازمایش های هورمونی مردانه و زنانه می باشد که به شرح آنها در زیر می پردازیم :
۱٫آزمایش هورمونی مردانه
آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) : این آزمایش برای تشخیص زود هنگام بزرگی یا سرطان پروستات درخواست می شود و انجام آن از اواسط چهل سالگی به طور منظم و حداقل سالی یکبار توصیه می شود.
۲٫آزمایش های هورمونی زنانه

به مهمترین تست های بررسی هورمونهای زنانه خواهیم پرداخت:

• تست هورمون FSH, LH:

سطح این هورمون ها توسط هیپوتالاموس و هیپوفیز در مغز تنظیم می گردد، اندازه گیری FSH,LH در ارزیابی عملکرد غده هیپوفیز، ارزیابی فرآیند بلوغ و ناباروری زنان انجام می شود. به طور کلی پایین بودن سطح این دو هورمون نشانه اختلال در هیپوفیز/ هیپوتالاموس و بالا بودن سطح آن نشانه نارسایی تخمدانها می باشد.

• استروژن:

در واقع استروژن نام یک هورمون در بدن نیست و این نام به دسته‌ای از هورمون‌ها اطلاق می‌شود.سه هورمون استروژن مهم که در بدن خانم‌ها تولید می‌شوند، استریول، استرادیول و استرون هستند. استروژن‌ها عمدتا در تخمدان‌ها ساخته می‌شوند و به نام هورمون‌های زنانه شناخته می‌شوند. البته آقایان نیز مقدار کمی از این هورمون را در بیضه‌های خود تولید می‌کنند. استروژن در خانم ها در سیکل طبیعی تخمدان، در مرحله فولیکولی از تخمک آزاد می شود.

• استرادیول:

سطح این هورمون نیز در طی دوره قائدگی به شدت تغییر می کند و به همین دلیل است که هنگام بررسی پاسخ آزمایش دانستن زمان چرخه قائدگی بسیار مهم است. سطح این هورمون در بررسی عملکرد تخمدان ها و غدد فوق کلیه درخواست می شود.

• پروژسترون:

پروژسترون نقش مهمی در چرخه قاعدگی زنان و توانایی آنها در باروری دارد. بنابراین عدم تولید کافی این هورمون در خانم ها می تواند به مشکلات جدی منجر شود. پروژسترون مخصوص خانم ها نیست، بلکه مردان نیز برای سلامت جسمی و عملکرد جنسی به پروژسترون نیاز دارند.اهمیت پروژسترون به قدری است که امروزه می توان این هورمون را به عنوان اولین هورمون جهت درمان مشکلات جنسی و اختلالات هورمونی جنسی در مردان و زنان در نظر گرفت.اندازه گیری سطح این هورمون در تشخیص حاملگی های خارج از رحم، برخی کیست های تخمدانی و … انجام می گیرد.انجام آزمایش هورمونی به ما در از بین بردن این مشکل کمک میکند .

• پرولاکتین:

پرولاکتین هورمونی است که از مغز و از غده هیپوفیز ترشح می‌شود. این هورمون در بدن همه افراد وجود دارد، اما در زمان بارداری به طور طبیعی میزان آن بالا می‌رود و چندین برابر می‌شود و در کل سیستم

بدن اثر می‌گذارد. میزان هورمون پرولاکتین بر اثر عواملی مثل غده خوش‌خیم هیپوفیز، کم‌کاری تیروئید، افسردگی و استرس بالا می رود. در هنگام انجام آزمایش پرولاکتین دقت کنید که سطح این هورمون بر اثر عواملی مثل ورزش، خواب، جراحی، مصرف برخی از داروها و یا رابطه جنسی می تواند به طور موقت بالا رود. رعایت دقیق نکات قبل از آزمایش هورمون پرولاکتین نتایج دقیق تری به همراه خواهد داشت.

• تستوسترون:

تستوسترون در بیضه‌های مردان، در تخمدان‌های زنان، و در غدد فوق کلیوی هر دو جنسیت تولید می‌شود. این هورمون یک آندروژن، یا هورمون محرک بروز ویژگی‌های مردانه است. مردان و زنان، هر دو هورمون تستوسترون دارند، البته سطح آن در مردان بالاتر است. در هر دو جنسیت باعث افزایش قوای جنسی می شود. به طور کلی عدم تعادل هورمون ها در زنان و گاها سندرم تخمدان پلی کیستیک باعث افزایش میزان این هورمون می شود که همراه با علائمی نظیر ریزش مو، رویش موهای زائد، افزایش وزن، آکنه و … همراه است.

• هورمون DHEA:

این هورمون هم مثل تستوسترون یک هورمون جنسی مردانه است که افزایش آن در زنان مشکلاتی مشابه سطح بالای تستوسترون را به همراه دارد. این ماده پیش ساز سایر هورمونها نظیر تستوسترون و استروژن است. معمولا اندازه گیری سطح این هورمون در خانم ها برای کمک به تشخیص سندروم پلی کیستیک، سرطان و بیماری های غدد فوق کلیوی و … انجام می شود.

• هورمون Inhibin B:

پروتئو هورمونی (protein hormone) است که در تخمدان زنان و بیضه مردان تولید می شود . این هورمون ترشح FSH در غده هیپوفیز را مهار میکند . Inhibin B یک تولید طبیعی از فولیکولهای تخمدان است و مقدار آن در سرم در شروع یک سیکل ماهانه ، با تعداد و سلامت فولیکولهای درحال رشد تخمدان نسبت مستقیم دارد. از این تست جهت تعیین میزان رزرو تخمدانها و احتمال بچه دار شدن استفاده می شود .

• هورمون AMH:

هورمون مهار کننده ی مولرین در بافت بیضه‌ی مردان و تخمدان زنان تولید می شود.
اندازه‌گیری سطح این هورمون برای ارزیابی تعداد فولیکولهای باقیمانده (ذخیره) یا تخمک ها در تخمدان اهمیت دارد. با با آزمایش هورمونی ارزیابی ذخیره تخمدانی توسط هورمون های سرمی FSH و AMH و سونوگرافی لگن انجام می گیرد. حساسیت تست AMH بسیار بالا است و حتی از این تست به تنهائی میتوان برای غربالگری اولیه ذخیره تخمدانی استفاده کرد.

• هورمون Andrestendion :

هورمونی است که توسط غده فوق کلیوی، تخمدان و بیضه ها ساخته می شود. این هورمونی است که به طور معمول تبدیل به تستوسترون و استرادیول در مردان و زنان می شود.
• هورمون ۱۷OH-Progestron: هدف از انجام این آزمایش اندازه گیری ۱۷- هیدروکسی پروژسترون (۱۷-OHP) در خون است؛ که پیش ساز هورمون کورتیزول می باشد. کورتیزول هورمونی است که توسط غدد آدرنال ساخته می شود و در شکستن مولکول های پروتئین، قند، چربی و همچنین در حفظ و تثبیت فشار خون و تنظیم میزان فعالیت سیستم ایمنی بدن نقش دارد.

بیماران باید نکات زیر را پیش از انجام این آزمایش هورمونی رعایت کنند :

۱٫ باید حداقل ۲ ساعت و حداکثر ۳ ساعت بعد از بیدار شدن از خواب نمونه خون بدهند. نمونه هایی که زودتر از این زمان تهیه شوند افزایش ناشی از خواب را نشان خواهند داد.
۲٫ در شب قبل از آزمایش، لباس گشاد و راحت بپوشند و از پوشیدن لباس های تنگ خصوصا در ناحیه سینه و پستان ها اجتناب نمایند.
۳٫ معاینه و نیز تحریک پروستات و پستان ها طی ۴۸ ساعت قبل موجب اشتباه در نتیجه آزمایش می شود.
۴٫ بیماران باید از نزدیکی و تماس جنسی در شب قبل خودداری کنند.

۵٫ آزمایش هورمونی در محل راحتترین روش آزمایش میباشد .

ادامه :

۶٫ طی ۴۸ ساعت قبل از انجام آزمایش از ورزش و فعالیت¬های شدید بدنی خودداری نموده و مصرف قرص های ضد بارداری، کلروپرومازین و متیل دوپا و همچنین رادیو تراپی و مصرف داروهایی نظیر تستوسترون را پس از مشورت با پزشک معالج قطع نمایند.
۷٫ استرس در زمان انجام آزمایش خصوصا در طی ۳۰ دقیقه پیش از آن موجب نتایج اشتباه می شود، لذا بیماران باید استرس خود را در زمان آزمایش به حداقل برسانند..
,۸ قبل از انجام تست توصیه می شود ۲۰ دقیقه نشسته باشید .

تندیس :

بمنظور دستیابی به انجام آزمایش هورمونی در محل خود می توانید بصورت شبانه روزی با شماره های ۲۲۶۱۵۰۵۳ و ۰۹۱۲۸۹۴۲۱۴۳ تماس حاصل فرمایید و سوالات خود را با همکاران ما درمیان بگذارید .

در اینستاگرام مارادنبال کنید .

آزمایش هورمونی در محل

آزمایش هورمونی

آزمایش هورمونی در محل

کلینیک فوق تخصص عفونی